Wyjęci spod prawa

Wyjęci spod prawa. Lucky Luke Morris

Date
mar, 04, 2023
Comments
Możliwość komentowania Wyjęci spod prawa. Lucky Luke Morris została wyłączona

Bob, Grat, Bill i Emmett to imiona braci Daltonów. Zdziwieni? Macie prawo, ale tym razem Morris postawił na czwórkę dużo bardziej przebiegłą i inteligentną, niż późniejsze wersje tych bandytów.

Cały zabieg jest mylący. Długo nie mogliśmy dojść do porozumienia, czy to są ci sami bracia, którzy w innych komiksach zasuwają w pasiastych ubrankach, wkurzają kowboja, przywołują kłopoty, a swoim nierozgarnięciem, przynajmniej wyższa trójka, dorównują Bzikowi. Jednak listy gończe, wzrost i całokształt nie pozostawiają wątpliwości, to są ci sami bracia Daltonowie, ale w wersji bardziej adekwatnej do złoczyńców. Są dużo bardziej inteligentni, przebiegli i Lucky Luke musi się mocno nabiedzić, żeby ich złapać. Jednocześnie ich rabunki są dużo lepiej przemyślane. Wszystko to sprawia, że komiks, mimo złagodzenia, jest bardziej poważny i dużo mroczniejszy, straszniejszy nawet niż te, w których czwórka braci jest bardziej śmieszna, niż straszna. Nie sprawia to jednak, że czyta się gorzej, straszy czytelnik zdecydowanie doceni bandytów, którzy mają rozum pod kopułą i nie dają się wystrychnąć na dutka. A humor nadal jest, można się pośmiać, choć i ten jest już bardziej wyrafinowany.

W drugiej opowieści Lucky Luke pragnie zdemaskować niedoszłego burmistrza. To szeryf, który próbuje zdobyć władzę przez oszustwo. Już wiecie, że takie zachowanie na pewno nie spodoba się dzielnemu kowbojowi, który zrobi wszystko, by prawda zatriumfowała. Nie zdradzę Wam, o czym w głównej mierze jest ta powieść i na czym chce zrobić karierę niesławny szeryf, bo byłby to spoiler, ale zdecydowanie warto przeczytać. Przez zderzenie tych dwóch stróżów prawa, szeryfa i kowboja, mamy wyraźny obraz wartości tego drugiego. Bardzo ciekawy zabieg.

Scenariusz i rysunki w tym zeszycie opracował Morris. Oznacza to, że postacie nie są tak kanciaste, kreska jest delikatniejsza, kowboj grubszy i wszystko jest bardziej złagodzone. Zazwyczaj takie opowieści nie bardzo podobają się moim dzieciom. Przeszkadzają im te rysunki, nie mogą skupić się na treści. Jednak tym razem, ze względu na Daltonów, którzy nie są idiotami, a są bardzo wyraziści, przeczytali z przyjemnością, mniej zwracając uwagę na stronę graficzną.

Ten zeszyt wprowadza pewien mętlik do głowy, a jednocześnie jest jednym z ciekawszych. Na pewno nie można go traktować jako kolejny rozdział w ciągłej opowieści. Jest raczej wtrąceniem, ciekawostką. I jako taką – serdecznie polecam, na pewno nie pożałujecie.

Katarzyna Boroń

Scenariusz: Morris
Rysunki: Morris
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Tytuł: Lucky Luke Wyjęci spod prawa
Tytuł oryginału: Lucky Luke Hors la loi
Seria i nr tomu: Lucky Luke 6
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: I
Data wydania: 2023-01-25
Kategoria: komiks
ISBN: 9788328150553
Liczba stron: 48


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Strażnik Klejnotu – Katarzyna Rygiel

Strażnik Klejnotu – Katarzyna Rygiel

Bujaczeklut 17, 2022

Strażnik Klejnotu – Katarzyna Rygiel – Pokaż mi człowieka, który docenia to, co ma, i jest zadowolony ze swojego życia.…

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Szkrabajeklut 1, 2021

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance Kolejna pozycja od Akademii Mądrego Dziecka z serii: zwyczaje zwierząt.…

Pinokio – Seria Nostalgia

Pinokio – Seria Nostalgia

Kasiasie 21, 2020

Pinokio to jeden z najstarszych filmów animowanych z wytwórni Walta Disneya – widać to po kresce, animacji, głosach bohaterów. Jednak…

Recto Verso

Recto Verso

Szkrabajekmar 22, 2022

Lubicie układać klocki? Ta gra będzie właśnie dla Was! A jeśli nie lubicie, ta gra Was do tego przekona. Zagraj…

Wznowienie uwielbianej książki dla dzieci. Polyanna

Wznowienie uwielbianej książki dla dzieci. Polyanna

Kasiamar 27, 2023

Pollyanna Whittier, osierocona jedenastolatka, trafia do miasteczka Beldingsville na wschodzie Stanów Zjednoczonych pod opiekę ciotki, panny Polly Harrington. Kobieta za…