To Twój dom Tosiu – Linda Chapman

Date
kwi, 14, 2021

To Twój dom Tosiu – Linda Chapman

Książki o ratowaniu małych zwierzątek, takie jak „To twój dom, Tosiu”, w jakiś szczególny sposób trafiają w gust małych przyjaciół zwierząt, jakimi są dzieci, zwłaszcza dziewczynki, w wieku wczesnoszkolnym. Pierwsza część serii Lindy Chapman opowiada historię małego szczeniaka razy cockapoo. Jednak sama historia to nie wszystko, co znajdzie czytelnik w tej niepozornej książeczce.

Fabuła jest dość prosta, ale trafia prosto w małe serduszka. Bo jeśli mama prowadzi hotel dla zwierząt, to nic dziwnego, że jej dzieci, dziewięcioletnie bliźniaki, będą bardzo zainteresowane pomocą zwierzętom. Gabrysia i Jacek zajmują się znajdowaniem nowych domów dla psów i kotów, których nikt nie chce. Pewnego dnia dzieci zauważyły, że na jednym z podwórek biega dość smutny szczeniaczek i popiskuje. Okazuje się, że nie dość, że nikt się nim nie opiekuje, nie zapewnia zabawek odpowiednich dla jego wieku i uzębienia, to jeszcze nie ma miski z wodą. Jacek i Gabrysia postanawiają napomnieć właścicielkę, że szczeniaki wymagają sporo uwagi i energii, by go wychować oraz wody, by czuł się zdrowy. Niestety właścicielka wydaje się uważać to za stratę czasu. Pies miał być dla niej umileniem, a nie kłopotem. Z chęcią zrzekłaby się go, no ale jak już jest, to niech przebywa na podwórku, gdzie nie zrobi za dużo szkód i nie będzie przeszkadzać. I tu wkraczają nasi mali przyjaciele zwierząt. Mała Tosia trafia pod ich opiekę, a od teraz zadaniem dwójki będzie nie tylko poszukiwanie jej odpowiedniego domu, ale także nauczenie szczeniaka dobrych manier. Sprawa nie jest tak łatwa, jak mogłaby się wydawać.

Uwielbiam takie książki dla najmłodszych czytelników. „To Twój dom, Tosiu” uczy szacunku do naszych braci mniejszych, a do tego jest sporą dawką wiedzy na temat tego, jak powinno się opiekować psem. Żeby sprawdzić, czy dziecko przyswoiło sobie te zasady, na końcu książki znajdzie test jednokrotnego wyboru. Znajdzie tam także informacje o rasie cockapoo. Dla mnie te informacje były nowością, bo nie znałam takiej rasy psa.

Jest jeszcze coś, na co zwróciłam uwagę. Bliźniaki, jako osoby kochające zwierzęta, są też wrażliwi i empatyczni w stosunku do zwierząt. Kiedy w ich klasie pojawia się nowa uczennica, szybko łapią z nią wspólny język i pomagają się zaaklimatyzować w ich środowisku. Takie dzieci, to prawdziwy skarb.

Polecam książeczkę każdemu dziecku, które zaczyna czytać, gdyż litery są w niej wyraźne i duże. To książka dla każdego małego czytelnika, który kocha zwierzęta. Warto sięgać po takie pozycje, by od najmłodszych lat zaszczepiać ważne wartości. Każdemu, człowiekowi czy zwierzęciu, należy się szacunek, a tym młodszym, dzieciom i szczeniętom, uwaga dorosłego. Jest jednak małe „ale”: po takiej lekturze mogą pojawić się prośby o czworonożnego przyjaciela. Czy jesteście na to gotowi?

Monika Kilijańska


Autor: Linda Chapman

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz

Ilustrator: Sophy Williams

Tytuł: To twój dom, Tosiu

Tytuł oryginalny: A Forever Home For Tilly

Seria i nr tomu: To twój dom t.1 (Forever Homes #1)

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: I

Data wydania: 2021-03-24

Kategoria: książka dla dzieci

ISBN: 9788328084490

Liczba stron: 112

Ocena: 9/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Dinks – nowa, wspaniała książka dla dzieci!

Dinks – nowa, wspaniała książka dla dzieci!

Kasiacze 27, 2023

Martin Widmark i Emilia Dziubak mierzą się z tematem AI – sztucznej inteligencji. Stworzyli humorystyczną opowieść, która kryje w sobie…

Wywiad z Mikołajem Marcelą – autorem Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać

Wywiad z Mikołajem Marcelą – autorem Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać

Szkrabajeklut 23, 2022

1. Skąd pomysł na dość kontrowersyjny tytuł? Moje dzieci, widząc książkę na półce, od razu chciały po nią sięgnąć, z…

Emilka i potwory z legend Kamila Stokowska

Emilka i potwory z legend Kamila Stokowska

Kasiamaj 29, 2023

Jakie są potwory? Gdy zapytacie o to swoje dzieci, na pewno wykrzykną, iż są straszne okropne, wywołują koszmary i nie…

Moje opowieści. Disney Pixar

Moje opowieści. Disney Pixar

Kasialut 20, 2022

Uwielbiam opowieści Disneya, a Pixara to już szczególnie. Na niektórych historiach się wychowałam i pomimo upływu czasu, one nadal się…

KONKURS: Ja, przyroda, ekologia, życie… (wznowienie)

KONKURS: Ja, przyroda, ekologia, życie… (wznowienie)

Szkrabajekpaź 6, 2020

JA, PRZYRODA, EKOLOGIA, ŻYCIE… Konkurs dla nauczycieli szkół podstawowych i nauczycieli bibliotekarzy oraz ich uczniów. Wydawnictwo Zakamarki oraz Ośrodek Doskonalenia…