Frigiel I Fluffy. Powrót Smoka Kresu – Frigiel i Nicolas Digard

Date
paź, 19, 2020

Frigiel cieszy się, bo ma przy sobie dziadka, psa, jest święto i niczym nie musi się przejmować. Aż tu nagle nad spokojną wioskę przylatuje smok i pragnie zrównać ją z ziemią. Ernald, dziadek chłopaka postanawia z nim walczyć, powierzając wnukowi zadanie, na wypadek, gdyby nie wrócił. Chłopak po wszystkim znajduje tylko złamany diamentowy miecz i ruszy w drogę ze smutkiem w sercu, tajemniczą skrzynką i wiernym psim towarzyszem u boku.

Tak zaczyna się pełna przygód podróż do Puaby. A potem jest tylko lepiej pod względem tego, co i jak szybko się dzieje. I choć byłam dość sceptyczna i nieufna w stosunku do sześciennego świata, wskoczyłam w przygodę na główkę i zostałam oczarowana. Owszem, dopiero przy jakimś tekście o bloczkach przypominam sobie specyfikę uniwersum, poza tym czasem bohaterowie są dla mnie zupełnie „normalni”, ale w niczym to nie przeszkadza. Bloczkowi, czy nie, bohaterowie są świetnie wykreowani, świat jako taki jest stworzony i w miarę opanowany, a więc nie ma co kombinować i psuć. Jednak najbardziej widać, że ten świat jest świetnie znany autorom, ale nic w tym dziwnego, bo jeden w nich ma kanał na YouTube, gdzie pokazuje swe przygody w uniwersum. Na każdej stronie widać pasję, miłość i znajomość gry. A że autor sam jest bohaterem powieści, co więcej, pies Frigiel z kart powieści ma swój odpowiednik w świecie realnym, to postacie są wykreowane perfekcyjnie. Jednak nie tylko to stanowi o sile książki. O jej sile i ponadczasowości, bo spodobała się zarówno mnie, jak i moimi dzieciom, stanowi to, o czym opowiada. Pod przykrywką przygody Powrót Smoka Kresu to cudowna opowieść o sile przyjaźni budowanej na początkowej nieufności wynikłej z różnicy w światopoglądzie. To trudna nauka przezwyciężenia tego, co było wpajane od dzieciństwa. To również nauka odwagi i trwania przy celu, gdy wszystko zawodzi, a świat wali się na głowę.

Jednak żeby nie było tak mocno patetycznie, to należy wspomnieć, że wszystko to jest ubrane w świetny humor. Już nawet pominę fakt, jak bardzo mnie śmieszy sześcienny kościotrup, bo dla fanów Minecraft będzie to naturalne, a moje podejście może być wręcz obraźliwe, ale jest mnóstwo humoru sytuacyjnego. Takiego zwykłego, normalnego, w tych trudnych chwilach, które spotykają bohaterów, który potrafi rozładować atmosferę i sprawić, że książka chwilami straszna, nie śni się po nocy.

Dla fanów gry ta książka to nie lada gratka, ale i dla kompletnego laika przygoda powinna stać się świetną rozrywką. Kompletnie oderwaną, choć jednak ściśle z grą związaną. Ja bawiłam się świetnie, a końcówka sprawiła, że od razu sięgnęłam po drugi tom. Takie przygody to coś, co lubię najbardziej.

Katarzyna Boroń


Autor: Frigiel i Nicolas Digard

Tłumaczenie: Magdalena Łachacz
Ilustrator: Thomas Frick
Tytuł: Frigiel I Fluffy. Powrót Smoka Kresu
Tytuł oryginalny:Frigiel et Fluffy: Le retour de l’Ender Dragon – volume 1
Seria i nr tomu: Frigiel i Fluffy, tom I
Wydawnictwo: RM, BoNoBo
Wydanie: I
Data wydania: 2019-05-15
Kategoria: literatura dziecięca, fantasy, na podstawie gry
ISBN: 9788381511254
Liczba stron: 302
Ocena: 9/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w zagrodzie?

Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w zagrodzie?

Kasialis 16, 2022

Kicia Kocia to jedna z ulubionych bohaterek książeczek dla dzieci. Nic dziwnego – jej przygody są intrygujące dla najmłodszych, napisane lekko i…

Zwierzaczki z podziemnej paczki – Nastja Holtfreter

Zwierzaczki z podziemnej paczki – Nastja Holtfreter

Szkrabajekmar 1, 2022

Zwierzaczki z podziemnej paczki – Nastja Holtfreter Czy zastanawialiście się kiedyś, co robią zwierzęta, gdy chowają się do swoich norek…

Mucha i pajączek – Jeremi Bartosiak, Krystyna Janda

Mucha i pajączek – Jeremi Bartosiak, Krystyna Janda

Szkrabajekmaj 13, 2021

Mucha i pajączek – Jeremi Bartosiak, Krystyna Janda Wiosna ruszyła z kopyta. Dookoła jest pięknie, zielono i…bzycząco. Natura ożyła i…

Historia świata na cztery łapy – Mackenzi Lee

Historia świata na cztery łapy – Mackenzi Lee

Szkrabajekpaź 31, 2020

Historia świata na cztery łapy – Mackenzi Lee Jak można opisać psy? Dawno temu natrafiłam na cytat, który brzmiał w…

dummy-img

Przekroje. Owoce i warzywa – Agnieszka Sowińska

Kasialip 2, 2020

Warzywa i owoce są pyszne i warto włączyć je do codziennego jadłospisu. O ile dorośli świetnie zdają sobie z tego…