Czarodziejki W.I.T.C.H. 6
Przed nami kolejny tom W.I.T.C.H. Dziewczyny wykorzystują krople astralne dla własnych celów. Fajnie nie musieć odpowiadać na lekcji, czy nie wynosić śmieci, prawda? Jednak kroplom się to nie podobało, nie do tego zostały stworzone, więc uciekły. Na szczęście Orube dogaduje się z resztą czarodziejek i mogą razem szukać kropli.
Nie próbujcie czytać tego tomu przed poznaniem poprzednich. Jest tu sporo odwołań, szczególnie do księgi piątej. Nie można też czytać opowieści, w tym tomie mamy pięć, w dowolnej kolejności, bo historia jest ze sobą mocno związana. Co prawda to jest raczej logiczne, ale część tomów dawała taką możliwość, by czegoś się domyślić i czytać bez znajomości. Dziś koniecznie odsyłamy Was wcześniej, bo nie zrozumiecie choćby obecności Orube i innych bohaterów lub nieobecności Taranee.
Najważniejszym wątkiem tej opowieści jest dla mnie pokazanie tego, co się dzieje, gdy kogoś wykorzystujemy. Tu krople astralne, czyli sobowtóry dziewcząt stworzone, by zachować pozory normalności, świetnie pokazują te zależności i złożoność całego procesu. Ukazanie granicy między rozsądkiem, a przesadą w takim układzie jest bardzo pouczające i zaprasza do rozmowy. Zakładając, że odbiorcami są nastolatki, jest to bardzo dobry moment, by pokazać, że cały świat nie jest po to, by służyć, że czasem warto dać coś od siebie, a obowiązki są po to, by je wykonać, a nie wykorzystywać kogoś, by za nas to zrobił. Na mojej córce ten właśnie wątek zrobił największe wrażenie i chyba trochę otworzył jej oczy. Nie tylko, żeby nikogo nie wykorzystywać, ale też, jak czuje się taka osoba, jak się zachowuje, i jak jej pomóc. Emocji uczymy się całe życie, a młodzi ludzie łatwiej je identyfikują i przyswajają, jeśli dotyczą postaci przez nich lubianych. A czarodziejki trafiają w serce młodych dziewczyn. Nie bez znaczenia jest też opakowanie tego problemu w zabawne sytuacje, ponieważ krople trochę namieszają w życiu dziewczyn.
Przed każdym rozdziałem znajduje się cytat z niego, zwraca to uwagę na coś ważnego w książce i pomaga dostrzec pewne rzeczy głębiej. Dodając do tego ładne, emocjonalnie naładowane rysunki dostajemy naprawdę bogatą, wartościową opowieść. Bohaterki dojrzewają, dorastają, to też jest istotne, bo starsi czytelnicy, znający poprzednie wydanie mogą spokojnie czytać dalej, ale młode czytelniczki dorastają wraz z bohaterkami i to zawsze bardziej zbliża do serii.
Jednym minusem jest cena za tom. Oczywiście ma ona swoje uzasadnienie, to kawał książki, twarda oprawa i naprawdę śliczne wydanie, ale jednak dla młodych fanów może to być cena zaporowa. Szczególnie że nadal, tak absolutnie niesłusznie i niesprawiedliwie, uważa się komiksy za gorsze i niekonieczne do rozwoju młodego człowieka.
Katarzyna Boroń
Scenariusz: Francesco Artibani, Bruno Enna, Paola Mulazzi, Gulia Conti
Rysunki: Alberto Zanon, Paolo Campinoti, Claudio Sciarrone, Alessia Martusciello, Gianluca Panniello, Giada Perissinotto, Federico Bertolucci, Elisabetta Melaranci
Tłumaczenie: Szabunio Joanna
Tytuł: Czarodziejki W.I.T.C.H. księga 6
Tytuł oryginału: W.I.T.C.H.
Seria i nr tomu: Czarodziejki W.I.T.C.H. 6
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: I
Data wydania: 2022-09-07
Kategoria: komiks, dla młodzieży
ISBN: 9788328155114
Liczba stron: 324