Jak rozmawiać z dziećmi o ekologi? Co się stało w zieloborze?

Date
sie, 01, 2022

Jak opowiadać dzieciom o ochronie środowiska? Jak je uczyć pozytywnych nawyków ekologicznych? Trudne pytania, a my mamy propozycję. Zapraszamy dzieci na niezwykłą przygodę, o której przebiegu zadecydują same. Specjalnie dla najmłodszych czytelników przygotowaliśmy wyjątkową grę książkową pt. Co się stało w Zieloborze?, w której czytelnicy podejmują wybory prowadzące różnymi drogami do różnych możliwych zakończeń. To, w jaki sposób potoczy się historia i co się wydarzy, zależy wyłącznie od odbiorcy.

Nasza gra książkowa opowiada historię miasteczka zamieszkanego przez zwierzęta – tytułowego Zieloboru. Kiedyś było pięknym, zielonym i przyjaznym miejscem do życia. Niestety wskutek zaniedbania stało się brudne, hałaśliwe miejsce, w którym najmłodsi spędzają czas na betonowych podwórkach pośród samochodów. Czytelnicy-gracze wcielają się dwójkę młodych bohaterów Jeża Jagodę i jej przyjaciela Wiewióra Waldemara. Ta dwójka znajduje Księgę Zieloboru pełną pięknych ilustracji pokazujących miasto za czasów jego rozkwitu. Zielone skwery, parki, jeziora. Dzieciaki nie poznają tego miejsca, ale dowiadują się, że muszą odnaleźć Grzybołaka, prawdopodobnie ostatniego żyjącego przedstawiciela swojego gatunku. On pomoże im dowiedzieć się, w jaki sposób mogą przywrócić świetność swojemu miasteczku.

Bohaterowie wyruszają na poszukiwania, które wiodą ich przez nieznane i nieprzyjazne miejsca. Na swojej drodze spotykają przeróżne zwierzęta. Jedne chcące im pomóc, inne mniej. Podczas wędrówki czeka ich wiele wyborów, zagadek, które mają je doprowadzić do zaginionego.

Co się stało w Zieloborze? to książka, która w przyjazny i angażujący sposób, poprzez ciekawą fabułę, zagadki i interesującą historię, przybliża najmłodszym zagadnienia związane z ekologią, wpływem naszych działań na środowisko. W nienachalny sposób pokazuje rozwiązania, których celem jest poprawa naszych codziennych nawyków wpływających na nasze najbliższe otoczenie. Zarówno język jak i przyjęta forma narracji jest atrakcyjna i dostosowana do wieku odbiorców. Polecamy ją dla dzieci od 7 lat do samodzielnego grania lub młodszych – z pomocą rodzica. Co się stało w Zieloborze? można traktować jako książko-grę z innowacyjne narzędzie wspomagania edukacji ekologicznej.

Autorzy: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wojciech Wróbel
Ilustracje: Tomasz Kaczkowski

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Wakacyjny konkurs z wydawnictwem Zakamarki

Kasialip 14, 2020

Dzisiaj mamy dla Was informacje o konkursie, który zainteresuje wszystkich fanów Pipi Pończoszki! Więcej informacji znajdziecie poniżej!   Moje wakacje…

Feluś i Gucio poznają emocje – Katarzyna Kozłowska

Feluś i Gucio poznają emocje – Katarzyna Kozłowska

Kasiapaź 29, 2020

Feluś i Gucio poznają emocje – Katarzyna Kozłowska Niejednokrotnie pisałam, że dorośli nie potrafią poradzić sobie z emocjami, a co…

Szczęściarz

Szczęściarz

Kasialis 23, 2022

Są historie, które poruszają do głębi. Takie, które wkradają się do naszego serca i zostają w nim na zawsze. Otulają…

Wiem, jak grzecznym być! Moja superwiedza o manierach – Barbara Szymanek

Wiem, jak grzecznym być! Moja superwiedza o manierach – Barbara Szymanek

Szkrabajekwrz 27, 2020

Ta‌ ‌niewielka‌ ‌książeczka,‌ ‌licząca‌ ‌25‌ ‌stron,‌  ‌pokazuje‌ ‌w‌ ‌zabawny‌ ‌sposób,‌ ‌łatwo‌ ‌przyswajalny‌ ‌przez‌ ‌dzieci‌ ‌(za pomocą wierszyków),‌ ‌jak‌ ‌dobrze‌ ‌może‌…

Opowieść wigilijna, czyli kolęda prozą – Charles Dickens, Lisa Aisato

Opowieść wigilijna, czyli kolęda prozą – Charles Dickens, Lisa Aisato

Szkrabajeklis 8, 2023

Ebenezer Scrooge nienawidzi świąt. Wiemy to my, wiedzieli to nasi rodzice, wiedzą to pewnie również nasze dzieci. Ta historia jest…