Nierozłączki. I jak tu być grzeczną – Annie Barrows

Date
lis, 30, 2020

Nierozłączki. I jak tu być grzeczną – Annie Barrows

Pestka ma zły dzień. Wszyscy się na nią uwzięli i nikt jej nie kocha, tylko wykorzystuje. Dla wielu rodziców brzmi znajomo, prawa? Dla wielu dzieci również, dlatego też moje dziecko od razu pokochało Pestkę wielką miłością. Jak siostrę w niedoli. Na szczęście jest jeszcze Lilka, która studzi niegrzeczne zapędy przyjaciółki i przekonuje ją, że nie tylko warto być grzeczną, ale jeszcze się opłaca, bo zwierzęta mogą chodzić za człowiekiem. Jak za księżniczkami. Co prawda Pestka od razu mówi, że za nimi to chodziły z litości, co rozbawiło mnie prawie do łez, ale jednak daje się przekonać.

To jest piąty tom, nie znam poprzednich, ale w niczym to nie przeszkadzało. Co prawda brakuje obyczajowej podstawy, ale do samej przygody nie jest to potrzebne. Śmiało możecie więc czytać, zapewniam, że się nie zawiedziecie, bo choć przykładem dobrego zachowania Pestka nie jest, to nadrabia pomysłowością i humorem. Mnie ta część bawiła co chwilę i naprawdę dobrze się przy niej bawiłam. I choć oczywiście poziom jest dopasowany do wieku odbiorcy, dzięki czemu córka bawiła się jeszcze lepiej, to jest to dobry, choć dość specyficzny kawałek literatury dziecięcej. Pokazuje inną ścieżkę, bez nadmiernej grzeczności, ale też nie kompletnie oderwaną od poczucia przyzwoitości i dobrego smaku. Mocno życiowa, oparta na codzienności, na pewno skradnie serca zwykłych dziewczynek. Bo Pestka i Lilka mogłyby być koleżankami z podwórka. I to jest ich siła.

„I jak tu być grzecznym” jest zabawną formą opowiadania o tym, że bycie niegrzecznym, czasem zwane głupawką, jest zaraźliwe. I że nie wystarczy być bardzo niegrzecznym przez chwilę i zmienić się, by świat to dostrzegł. To przyjemna opowieść o uspokojeniu, złapaniu oddechu i wyciszeniu. Bo tylko to przynosi spodziewane rezultaty. U nas zadziałało to idealnie, gdyż dzieciaki sprawdziły sens przygody Pestki i Lilki na naszych osobistych zwierzakach. Dawno nie było w domu tak cicho.

Poza aspektem doświadczalnym, książka jest bardzo przyjemna w odbiorze, czyta się szybko i choć nam przeszkadzały niektóre obrazki pod względem estetycznym, to same przygody dziewczynek i ich pomysły rekompensują te braki. Natomiast prawdziwym smaczkiem jest opis autorki, inny w każdym tomie, który pięknie podsumowuje książkę i jest wyjaśnieniem skąd Annie Barrows czerpie pomysły. Naprawdę polecam przeczytać. Mnie zaintrygowało i rozśmieszyło.

Katarzyna Boroń


Autor: Annie Barrows

Tłumaczenie: Emilia Kiereś

Ilustrator: Sophie Blackall

Tytuł: Nierozłączki. I jak tu być grzeczną

Tytuł oryginalny: Bound to be Bad

Seria i nr tomu: Nierozłączki, tom 5

Wydawnictwo: Harperkids

Wydanie: I

Data wydania: 2020-09-02

Kategoria: dla dzieci 7-13

ISBN: 9788328146334

Liczba stron: 128

★★★★★★★★


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zapowiedź: Za duży na bajki

Zapowiedź: Za duży na bajki

Kasiamar 3, 2022

Zabawna historia o dorastaniu, wielkiej pasji i sile przyjaźni. A przy tym inspirująca opowieść o tym, co w życiu najważniejsze!…

dummy-img

Moje Bajeczki – Auta i Top Wing

Kasialip 10, 2020

Moje bajeczki to seria książeczek, które można zabrać ze sobą w podróż, na piknik, krótką wycieczkę. Format tych wydań jest…

Wielkie ludy historii: Grecy – Christian Hill

Wielkie ludy historii: Grecy – Christian Hill

Bujaczeklip 25, 2021

Wielkie ludy historii: Grecy – Christian Hill Zdrowa rywalizacja jest dobra. Uczy nas wytrwałości, dążenia do celu i niepoddawania się.…

Woda. Źródło życia – Christina Steinlein

Woda. Źródło życia – Christina Steinlein

Bujaczekgru 19, 2020

Woda. Źródło życia – Christina Steinlein Jestem za tym, by naukę zaczynać już od dziecka, ale nie przytłaczać najmłodszych suchymi…

Jak policzyć do jednego?

Jak policzyć do jednego?

Kasiamar 22, 2023

Jak policzyć do jednego? Odpowiedź wydaje się bardzo prosta, ale czy na pewno? Ta lektura pokaże Wam, że to wcale…