Odkrywca – Katherine Rundell

Date
sie, 22, 2020

Samolot rozbija się w środku amazońskiej dżungli. Przeżyć udaje się tylko czwórce dzieci- nastoletnim Fredowi, Con i Lili, oraz pięcioletniemu Maxowi. Pilot nie żyje. Dzieci są zdane same na siebie. Muszą dotrzeć do Manaus, a przynajmniej taki mają plan. Zdani sami na siebie będą musieli przetrwać w prawdziwej dżungli. Cała ich wiedza będzie pochodzić z tego, co udało im się przeczytać w książkach, lub zobaczyć w telewizji. A dodatkowo, każdy z nich będzie się mierzył ze swoim własnym charakterem. I trudną pracą w grupie. A że w jedności siła, dzieci będą musiały się nauczyć bardzo trudnej sztuki, współpracy.

Fred pragnie popularności i sławy, ale jednocześnie bardzo troszczy się o grupę. Con na pierwszy rzut oka, jest trudna do współpracy, ale skrywa niejeden talent. Lili i Max to rodzeństwo. Lili, jako córka naukowców, która fascynuje się pracą rodziców dużo wie, ale wiedzieć, a zastosować w życiu to dwie różne rzeczy. Max, najmłodszy w grupie nieraz przyprawi resztę o szybsze bicie serca, ale to tylko pięcioletni chłopczyk, który bardzo, ale to bardzo się boi. Czy można mieć mu za złe, jego zachowanie?

Jedzenie pająków, spanie pod gołym niebem, zaskakująca pogoda, dzika przyroda. To znajdziemy w książce na pewno. I przygoda. Naprawdę szalona i miejscami niebezpieczna. Niemniej jednak, nie ma tutaj elementów popularnych aktualnie w książkach dla dzieci – magi, wybrańców, magicznych zwierząt, rycerzy itp i myślę, że w tym tkwi siła tej książki. To przygodówka, taka naprawdę dobra, z pięknymi opisami, z morałem, z historią. Z różnorodnymi bohaterami, gdzie każde dziecko będzie mogło znaleźć trochę siebie. Swoje lęki i obawy, ale także pragnienia.

Książka ma swój klimat i zachęcam do czytania jej. Tutaj nie znajdziemy zbyt wielu dorosłych bohaterów. Tutaj dzieci są zdane same na siebie i to kolejny plus tej książki. Muszą odkrywać swoją siłę, walczyć ze swoimi słabościami, ale też dojrzewać w swoim gronie, bez czujnego wzroku dorosłego. Działają razem, albo razem szkodzą. Zdając się na to co wiedzą.

Książka “Odkrywca”  zdobyła w 2017 roku prestiżową Costa Award w kategorii Children’s Book.

Czy można z tym dyskutować? Chyba nie 🙂 Zachęcam do lektury!

Karolina Guzik


Tytuł: Odkrywca

Autor: Katherine Rundell

Wydawnictwo: Poradnia K

Tłumaczenie: Paweł Łopatka

Data wydania: 2018-03-14

Ocena: 7/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Tygrys Karmel – bajka z ogonkiem

Tygrys Karmel – bajka z ogonkiem

Vickymaj 31, 2024

Książeczki z serii Akademia Mądrego Dziecka dla najmłodszych czytelników wciąż nie przestają mnie zaskakiwać. Tym razem w serii pojawiły się…

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek

Szkrabajekwrz 8, 2020

Ludzie od momentu, kiedy wymyślono skarpetki, zastanawiają się, gdzie one notorycznie, do cholery, znikają. Gubią się, chociaż damy sobie rękę…

Powrót psiego (super)bohatera! Pan Pies i wyskoki foki

Powrót psiego (super)bohatera! Pan Pies i wyskoki foki

Kasiawrz 16, 2021

Psi (super)bohater powraca! Przezabawna historia o tym, że warto pomagać, mimo że nie zawsze jest to proste. „Pan Pies i…

Księga drzew. Encyklopedia z folią

Księga drzew. Encyklopedia z folią

Szkrabajekcze 15, 2022

Książka o drzewach wiąże się z nudą? Nie w tym przypadku! Kilka słów o wnętrzu Podobnie jak “Księga ciała” z…

Ratujmy Florę

Ratujmy Florę

Szkrabajeksie 27, 2020

Moje dzieci kochają zwierzęta. Dlatego podsuwam im ciekawe filmy związane z braćmi mniejszymi: te przyrodnicze i bardziej fabularne. Tymże ostatnim…