Opowieści z Doliny Muminków

Opowieści z Doliny Muminków – Alex Haridi, Cecilia Davidson, Filippa Widlund

Date
gru, 18, 2023
Comments
Możliwość komentowania Opowieści z Doliny Muminków – Alex Haridi, Cecilia Davidson, Filippa Widlund została wyłączona

Każde pokolenie ma swoje ulubione bajki i opowieści pośród wielu snutych niespiesznie na dobranoc przez rodziców, dziadków a często i starsze rodzeństwo. Wiele tytułów okazuje się na tyle uniwersalna i ponadczasowa, że towarzysze dziecięcych historii kolejny raz trafiają pozornie pod ten sam adres, a jednak pełny nowych osóbek łaknących przygód. Jedną z takich ponadczasowych opowieści z pewnością są urocze trolle z pewnej malowniczej doliny. Pod nasz dach właśnie trafiły Opowieści z Doliny Muminków. Choć tylko tworzone na podstawie opowiadań Tove Jansson nie można odebrać im uroku a tym bardziej klimatu, z którego zasłynęła autorka. Lektura sprawiła sporo radości trzem pokoleniom czytelników.

Opowieści z Doliny Muminków

Powrót do Doliny, w której niemalże każde miejsce przypomina ci przygody Muminka, Migotki, Włóczykija, Ryjka i Małej Mi okazał się podróżą pełną zabawy i śmiechu. Nie zabrakło strachu i szczypty nudy, która zawsze okazywała się tylko przykrywką dla kolejnych tajemnic, wypraw i odkryć. Dolina przepełniona jest bowiem niezwykłymi stworzeniami, które poznajemy w poszczególnych opowieściach. Zew przygody, przyjaźnie i tworzące się nawyki nowych mieszkańców Doliny wciągną was bez reszty. Całość utrzymana jest w klimacie oryginału, język jest niezwykle przystępny i lekki. Do tego ta szata graficzna. Dla małych nowa czytelnicza wyprawa, dla tych starszych powrót do czasów dzieciństwa. Świetna zabawa w obu przypadkach.

Wśród bohaterów

Jak sama nazwa wskazuje, historie zawarte w rzeczonej książce mówią o Muminkach i przygodach, których stały się częścią. Od przybycia tych przemiłych trolli w nowe okolice, poprzez niesamowite przygody z zaczarowanym kapeluszem i równie nieprawdopodobnego niewidzialnego gościa. Każda strona przenosi nas w świat Muminków i ich przyjaciół. Te ciekawskie stworzenia łakną przygód i nauki w różnych dziedzinach, a my z łatwością odnajdujemy w ich cechach siebie. Bez problemu bowiem rozróżnimy postaci, a ich różnorodność pokochamy z marszu. Włóczykij i jego potrzeba wolności, Mała Mi ze swoją nieprzejednaną charyzmą czy urocza Migotka lub nieco niezdarny Ryjek. Każdy ma w sobie coś magicznego i przykuwa uwagę, staje się przyjacielem i powiernikiem wędrówkowych tajemnic.

Wśród ilustracji

Opowieści z Doliny Muminków poza wciągającą i klimatyczną treścią kuszą również wydaniem. Twarda oprawa, dobrej jakości papier oraz to, co najważniejsze, czyli ilustracje, od których nie sposób oderwać wzroku. Kilka niepozornych elementów, które tworzą zachwycającą całość i na długo pozostają w pamięci czytelnika. Zamiast wymyślnej wklejki dostajemy mapę Doliny, a środek kusi barwami, magią zamkniętą w lekko niechlujnej kresce, która urzeka prostotą. Każdy obraz jest przystankiem, momentem, który pobudza wyobraźnie. Zabawa kolorem i światłocieniem podbudowuje klimat i wyznacza emocje, z jakimi zmagać się będą bohaterowie.

Podsumowanie

Obok takich publikacji nie należy przechodzić obojętnie. Dostajemy tu bowiem publikację estetyczną i zaskakująco prostą, co nie zabiera jej głębi, która skrywa się za przygodami. Opowieści z Doliny Muminków to podzielona na pięć rozdziałów książka, która dzięki sporej wielkości tekstu może być czytana wspólnie z pociechami, jak i stać się samodzielną lekturą dla sprawniejszych szkolniaków. Piękna okładka, która zdradza odrobinę magii skrytej w środku, Trwałe wydanie, które ozdobi nie jedną półkę, ma również miejsce, w którym możemy wpisać, kto jest właścicielem tej pięknie rozwijającej się kolekcji. Niby niewiele, ale każdy książkoholik będzie zachwycony. Kolejne pokolenie będzie zachwycało się tą historią, a wspólnie spędzony czas jest bezcenny. Dla takich książek warto zrobić miejsce na regale.


Autor: Alex Haridi, Cecilia Davidson, Filippa Widlund
Ilustrator: Moomin Characters
Tłumaczenie: Anna Czernow
Tytuł: Opowieści z Doliny Muminków
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: II
Data wydania: 2021-04-06
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788327662965
Liczba stron: 176

Księga opowieści
Opowieści z Doliny Muminków | Nowe Opowieści z Doliny Muminków


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Related Posts


Przeczytaj również

Akademia Kici Koci – Anita Głowińska

Akademia Kici Koci – Anita Głowińska

Szkrabajeklis 10, 2020

Akademia Kici Koci – Anita Głowińska   Uczę się angielskiego z Kicią Kocią i Nunusiem. Czy może być lepszy sposób,…

Dumbo. Moja pierwsza dobranocka. Disney – Emmanuelle Causse

Dumbo. Moja pierwsza dobranocka. Disney – Emmanuelle Causse

Szkrabajekpaź 21, 2021

Dumbo. Moja pierwsza dobranocka. Disney – Emmanuelle Causse Któż z nas nie zna sympatycznej postaci Dumbo, którego przygody towarzyszą dzieciom…

Zapiski wrednego kota – Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz

Zapiski wrednego kota – Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz

Kasialip 7, 2022

Koty chodzą własnymi ścieżkami, bywają wredne, czują się królami na swoim terytorium, ale właśnie dlatego je kochamy. Kociarze to spora…

Muminki nigdy się nie starzeją.

Muminki nigdy się nie starzeją.

Kasialis 11, 2022

„Nie ma to jak długa nieobecność, żeby sobie przypomnieć, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Muminki przeżyły wielką przygodę…

Zasypiamy bez mamy – Clara Mas Bassas

Zasypiamy bez mamy – Clara Mas Bassas

Vickylis 26, 2020

Zasypiamy bez mamy – Clara Mas Bassas Każde dziecko powinno mieć, nawet jeżeli nie pokój, to swój własny kącik zabaw.…