Jak wychować dziecko na fajnego człowieka

Jak wychować dziecko na fajnego człowieka – Kaija Puura

Date
lis, 01, 2023
Comments
Możliwość komentowania Jak wychować dziecko na fajnego człowieka – Kaija Puura została wyłączona

Czy warto wychowywać dziecko na miłego człowieka, czy też na samolubną osobę, która robi postępy, rozpychając się łokciami? Jeśli miarą sukcesu będzie osobiste szczęście, to zdecydowanie lepiej być miłą osobą, która ma przyjaciół, gdyż samotność jest niebezpieczna dla zdrowia. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było zdrowe i szczęśliwe, powinieneś starać się wychowywać je w taki sposób, aby było mu dobrze. Miła osoba dogaduje się z innymi i potrafi budować dobre relacje. Umiejętności społeczne są na wagę złota, a osoba posiadająca kompetencje społeczne radzi sobie na przykład na rozmowach kwalifikacyjnych i w roli menedżera. Z takiego założenia wyszła psychiatrka Kaija Puura, która w swojej książce „Jak wychować dziecko na fajnego człowieka” na bazie swoich doświadczeń z Finlandii buduje poradnik dla rodziców.

Najważniejszą rzeczą w edukacji jest interakcja między dorosłym i dzieckiem. Dziecko uczy się w nim podstaw człowieczeństwa i niezbędnych cech, takich jak przywiązywanie, samoocena i umiejętność regulowania własnych emocji. Dziecko uczy się przywiązania, gdy rodzic zaspokaja jego potrzeby: przytula je, wysłuchuje jego smutków. Zdrowa samoocena natomiast wynika z tego, że rodzic zachęca i zauważa sukcesy dziecka. W ten sposób dziecko uczy się zauważać, w czym jest dobry, a w czym wymaga ćwiczenia. Natomiast regulacja emocji poprawia się, gdy rodzic nazywa emocje i pomaga dziecku je przezwyciężyć.

Według autorki kontakt z dzieckiem wymaga czasu. I to bardzo dobrze, że rodzic ma poczucie winy z powodu braku czasu. To sprawia, że zastanawiasz się, czy nie można było zrobić czegoś inaczej. Jednak nie trzeba przy tym kierować się tylko tym, co robią inni, warto wypracować własne drogi do dialogu. Jeśli rodzina nie ma czasu na rozmowy o bieżących sprawach przy stole w jadalni, można to zrobić w drodze na zajęcia dodatkowe czy ze szkoły. Dla nastolatków samochód może być milszym miejscem do rozmów o wrażliwych sprawach niż stół (także dlatego, że z samochodu, a więc i od rozmowy nie da się uciec).

Autorka pokazuje jednak, że sama miłość rodziców nie zapewni dziecku komfortu i bezpieczeństwa, bo dziecko potrzebuje granic. W przeciwnym razie dziecku będzie trudno nauczyć się zachowywać tak, aby inni go zaakceptowali. Umiejętności samoregulacji rozwijają się najsilniej w wieku od dwóch do trzech lat. Opanowanie temperamentu w okresie dojrzewania już stanowi wyzwanie.

Kaija zwraca uwagę jeszcze na podobieństwo małych dzieci do tych dorastających. Obydwie grupy rozwojowe to dzieci, które można spostrzegać jako samolubne. Tak naprawdę u małego dziecka część współczulna mózgu jeszcze się nie rozwinęła, a w okresie dojrzewania doznaje przeregulowania.
Mimo że autorka chce, byśmy szukali własnych rozwiązań, zauważa, że rodzice powinni słuchać doświadczeń innych. Mogą to być znajomi, rodzina, poradnia, lekarz. To rodzice są pierwszymi obserwatorami dziecka i będą pierwsi zwracać uwagę na rzeczy, które być może wymagają poprawy.

Książka jest przydatnym poradnikiem zwłaszcza dla początkujących rodziców, gdyż dotyczy przede wszystkim pierwszych lat życia dziecka. Zajmuje się różnymi tematami w naprawdę wszechstronny sposób i tworzy długie listy, jak postępować z dzieckiem. Przydałaby się kontynuacja pracy ze starszym uczniem i nastolatkiem, bo choć o nich mowa, to z pewnością w części poświęconej spaniu znalazłby się nakaz omówienia ważności snu nastolatka. Mimo to spodziewałam się więcej po tej książce. Bardziej dotyka problemu, niż się nim zajmuje.

Monika Kilijańska


Autor: Kaija Puura
Tłumaczenie: Katarzyna Aniszewska
Tytuł: Jak wychować dziecko na fajnego człowieka
Tytuł oryginalny: Näin kasvatat lasestasi mukavan aikuisen
Wydawnictwo: Luna
Wydanie: I
Data wydania: 2023-01-12
Kategoria: poradnik dla dzieci, książka o emocjach
ISBN: 9788367510288
Liczba stron: 216

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Szukaj i znajdź. Lokomotywy na tropie. Tomek i przyjaciele

Szukaj i znajdź. Lokomotywy na tropie. Tomek i przyjaciele

Martalut 21, 2021

Szukaj i znajdź. Lokomotywy na tropie. Tomek i przyjaciele Rozwój dziecka to składowa wielu umiejętności, których nabywanie może być zarówno…

Projekt Święta – Magdalena Szczepańska

Projekt Święta – Magdalena Szczepańska

Szkrabajekgru 20, 2021

Projekt Święta – Magdalena Szczepańska Kiedy pięcioletni przedszkolak Wiktorek na początku adwentu wpadł na świetny pomysł, podzielił się nim ze…

Wielka podróż małego Mila – Norton Juster

Wielka podróż małego Mila – Norton Juster

Szkrabajeklis 18, 2021

Książka cudownie wypełniła wolny czas, od razu po kilku akapitach poczułam, że to coś zdecydowanie dla mnie, całkowicie w niej…

dummy-img

Tatusiowie w literaturze

Szkrabajekcze 22, 2020

Niedawno świętowaliśmy Dzień Matki, teraz nadszedł Dzień Ojca. Tatusiowie są wszak ważni równie mocno, jak Mamusie, prawda? I też zasługują…

Masza i Niedźwiedź. 3 bajeczki przed snem

Masza i Niedźwiedź. 3 bajeczki przed snem

Martamaj 15, 2021

Masza i Niedźwiedź. 3 bajeczki przed snem Sen to podstawa radosnych chwil w naszym życiu. Nasz stanowi dla nas ważną…