Sekretna historia ludz... skarpetek. Tom 2

Sekretna historia ludz… skarpetek. Tom 2 – Justyna Bednarek

Date
paź, 11, 2023
Comments
Możliwość komentowania Sekretna historia ludz… skarpetek. Tom 2 – Justyna Bednarek została wyłączona

Zawsze z ogromną radością i ekscytacją czekamy na kolejne przygody dzielnych skarpetek. Tak było i tym razem, gdy zapowiedziano drugi tom opowieści o tym, jak ta część garderoby zmieniała świat. Oczywiście w ukryciu, przemilczane w podręcznikach, bo świat nie jest gotowy na taką rewolucję. Na szczęście dziadek Małej Be opowiedział wnuczce historię prawdziwą, a Justyna Bednarek poszerzyła grono odbiorców i czytelników.

Tym razem skarpetki zmieniają nie tyle wielkie wydarzenia historyczne, ile mieszają bardziej w świecie kultury i nauki. Pomagają największym artystom tworzyć wiekopomne dzieła malarskie, maczają pal… nitki w filmie i książkach, a także zmieniają bieg kosmicznej historii. I szczerze mówiąc, właśnie ta opowieść, o pierwszym psie w kosmosie urzekła mnie najbardziej i za nią jestem najbardziej wdzięczna autorce. Bo choć dzieciom podoba się każda część historii dotknięta przez skarpetki, to dla mnie ta jedna jest wyjątkowa. I myślę, że będzie taka dla każdego dorosłego, któremu żal zrobiło się psiej kosmonautki. I tak wiem, że te historie są zmyślone (albo ja też nie jestem na nie gotowa ;)), ale w tę będę wierzyć do końca świata.

Autorka po raz kolejny serwuje nam kilka ciepłych, zabawnych i przewrotnych opowieści. Przy nich nie da się nie uśmiechnąć i nawet historia o skarpetce pirackiej nie budzi niepokoju. To jest książka do czytania przed snem, na ukojenie po całym dniu, na złapanie oddechu. To taki plasterek na gorszy dzień, cudowna chwila wyciszenia w pędzie tego świata. I kochamy te opowieści wszyscy, duzi i mali. I choć dużym nadal przeszkadzają niektóre czcionki na niektórych tłach, to rysunki Daniela De Latoura wynagradzają wszystko. Proste, wyraziste, nasycone kolorami i treścią doskonale uzupełniają historię.

Na koniec pragnę wspomnieć o wyjątkowej opowieści o skarpetkach biało-czerwonych i niebiesko-żółtych. Tak, wiem – wspominałam, że najbardziej urzekła mnie ta o Łajce. I jest to prawda. Jednak ta jest ponad wszelkie opowieści i nie dlatego, że dość jednoznacznie kojarzy się z wojną na Ukrainie. Owszem, można na jej podstawie nawiązać do tematu, oswoić potwora, choć już minęło tyle czasu, że pewnie każdy rodzic znalazł swój sposób na mówienie o tym. Jednak to wciąż aktualna opowieść o prawie do własnego życia, do wyboru i miejsca na ziemi. O pomocy, współczuciu i zwykłym ludzkim, znaczy skarpetkowym, bohaterstwie, o którym nie piszą gazety, ale które nosi się w sercu. Mądra, napisana z ogromnym wyczuciem i taktem opowieść dająca wiele do myślenia i ogromne pole do rozmowy.

Katarzyna Boroń


Autor: Justyna Bednarek
Ilustrator: Daniel de Latour
Tytuł: Sekretna historia ludz… skarpetek. Tom 2
Seria i nr tomu: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek tom 6, tom 2 Sekretnej historii
Wydawnictwo: Poradnia K
Wydanie: I
Data wydania: 2023-05-24
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788367195737
Liczba stron: 160


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Pierwsza gra. Przyjaciele

Pierwsza gra. Przyjaciele

Szkrabajekcze 4, 2021

Pierwsza gra. Przyjaciele Gry dla dwulatków to nowa jakość wśród gier towarzyskich. Zazwyczaj uczestnikami rozgrywek mogą być dzieci starsze. Tym…

Bądź jak one! – Jean Fischer

Bądź jak one! – Jean Fischer

Bujaczeksie 8, 2022

Bądź jak one! – Jean Fischer Chyba każdy z nas ma osobę, która jest dla nas wzorem do naśladowania. Imponuje…

Oliver Twist. Klasyka dla dzieci – Charles Dickens

Oliver Twist. Klasyka dla dzieci – Charles Dickens

Szkrabajekcze 30, 2021

Oliver Twist. Klasyka dla dzieci – Charles Dickens „Oliver Twist był sierotą. Matka zmarła w dniu narodzin Olivera. Nikt nie…

Świat według dziadka – Zofia Stanecka

Świat według dziadka – Zofia Stanecka

Kasiagru 8, 2021

Świat według dziadka – Zofia Stanecka Trudno jest określić, jaka wielka przepaść dzieli naszych dziadków, od tych najmłodszych. Często, obok…

Czytam sobie. Poziom 1: Zagraj to, Fryderyku! / Wakacje Adelki

Czytam sobie. Poziom 1: Zagraj to, Fryderyku! / Wakacje Adelki

Martakwi 1, 2023

Czy da się namalować muzykę? Nauczyć się grać ot, tak? Podobno trzeba mieć talent i czuć muzykę całym sobą od…