Pony

Date
maj, 15, 2023
Comments
Możliwość komentowania Pony została wyłączona

Pony, czyli wyjątkowy Konik. Po tym jak popularność zyskał “Cudowny chłopak” R. J. Palacio, Autorka wraca do Czytelników z kolejną wyjątkową powieścią skierowaną do młodzieży. To zupełnie inna historia, odmienna tematyka, ale ten sam styl i ogromne emocje.

Kilka słów o fabule

Silias budzi się w nocy, kiedy jego ojciec zostaje porwany przez trzech jeźdźców. Dwunastolatek jest przestraszony, ale również zdeterminowany, aby odnaleźć ukochanego tatę i jedynego członka rodziny. W tym trudnym momencie może liczyć jedynie na wsparcie Mittenwalda, czyli przyjaciela — zjawy. Chłopiec postanawia wyruszyć w bardzo niebezpieczną podróż i poradzić sobie ze swoimi lękami. Wszystko po to, by odzyskać tatę, poznać prawdę i znaleźć swoje miejsce w nieprzystępnym dla niego świecie.

Moja opinia i przemyślenia

Wydawać by się mogło, że temat poruszany w książce nie jest bardzo odkrywczy i niczym nie można już zaskoczyć — młody chłopak wyrusza bowiem na poszukiwanie swojego ojca, o czym prawdopodobnie każdy z nas czytał już, chociażby raz. Jest to jednak wyjątkowa historia z odrobiną magii, dużą dawką westernu, ale nie braknie również grozy.

Książkę czyta się bardzo dobrze, a opisana historia wciąga praktycznie od pierwszej strony. Jak to u R. J. Palacio bywa, nie jest to łatwa powieść, gdyż Autorka nie boi się poruszać trudnych tematów. Główny bohater od samego początku nie miał łatwego życia — matka zmarła przy porodzie i wychowywał się tylko z ojcem, bez kontaktów z jakąkolwiek dalszą rodziną. Kiedy nagle zabraknie tego najbliższego człowieka, młody chłopak nie waha się ani chwili, by wyruszyć w ważną podróż. Nie będzie to jednak tylko i wyłącznie niebezpieczna wyprawa w poszukiwaniu ojca, ale przede wszystkim wiele zmieniająca podróż w głąb siebie.

Na zakończenie

Autorka ma lekkie pióro, nawet kiedy opisuje trudne wydarzenia. Dodatkowo wczucie się w losy Siliasa wzmacnia pierwszoosobowa narracja, w której chłopiec wiele o sobie zdradza. Powieść to nie jest taka zwykła książka dla młodzieży. To lektura, która wzbudzi wiele emocji i zachęci do refleksji nad ważnymi tematami. Zdecydowanie polecam, nie tylko nastolatkom — myślę, że się nie zawiedziecie.

Wiktoria Zka


Autor: R.J. Palacio

Tłumaczenie: Maria Olejniczak – Skarsgard

Tytuł: Pony

Tytuł oryginalny: PONY

Wydawnictwo: Albatros

Wydanie: pierwsze (I)

Data wydania: 2023-02-23

Kategoria: literatura młodzieżowa

ISBN: 9788367426350

Liczba stron: 304


 

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Fascynująca historia o życiu Listka!

Fascynująca historia o życiu Listka!

Kasiawrz 7, 2023

Czy życie listka jest nudne? Jak zmieniają się pory roku? Co dzieje się z liśćmi, gdy spadną z drzewa? Mały…

Zapowiedź: Między światłem a cieniem. Magiczny ekspres. Tom 2.

Zapowiedź: Między światłem a cieniem. Magiczny ekspres. Tom 2.

Kasialip 26, 2021

Tętniąca przygodą druga część nowej, fantastycznej serii dla dzieci! Flinn Nachtigall oficjalnie staje się uczennicą szkoły innej niż wszystkie, choć…

dummy-img

Banda Beti. Nowa kolekcja bajek – Magdalena Stojicic

Vickylip 20, 2020

„Banda Beti” to pochodzący z Wielkiej Brytanii serial animowany opowiadający o przygodach małej sówki i jej przyjaciół. Wiele jednak dzieci…

“Wierszyki łamiąca języki” mają już 25 lat!

“Wierszyki łamiąca języki” mają już 25 lat!

Kasiasty 11, 2021

“Wierszyki łamiąca języki” mają już 25 lat! Książka autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej ma już 25 lat! W tym roku obchodzić będziemy…

Minecraft. Język angielski. Megazadania 7+, 8+, 9+

Minecraft. Język angielski. Megazadania 7+, 8+, 9+

Martamar 30, 2023

W dzisiejszych czasach nauka zdaje się przyjemnością. Dostępność materiałów ułatwiających naukę, różne jej formy i pomoce naukowe, które coraz częściej…