Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż – Iban Eduardo Munoz

Date
kwi, 07, 2022

Wiecie, dlaczego zjadamy marchewkę albo pietruszkę? A może ciekawi was, ile lat miały najstarsze nasiona, które wykiełkowały? Na te i wiele innych pytań odpowie wam ta książka.

Kilka słów o fabule

Dzieciaki nie lubią warzyw i nie ma co tego ukrywać. Marudzą, grymaszą, ogólnie nie chcą ich jeść. A jak jeszcze się trafi egzemplarz, jaki mam w domu, że mięso jadalne jest tylko pod postacią parówki, a warzywa tylko niektóre, to mamy twardy orzech do zgryzienia. Jak przekonać dzieciaki do jedzenia warzyw? Nie wiem, ale wiem, że ta książka będzie pomocna. Znajdziemy w niej mnóstwo ciekawostek przedstawionych w sposób bardzo humorystyczny. Nie sposób nie roześmiać się na widok ziemniaka, który płacze, bo jego rodzina wylądowała w zupie lub mnóstwa sadzonek groszku pod lupą naukowca. Tekst nie tylko bawi, ale i sprawia, że pewne wiadomości same wskakują do głowy.

Moja opinia i przemyślenia

To świetna baza wiedzy o owocach, warzywach i zbożach, a także o sposobie ich rozmnażania. Nie tylko więc możemy czerpać wiedzę z książki, ale jej doświadczać. To wspaniała zabawa. A przy okazji zachęca do poznawania smaku niektórych warzyw i owoców opisanych w książce. Dla mnie już kompletnym hitem byłoby umieszczenie kilku przepisów do samodzielnego przyrządzenia, na pewno znalazłoby się kilku chętnych smakoszy. Tylko to bym dodała w tej książce, choć i bez tego jest fantastyczna.

„Dlaczego jemy rośliny” oprócz wiedzy merytorycznej i fantastycznego humoru dostarcza nam wrażeń estetycznych. I może niektóre rysunki, głównie ludzi, mogą pozostawić trochę do życzenia, to główni bohaterowie, czyli warzywa i owoce dla mnie narysowani są kapitalnie. Nie ma najmniejszych wątpliwości, kto jest kim, a dodanie im cech ludzkich sprawia, że człowiek chce się z nimi zakumplować. Ja najbardziej kocham kukurydzę w bejsbolowej czapce, ale jestem przekonana, że i inni bohaterowie znajdą swoich fanów. Wszystko jest ujęte w twardą oprawę, która przetrwa ciągłe wertowanie, poszukiwanie informacji i przerzucanie się ciekawostkami.

Podsumowanie

Może wasze dziecko po lekturze tej książki nie sięgnie po brokuła czy pomidora i nie spałaszuje go ze smakiem. Zapewniam jednak, że przestanie patrzeć na warzywa z obrzydzeniem, a zacznie z ciekawością. Książka daje wiedzę, która nie zniknie, a dodatkowo rozbudza ciekawość, zachęca do poszukiwań nowych informacji. A od tego już mały krok do ciekawości, jak to smakuje? Spróbujecie?

Katarzyna Boroń


Autor: Iban Eduardo Munoz

Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko

Ilustrator: Alberto Montt

Tytuł: Dlaczego jemy rośliny Sekrety owoców, warzyw i zbóż

Tytuł oryginalny: Plantas domesticadas y otros mutante

Seria i nr tomu: Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć

Wydawnictwo: harperkids

Wydanie: I

Data wydania: 2022-02-23

Kategoria: popularnonaukowa dla dzieci

ISBN: 327670649

Liczba stron: 40


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Pieśni Zaginionego Kontynentu – Przemysław Hytroś

Pieśni Zaginionego Kontynentu – Przemysław Hytroś

Bujaczeklip 8, 2021

Pieśni Zaginionego Kontynentu – Przemysław Hytroś Czasami ciężko jest odgonić myśli o poddaniu się w obliczu narastających trudności. Ale gdy…

Najlepsze książki o mamach!

Najlepsze książki o mamach!

Kasiamaj 26, 2021

Dzisiaj świętujemy Dzień Matki. Miłość okazujemy sobie codziennie, ale dzisiaj jest ten jeden, szczególny dzień w roku, kiedy możemy jeszcze…

Enola i niezwykłe zwierzęta – Joris Chamblain

Enola i niezwykłe zwierzęta – Joris Chamblain

Szkrabajekkwi 21, 2022

Enola zajmuje się zwierzętami, ale nie takimi zwykłymi, jej specjalnością są te … nie do końca normalne zwierzaki. Pomaga im…

Młodzi przyrodnicy. Jesień w świecie przyrody

Młodzi przyrodnicy. Jesień w świecie przyrody

Szkrabajeklis 11, 2022

Młodzi przyrodnicy. Jesień w świecie przyrody W czasie deszczu, którego jesienią jakoś jest więcej, niż zwykle dzieci się nudzą? Absolutnie,…

Kocia Szajka i ucho różowego jelonka – Agata Romaniuk

Kocia Szajka i ucho różowego jelonka – Agata Romaniuk

Kasiasie 31, 2021

  Kocia Szajka i ucho różowego jelonka – Agata Romaniuk Pierwsza część przygód Kociej Szajki okazała się lekturą fenomenalną, niesamowicie…