Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Date
lut, 08, 2022

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Pomidory należą do moich ulubionych roślin. Lubię nie tylko smak czerwonych kul, ale także specyficzny, lekko gorzkawy, ostry zapach krzaczków. Odkąd pamiętam, zawsze uprawialiśmy pomidory w ogrodzie, zatem i moje dzieci wzrastały wiedząc, jak przebiega uprawa. Zdaję sobie jednak sprawę z faktu, że współczesne dzieci niewiele wiedzą o pochodzeniu smacznych owoców, a wyjaśnienie wszystkich pytań, które mogą postawić kilkulatki, może przekraczać także możliwości rodziców.

Kilka słów o fabule

Książka „Pomidory” wydawnictwa Harper Kids wychodzi naprzeciw wszelkim dziecięcym pytaniom i wyręcza rodziców w tym zadaniu. Autorzy fachowo i rzetelnie objaśniają młodym czytelnikom, w jaki sposób pomidory trafiły do Europy. Snują opowieść o uprawie aromatycznych kulek, rozwiewają wątpliwości dotyczące tego, czy pomidor jest warzywem, czy owocem. Podobnie jak w innych książkach z cyklu „Wiem, co jem!” poruszony został problem ekologii. Dzieci dowiadują się, że najzdrowsze są pomidory z małych upraw przydomowych oraz z gospodarstw ekologicznych, gdzie nie stosuje się pestycydów, a jedynie naturalne formy ochrony krzewów pomidorowych. Dzieciom spodoba się zapewne informacja o tym, jak powstaje keczup, czy odpowiedź na pytanie, skąd się wzięło tyle różnych gatunków pomidorów.

Moja opinia i przemyślenia

Książki z serii „Akademia mądrego dziecka” cenię za traktowanie dziecka jak poważnego czytelnika, który ma prawo wymagać wszystkiego, co najlepsze. Publikacje wydawane są z ogromną dbałością o szczegóły: twarda, lakierowana okładka, szyte, a nie klejone kartki, mocny grzbiet z charakterystyczną tęczą to tylko początek. Dalej znajdziemy zabawne, ale nie infantylne ilustracje oraz, co jest szczególnie ważne dla małych dyslektyków, tekst napisany czcionką bezszeryfową i druk na matowym papierze.

Podsumowanie

Polecam książkę dociekliwym kilkulatkom, które zaczynają przygodę z samodzielnym czytaniem oraz rodzicom młodszych dzieci, które chętnie wysłuchają tekstu czytanego przez rodzica i opowiadać będą, co znajduje się na ilustracjach.

INNE KSIĄŻKI Z SERII:

Chlebek. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Anna Kruczkowska


Autor: Michel Francesconi

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb

Ilustrator: Nicolas Gouny

Tytuł: Pomidory

Tytuł oryginalny: Les Tomates

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka. Wiem, co jem

Wydawnictwo: Harper Collins

Wydanie: 1

Data wydania: 2022-01-26

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 9788327669155

Liczba stron: 40


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kozica i kometa – Giovanni Di Gregorio

Kozica i kometa – Giovanni Di Gregorio

Kasia Bcze 26, 2024

Siostry Niezapominajki przyjechały do taty na ferie zimowe. Mieli w planach zwiedzać okoliczne góry i spędzić czas razem, ale wszystko…

Koszmarny Karolek powraca. Wznowienie przygód niegrzecznego chłopca.

Koszmarny Karolek powraca. Wznowienie przygód niegrzecznego chłopca.

Kasiasty 7, 2022

Koszmarny Karolek powraca. Wznowienie przygód niegrzecznego chłopca. Cześć! Jestem Karolek i wszyscy mówią, że jestem ko-szmar-ny! Horror nad horrory! Moja…

Książka dla wielbicieli książek. Tilly i książkowi wędrowcy

Książka dla wielbicieli książek. Tilly i książkowi wędrowcy

Kasiasty 16, 2022

Marzysz o tym, by porozmawiać z Anią z Zielonego Wzgórza? A może wolisz spotkać się z Alicją w Krainie Czarów?…

Krowa Matylda i zima – Alexander Steffensmeier

Krowa Matylda i zima – Alexander Steffensmeier

Kasiagru 17, 2020

Krowa Matylda i zima – Alexander Steffensmeier Krowa Matylda to bohaterka, która uwielbia wpadać w kłopoty. Im bardziej pogmatwane, tym…

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Kasiawrz 19, 2022

Nie ma dwóch jednakowych osób. Wszyscy się czymś od siebie różnimy i to dzięki temu nasz świat jest piękny i…