Matylda Odważna i Pralkowy Potwór – Ilona Kostecka

Matylda Odważna i Pralkowy Potwór – Ilona Kostecka

Dzieci czasami boją się rzeczy, które dla dorosłych są bardzo oczywiste. Ich wyobraźnia i postrzeganie świata tak bardzo różni się od naszego, że czasami głowa jest za mała, aby wszystko zrozumieć. Nic dziwnego, że tytułowa bohaterka książki, stwierdziła, że wszystkie skarpetki z pralki zjada Pralkowy Potwór, którego Matylda bardzo się boi.

Nasza bohaterka ma cztery lata, brata Tymona i odczuwa strach. Gdy mama pewnego dnia zwraca uwagę na to, że często w pralce giną skarpetki, dziewczynka stwierdza, że musi mieć z tym coś wspólnego jakiś potwór. Dziewczynka postanawia wyruszyć na jego poszukiwania, bo zginęła jedna jej ulubiona skarpetka i chociaż się boi, postanawia przezwyciężyć swój strach.

Autorką książeczki „Matylda Odważna i Pralkowy Potwór” jest Ilona Kostecka, znana większości rodziców jako autorka mumandthecity.pl Byłam niezmiernie ciekawa, jak sprawdziła się w roli pisarki, i muszę przyznać, że jej debiutancka powieść dla dzieci, jest fenomenalna. To historia o niezwykłej wyobraźni, ale także o odwadze i walce ze swoimi lękami. Matylda bierze kask, latarkę i packę na muchy i tak uzbrojona wyrusza w podróż po domu. Autorka duży nacisk położyła na to, aby pokazać, iż dziewczynki wcale nie są słabsze od chłopców. To szkodliwy stereotyp, utrwalany w głowach naszych pociech, nawet nieświadomie, przez nas samych. Ta historyjka dodaje wiary w swoje możliwości wszystkim małym czytelnikom, także i chłopcom, którzy również się boją. Okazywanie swoich emocji nie jest powodem do wstydu, a raczej kolejnym krokiem, do zrozumienia ich i walczenia ze strachem czy złością.

Ilona Kostecka, jako matka dwójki dzieci, pokazała, jak ważne są relacje między rodzeństwem. Chociaż oboje mają inne zainteresowania, a różnica wieku pomiędzy Tymonem a Matyldą jest dość wyraźna, to kochają się i wspierają, co jest piękne. Wszystko zostało ukazane w sposób naturalny. Widać, że autorka czerpała inspirację ze swojego domu, obserwując poczynania swoich pociech.

„Matylda Odważna i Pralkowy Potwór” to (podobno) pierwsza część serii, która zachwyca i dorosłych, i dzieci. Pięknie zilustrowana, ciekawie napisana powoduje, że każda chwila z nią spędzona jest warta zapamiętania.

Książkę „Matylda odważna i Pralkowy Potwór” kupicie na stronie TaniaKsiążka.pl

Zerknijcie na inne ciekawie propozycje książeczek dla najmłodszych czytelników.


Autor: Ilona Kostecka
Ilustrator: Anna Simeone
Tytuł: Matylda Odważna i Pralkowy Potwór
Seria i nr tomu: Mogę wszystko
Wydawnictwo: Mamania
Wydanie: I
Data wydania: 2021-09-08
Kategoria: literatura dla dzieci, 3+
ISBN: 9788366750869
Liczba stron: 40


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Dodaj komentarz

Close Menu