Na południe od Alamedy. Historia pewnej rewolucji – Lola Larra
„Na południe od Alamedy. Historia pewnej rewolucji” to książka ważna i potrzebna. Co więcej, to opowieść oparta na faktach. Autorka sięgnęła po autentyczne wydarzenia, kiedy to chilijska młodzież wyszła na ulicę, bo chcieli wywalczyć sobie lepszą przyszłość. Pragnęli, aby szkoły stały się sprawiedliwe. Przyznam, że dopiero przy lekturze tej książki poznałam fakty i skłoniłam się do szukania w źródłach. Młodzieżowe protesty w Chile zostały okrzyknięte „Rweolucją Pingiwnów”. „Na południe od Alamedy” to książka, którą podsunęłabym każdemu młodemu czytelnikowi.
Szkoła w Santiago, małej miejscowości na południe od Alamedy, zostaje zajęta przez uczniów, którzy starają się wywalczyć sobie sprawiedliwe szkolnictwo. Nie chcą dłużej żyć w dotychczasowym systemie, który jest bardzo krzywdzący. Trudno nawet wyobrazić sobie ich odwagę, determinację, ale także i lęk, który pojawia się później, gdy ta początkowa adrenalina opada. Cała szkoła się zmienia – sale lekcyjne, korytarz, boisko… Widać również to, jakie zmiany zachodzą w uczniach, którzy uczestniczą w spotkaniach, są podekscytowani, a energia aż ich rozpiera.
Jednym z protestujących jest Nicolas, który można powiedzieć, że w innym życiu był najlepszym bramkarzem szkolnej drużyny piłki nożnej. Teraz prowadzi swój okupacyjny dziennik.
„Na południe od Alamedy” to książka graficzna, która opisuje nam ten uczniowski strajk od środka, co jest bardzo ciekawie. Z rosnącą fascynacją zaczytywałam się w tej lekturze, strona o stronie poznając kulisy buntu. Decyzja o tym, aby walczyć z systemem, nie była prosta i lekkomyślna. Uczniowie dobrze sobie radzą: organizują spotkania, mają wyznaczone funkcje, czym udowadniają, że wiedzą, o co walczą. Bohaterowie wiedzą, że może grozić im niebezpieczeństwo, a w nich siedzi obawa o to, do czego gotowe jest posunąć się państwo.
Bohaterowie, którzy pojawiają się na łamach lektury, są fikcyjni, ale bardzo dobrze skonstruowani. Czytając książkę, czułam się tak, jakby relacjonowali wydarzenia na żywo. Młodych ludzi zachwyci nie tylko treść, która w Polsce ma szanse przyjąć się bardzo dobrze, ale również i forma. Powieść graficzna jest idealna dopracowana – ani grafika, ani treść nie przejmują sterów. Wszystkie składniki zostały idealnie wyważone, dzięki czemu lektura tej książki jest przyjemnością.
Powieść Loly Larry zachwyca, a czytana przez młodych ludzi, może ich natchnąć do działania. Bardzo polecam.
Autor: Lola Larra
Tłumaczenie: Tomasz Pindel
Ilustrator: Vicente Reinamontes
Tytuł: Na południe od Alamedy. Historia pewnej rewolucji
Tytuł oryginalny: Al. Sur de la Alameda. Diario de una toma
Wydawnictwo: Debit / Młody Book
Wydanie: I
Data wydania: 2021-02-24
Kategoria: literatura młodzieżowa
ISBN: 9788380574472
Liczba stron: 286
Ocena: 8/10