Sakramencki sarmatyzm

Sakramencki sarmatyzm-Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk

Date
kwi, 20, 2021

Sakramencki sarmatyzm-Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk

Od dawna wiem jak wielką moc mają słowa. Nauka idzie lepiej, gdy tekst napisano z lekkością piórka, a każda wiedza w głowie mości się jak setki tekstów ulubionych piosenek. Tylko czy uda się z lekkością przekazać materiał trudniejszy i pomimo formy zachować powagę nauki choćby historii? Sakramencki sarmatyzm, podobnie jak inne odsłony serii Horrendalna historia Polski wydawanej przez HarperCollins Kids ( dawniej Egmont) zdają się potwierdzać regułę, że nauka poprzez zabawę okazuje się tą najbardziej przyswajalną.

Sarmacja polska to długi okres naszej historii, gdyż obejmuje lata 1580-1733. W czasach gdy szlachta polska skrzętnie trzymała się pojęcia sarmatyzmu, działo się wiele, a każdy uczeń trafi choć raz na te barwne lata i będzie musiał spamiętać daty, wydarzenia i poczynania szlachty.  To jedna z trudniej przyswajalnych części naszej rodzimej historii. Masa picia, jedzenia i bitew o dwory i dworki, oraz białogłowy. Sakramencki sarmatyzm sprawi, że to czemu do tej pory bliżej było do flaków z olejem, może teraz nabrać głębi i lekkości przekazu.

Czym szlachta nasiąknie

Czego możemy dowiedzieć się z tej publikacji? Po pierwsze, zawiera ona całe kalendarium wydarzeń,  co stanowi plus niemalże każdej wydanej książki z tej serii. Dzięki porządkowi łatwiej będzie nam zapamiętać wiele faktów, które w tym tytule rozbudowano o całą gamę ciekawostek. To właśnie one stanowią sedno opowieści, wokół której zostaje osadzona historia naszej szlachty. Autorki starają się połączyć przyjemne z pożytecznym i odczarować to, co w naszej przeszłości jest trudne do zapamiętania. A w czasach szlachty działo się sporo. Bronie palne, wznoszenie toastów, służba zdrowia a także wygląd samej Armii Krajowej. Każdy z tych elementów może zdawać się nudny i ciężki do połączenia go z rysem historycznym. Autorkom udało się jednak dokonać niemożliwego i stworzyć coś, co nie tylko zaciekawi młodszego czytelnika, ale i pozwoli starszemu inaczej spojrzeć na wiedzę nabytą w czasach szkolnych.

Ilustracje i obrona własnych przekonań

Nagle okazało się, że chce wrócić do szkoły, nauki historii, którą uwielbiałam już tej lekko sztywnej formie. Niegdyś wertowałam karty podręcznika i z fascynacją uczyłam się o przodkach, którzy walczyli w imię własnych przekonań, obrony honoru czy kraju. Teraz wiem, że taka nauka niewiele pozostawia w człowieku. Na szczęście świat pędzi naprzód, a młody czytelnik ma o wiele więcej możliwości odkrycia i przede wszystkim zapamiętania historii. Sakramencki sarmatyzm to ciekawa i lekka pozycja traktująca o ważnym i ciut nudnym fragmencie polskiej historii. Jednak za sprawą pióra autorek i ilustratora nie ma mowy o nudzie, przynajmniej do momentu porównywania innych części serii.

Nie jest to zarzut, a raczej lekki pstryczek w nos naszej przeszłości, która nie zawsze daje pole do popisu i wyrywa z kapci swoim biegiem. Całość broni się jednak i poleca dla czytelnika niemalże w każdym wieku, który chce posiąść wiedzę w tym temacie, ewentualnie ją odświeżyć. Jest to publikacja pełna humoru i ciekawych ilustracji, która bez problemu przypadnie do gustu nawet wybrednemu odkrywcy przeszłości. Nie pozbawiona kilku błędów, nadrabia klimatem sarmackich przyjęć i bijatyk. Kurz i dworskie życie, sumiaste wąsy i daty, które z pewnością się przydadzą.


Autor: Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nestoruk

Ilustrator: Jędrzej Łaniecki 

Tytuł: Sakramencki sarmatyzm

Seria i nr tomu: Horrrendalna historia Polski

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Wydanie: drugie 

Data wydania: 2021-03-17

Kategoria: literatura młodzieżowa 

ISBN:9788327659859

Liczba stron:160

Ocena: 7/10


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Biszkopt, Pingwin i reszta – Renata Piątkowska

Biszkopt, Pingwin i reszta – Renata Piątkowska

Bujaczekkwi 12, 2022

Biszkopt, Pingwin i reszta – Renata Piątkowska Zwierzęta są częścią naszego świata. Z jednymi żyjemy w domu, niektóre hodujemy, a…

Zapowiedź: Naprawdę chcę to ciastko

Zapowiedź: Naprawdę chcę to ciastko

Kasialis 30, 2022

Każdy z nas przez to przechodził. Najpierw czujemy zapach, potem je widzimy… CIASTO! Stoi na stole, a my nie możemy…

Magia Bożego Narodzenia

Magia Bożego Narodzenia

Szkrabajekgru 16, 2022

Magia Bożego Narodzenia Planszówki mają wiele tematów, dają też wiele możliwości. „Magia Bożego Narodzenia” jest propozycją na spędzenie czasu w…

Frigieli Fluffy. Tom II. Sami najlepsi – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Frigieli Fluffy. Tom II. Sami najlepsi – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Szkrabajekcze 25, 2021

Frigieli Fluffy. Tom II. Sami najlepsi – Frigiel i Jean-Christophe Derrien Frigiel z przyjaciółmi i nowo poznanym Sifay’em jadą do…

Wiosenne motywy w literaturze dziecięcej

Wiosenne motywy w literaturze dziecięcej

Szkrabajekmar 30, 2024

Książki dla dzieci pełne są magicznych przygód, które ożywają na kartach, kształtując wyobraźnię i ucząc wartości. Wśród tych opowieści, wiosna…