Jak nauczyć dzieci dobrych manier – Jennifer L. Scott

Date
kwi, 13, 2021

Jak nauczyć dzieci dobrych manier – Jennifer L. Scott

Która mama nie marzy o tym (a właściwie który rodzic), by jej dziecko prezentowało się najlepiej na tle innych? Posiadało nienaganne maniery i wiedziało, kiedy i jak się zachować? I sprzątało pokój bez ciągłego upominania. To samo z myciem zębów! Ileż czasem trzeba się uprosić, by taki kilkuletni gagatek porządnie wyszczotkował zęba, a nie tylko przetarł je w biegu pastą do zębów.

Czy są sposoby, by „popracować” nad swoją pociechą i nauczyć ją dobrych manier?

Odpowiedzi na to pytanie możecie szukać na przykład w książce Jennifer L. Scoot, która to z racji bycia mamą czworga dzieci, postanowiła podzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi… rodzicami.

Swoją publikację podzieliła na parzyste sześć rozdziałów, w których rozpisuje się na tyle zwięźle jak bardzo to możliwe na temat różnych zagadnień, które są istotne w życiu nie tylko młodego człowieka. I tak zaczynamy swoją podróż przez dobre maniery od komunikacji, która jest szalenie istotna w tym, aby porozumieć się ze światem, a właściwie drugim człowiekiem. Do zwierząt, co prawda też można mówić, ale liczenie na to, że ów futrzak odpowie, jest próżnym oczekiwanie. Co, jednak gdyby tak jednak odpowiedział…? To już temat na inną książkę.

Gdy już Wy i Wasze pociechy zapoznacie się zasadami komunikacji, poznacie zasady zachowania przy stole. Mam wrażenie, że coraz mniej celebruje się w domu wspólne posiłki, bo zwyczajnie nie ma na to czasu, a gdy już się spotykacie, to nie bardzo wiadomo, o czym rozmawiać, gdyż na co dzień każdy żyje niejako własnym życiem. Jenniffer L. Scott podpowiada tutaj nie tylko stricte, jak wspólny posiłek winien wyglądać, ale także jak go urozmaicić, by faktycznie spędzić miło czas, niezależnie, czy gościmy kogoś w domu, czy sami jesteśmy gośćmi, czy spędzamy czas z domownikami.

A czy utrzymanie porządku w pokoju jest trudne? Dla tych, którzy nie lubią sprzątać, jest to zapewne nie lada wyzwanie, jednak i na to rady ma autorka. Kilka wskazówek i zaproponowanych zabaw, sprawią, że sprzątanie będzie niemałą frajdą!

Tak samo rozwijanie w dziecku empatii i pokazywanie mu, że zrobienie czegoś dla kogoś innego, to supersprawa. Podzielenie się z kimś kawałkiem czekolady, podanie ręki, gdy upadnie, bezinteresowna pomoc pokazuje, że człowiek, niezależnie od wieku ma dobre serce, a to procentuje w życiu.

W ostatnich dwóch rozdziałach Jennifer L. Scott zwraca uwagę na higienę i zdrowie, co jest ze sobą powiązane. To pierwsze bowiem wpływa na drugie i ma ogromne znaczenie. Mycie się i zębów to oczywista oczywistość. Co więcej skrywa się pod pojęciem higieny? A na przykład dbanie o czystość w łazience. Młody człowiek winien mieć świadomość, że po dłuższych i krótszych pobytach w toalecie należy uprzątnąć po sobie muszlę klozetową, a w umywalnie nie zostawiać resztek pasty do zębów.

Autorka przypomina maksymę pewnego francuza, która jest ponad czasowa. A mianowicie „jesteś tym, co jesz”. Od dawna wiadomo bowiem, że to, co spożywamy, ma znaczenie dla naszego ciała i zdrowia. A jak przekonać do tego dzieci? Że lepiej sięgnąć po owoc, czy warzywo, niż po chipsy czy paczkę cukierków? Sposobem. Jako mama wiem, ile człowiek zżyma się, by dziecko zjadło jakiekolwiek warzywo i od kilku lat skutecznie maskuje nielubiane produkty w tym, co moje dzieci kochają, jak spaghetti. Znienawidzona marchewka? Nie ma problemu, wystarczy zetrzeć ją na cienkich oczkach, poddusić i dodać do sosu z mięsem, a w razie pytań „co to?” uparcie twierdzić, że to mięso. I wszystko znika z talerza.

No dobra, ale to nie wszystko, co znajdziecie w tej książce. Jennifer L. Scott dzieli się z czytelnikami także wieloma zabawami, które pomogą Wam nauczyć Wasze latorośle dobrych manier. Znajdziecie tutaj także wiele przepisów na zdrowe i smaczne przekąski, które zachwycą niejedno podniebienie i pozwolą Wam czasem trochę ukradkiem, a innym razem w pełni legalnie, zaserwować dzieciakom to, czego nie chciały do tej pory zjeść.

Pamiętajcie jednak, że nim siądziecie do lektury „Jak nauczyć dzieci dobrych manier”, powinniście się wyspać minimum osiem godzin, bo wyspany organizm lepiej funkcjonuje. I nieważne, czy będziecie tę książkę czytać z dziećmi, czy dacie im ją do przeczytania, to wszyscy członkowie rodziny winny się z nią zapoznać (i wcale nie ze względu na smaczne przepisy). Uczmy nasze dzieci dobrych manier, będąc dla nich przykładem, a książkę tę traktujmy jako ściągawkę!


Autor: Jennifer L. Scott

Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska

Ilustrator: Clare Owen

Tytuł: Jak nauczyć dzieci dobrych manier

Tytuł oryginalny: Connoisseur Kids: Etiquette, Manners, and Living Well for Parents and Their Little Ones

Wydawnictwo: Literackie

Wydanie: I

Data wydania: 2021-04-14

Kategoria: poradnik, savoir-vivre,

ISBN: 9788308073803

Liczba stron: 232?

Ocena: 7/10


Michelle

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Światła Północy. Siostry wrony-Malin Falch

Światła Północy. Siostry wrony-Malin Falch

Martamaj 9, 2022

Gdy noce zaczynają pachnieć wiosenną rosą, a gwiazdy jakby śmielej ukazywały swój blask i miejsce na nieboskłonie przygoda zaczyna nabierać…

Lodowe królestwo – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Lodowe królestwo – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Szkrabajeksie 23, 2021

Lodowe królestwo – Frigiel i Jean-Christophe Derrien W wiosce Laniel spadł śnieg. Ale nie taki normalny, bo po pierwsze w bardzo…

KONKURS: Ja, przyroda, ekologia, życie… (wznowienie)

KONKURS: Ja, przyroda, ekologia, życie… (wznowienie)

Szkrabajekpaź 6, 2020

JA, PRZYRODA, EKOLOGIA, ŻYCIE… Konkurs dla nauczycieli szkół podstawowych i nauczycieli bibliotekarzy oraz ich uczniów. Wydawnictwo Zakamarki oraz Ośrodek Doskonalenia…

Lalani z dalekich mórz – Erin Entrada Kelly

Lalani z dalekich mórz – Erin Entrada Kelly

Szkrabajekpaź 16, 2021

Lalani z dalekich mórz – Erin Entrada Kelly Zauważyłam, że ostatnio rynek książkowy stał się bogaty w książki dla dzieci,…

Frnck. To dopiero początek – Oliwier Bocoquet

Frnck. To dopiero początek – Oliwier Bocoquet

Martalut 27, 2022

Frnck. To dopiero początek-Oliwier Bocoquet Od narodzin chłoniemy z otoczenia to, co najlepsze. Zapełniamy czystą kartę, ucząc się wszystkiego od…