Halo! Historia komunikowania się Liliana Fabisińska

Date
cze, 24, 2020

Obecnie nawet nie myślimy o tym, że nie moglibyśmy w każdej chwili zadzwonić do kogoś czy napisać na messengerze lub SMS-a. To dla nas oczywiste, że w każdej chwili możemy się skontaktować z daną osobą i z nią porozmawiać. Dawniej jednak tak nie było i ludzkość musiała się bardzo nakombinować, by ze sobą porozmawiać.

O czym jest ta książka?

Liliana Fabisińska w swojej książce przedstawia całą historię komunikacji. Od jej początków, aż do chwili obecnej. Dowiadujemy się z niej, że jej początki sięgają czasów, zanim pojawił się język mówiony. Kiedy informacje przekazywano za pomocą gestów oraz rysunków, co nie było takie proste, bo nie zawsze w taki sposób dało się oddać wszystkie uczucia czy informacje. Pojawienie się słów było wielkim przełomem, ale i kolejnym utrudnieniem – wraz ze słowami pojawiły się różne języki, które nie wszyscy znali. Książka ta przybliża, jak powstawała mowa i pismo, jak mogą porozumiewać się niewidomi i głusi oraz przybliża historię poczty.

Halo! Historia komunikowania się zwróciła moją uwagę od razu. Uwielbiam takie pozycje, bo nie tylko dostarczają dobrej zabawy, ale również przekazują mnóstwo wartościowych informacji. Pomyliłam się jednak, co do wieku odbiorcy i zdecydowanie nie jest to jeszcze pozycja dla Potworków, ale nie znaczy to, że nie będę jej polecać dla nieco starszych dzieci.

Od strony wizualnej.

Halo! Historia komunikowania się jest przepięknie wydana. Twarda okładka, mnóstwo kolorów i ogrom ilustracji na grubych usztywnianych stronach. Anita Graboś wykonała kawał dobrej, roboty ubarwiając tekst rysunkami. Na całych stronach, czasem małe, a czasem większe. Ramki i inne cuda. Idealne uzupełnienie treści.

Co nieco o tym, co zawiera książka.

Halo! Historia komunikowania się składa się z sześciu działów, które są podzielone tak jakby na mniejsze rozdziały. Wiedza w nich zawarta jest mocno skondensowana, ale przekazuje bardzo dużo i dostosowano ją do wieku odbiorcy – 6-14 lat. Chociaż ja skłaniam się ku przedziałowi wiekowemu 8-14. Dowiemy się tutaj na przykład, że na całym świecie istnieje 6-7 tysięcy języków, a ponad połowa z nich istnieje tylko w formie mówionej. Czy wiecie, że ponad 6 miliardów ludzi posługuje się tylko 83 językami? Fajną ciekawostką jest również fakt, że to Fenicjanie upowszechnili alfabet. Podróżowali po Afryce, Hiszpanii i Grecji zostawiając tam wiedzę o spółgłoskach. Dopiero Grecy dodali do niego samogłoski i zawędrowali z alfabetem na ziemie przejęte w późniejszym czasie przez Rzymian. To tylko kropla w morzu informacji umieszczonych w Halo! Historia komunikowania się.

Polecam?

Z punktu widzenia dorosłego jak najbardziej polecam. Halo! Historia komunikowania się jest świetnie wydana i zawiera w sobie bardzo dużo wiedzy. Muszę przyznać, że nawet ja nie wiedziałam wielu rzeczy, o których przeczytałam w tej publikacji. Czyta się to lekko i szybko. Treść jest prosta w odbiorze i naprawdę sporo można się tu dowiedzieć. Nie tylko o piśmie i mowie, ale również początkach poczty czy innych sposobach komunikacji.

Polecam Halo! Historia komunikowania się dla każdego młodego czytelnika głodnego wiedzy. Liliana Fabisińska zebrała w jednym miejscu mnóstwo ciekawostek i przekazuje to w ciekawy sposób. Myślę, że to pozycja na długie lata, do której można wracać, kiedy się chce i czytać, to co akurat nas zaciekawi.

Autor: Liliana Fabisińska
Ilustracje: Anita Graboś
Tytuł: Halo! Historia komunikowania się
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wydanie: I
Data wydania: 2020-02-12
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788310132192
Liczba stron: 240
Ocena: 8/10

Bujaczek

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Woda. Źródło życia – Christina Steinlein

Woda. Źródło życia – Christina Steinlein

Bujaczekgru 19, 2020

Woda. Źródło życia – Christina Steinlein Jestem za tym, by naukę zaczynać już od dziecka, ale nie przytłaczać najmłodszych suchymi…

dummy-img

Mój przyjaciel Ufik

Vickylut 2, 2020

Jak zarazić dzieci miłością do fantastyki i pozwolić na rozwój? Wystarczy podsunąć film, który zaszczepi w nich miłość do przygody…

Nie bój się dziadku – Paweł Pawlak

Nie bój się dziadku – Paweł Pawlak

Kasialut 17, 2021

Strach to nie jest uczucie, którego powinniśmy się wstydzić. Każdy z nas czasami się boi – zarówno ci mali, jak…

Nie chcemy spać. Krok po roku – Paulina Chmurska

Nie chcemy spać. Krok po roku – Paulina Chmurska

Szkrabajekcze 24, 2022

Hania i Staś to rodzeństwo, z którym nie będziecie się nudzić. Każdego dnia dowiadują się czegoś nowego i chętnie podzielą…

Niki i Tesla: Efekty specjalne na miarę Oscara – Steve Hockensmith, Bob “Pflugfelde” Science

Niki i Tesla: Efekty specjalne na miarę Oscara – Steve Hockensmith, Bob “Pflugfelde” Science

Szkrabajekpaź 5, 2020

Marzeniem chyba każdego z nas (nie tylko w okresie dzieciństwa) było znaleźć się chociaż raz na planie filmowym, nie mówiąc…