Arystoteles. Głód wiedzy – Jordi Bayarri

Date
sie, 02, 2021

Arystoteles. Głód wiedzy – Jordi Bayarri

Ludzie to wzrokowcy, a w szczególności dzieci. Mali czytelnicy zdobywają umiejętność w różnym wieku, niektórzy z nich długo ją szlifują, a czas ten bardziej ich zniechęca, niż motywuje do tego, by łączyć litery w sylaby, te w słowa, a je z kolei w zdania. Jak więc urozmaicić dziecku pracę nad czytaniem i jednocześnie pomóc mu odkrywać świat? Z pewnością dobrym rozwiązaniem będą komiksy, które obok niewielkiej objętości tekstu, mają w zanadrzu całkiem sporą liczbę obrazków. A wtedy już tylko krok od dobrej zabawy i zdobywania wiedzy.

Seria Najwybitniejsi naukowcy bez wątpiea ma w sobie wszystkie te cechy, które przykują wzrok młodego czytelnika feerią barw, która składa się na przyjemną i ciekawą podróż w przeszłość. Jordi Bayarri stworzył bowiem historyjkę, która przenosi nas w czasie o ponad dwadzieścia wieków i skupił się w niej na najistotniejszych zagadnieniach z życia słynnego filozofa. W dodatku rozplanował to wszystko na czterdziestu kilku stronach tak, by młodzi odkrywcy świata czuli ciągłe zainteresowanie, a w ich głowach zasiał ziarenko, które winno wzmagać głów wiedzy z każdym kolejnym rokiem. Bo nie ma nic fajniejszego niż dobrze opowiedziana i odpowiednio dostosowana do wieku opowieść.

Krótka, acz treściwa podróż przez życie Arystotelesa zaczyna się w dniu jego narodzin, a następnie płynnie przechodzi w czas, gdy młody filozof rozpoczyna naukę w akademii platońskiej i dalej, kiedy to Arystoteles zdobywa coraz większą wiedzę…
Na przykładzie tego antycznego bohatera młodzi czytelnicy uświadomią sobie, jak istotna jest nauka sama w sobie i obserwacja świata. Ile można wyczytać z tego, co nas otacza i ile można odkryć. Nadal. Bo choć minęło dużo czasu, od narodzin i śmierci tego filozofa, wiele słów i zdań, czy naukowych rozpraw zdaje się ciągle „na czasie”.

Być może właśnie ten komiks, ta historia, skłoni Was i Wasze pociechy do tego, by poznać bliżej tego zacnego filozofa. Może będzie to kamień węgielny w kwestii zainteresowań i odkrywania nie tylko tego, co głosił słynny Arystoteles, ale też inni filozofowie? Może zainteresuje ona Wasze dzieci filozofią jako taką? Albo pchnie je w ramiona nauki, by dołożyły swoją cegiełkę w rozwoju współczesnej cywilizacji? Być może…

Jednak ponad wszystko warto sięgnąć po ten tytuł, a właściwie podsunąć go własnym pociechom, które w prostych konstrukcjach zdań i lekko podanej treści z pewnością odnajdą ogrom przyjemności.


Autor: Jordi Bayarri
Tłumaczenie: Agata Ostrowska
Ilustrator: Jordi Bayarri, Dani Seijas
Tytuł: Arystoteles. Głód wiedzy
Tytuł oryginalny: Aristóteles. El deseo de saber
Seria i nr tomu: Najwybitniejsi naukowcy
Wydawnictwo: Egmont Polska
Wydanie: I
Data wydania: 2021-07-14
Kategoria: komiks / dla dzieci/ historia
ISBN: 9788328160217
Liczba stron: 48


Michelle

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Niki i Tesla. Bunt armii robotów – Steve Hockensmith, Bob Pflugfelder

Niki i Tesla. Bunt armii robotów – Steve Hockensmith, Bob Pflugfelder

Szkrabajekpaź 13, 2020

Zastanawiałeś się kiedyś, co można zrobić ze starego komputera i kilku garnków? Albo dlaczego kategorycznie nie wolno wyrzucać takiej skarbnicy…

Zapowiedź: Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant

Zapowiedź: Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant

Szkrabajeksty 15, 2024

Bożena Bażant to dzielny mały ptaszek, który mieszka w lesie w pobliżu wioski Góra. Za każdym razem, gdy Bożena próbuje…

Zapowiedź: Dzikość

Zapowiedź: Dzikość

Szkrabajekmar 18, 2024

Kiedy ludzkość zbyt mocno ingeruje w naturę i nadwyręża jej zasoby, ta zaczyna obumierać. Aby przyroda odżyła, potrzebny jest ktoś,…

Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado – Zofia Stanecka

Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado – Zofia Stanecka

Bujaczeklis 17, 2023

Wiadomo, że posiadanie zwierzaka w domu, to nie tylko radość i dobra zabawa. To przede wszystkim odpowiedzialność i świadomość, że…

Operacja rower – Jorn Lier Horst

Operacja rower – Jorn Lier Horst

Szkrabajekkwi 21, 2021

Operacja rower – Jorn Lier Horst   „Niewiele możemy zrobić, kiedy nikt niczego nie widział.” Dopiero od trzech tomów gościmy…