Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami – Keri Smith

Date
kwi, 08, 2021

Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami – Keri Smith

Od małego słyszałeś, że z książką należy obchodzić się ostrożnie, że nie wolno zaginać jej kartek, czytać jej przy jedzeniu, by nie uległa zabrudzeniu. Nie wolno podkreślać w niej, sporządzać notatek, wyrywać stron nawet wówczas, kiedy zachowanie głównego bohatera bardzo cię zirytowało. Nie wolno, nie wolno, nie wolno… Czy zatem nie byłoby najbezpieczniej po prostu postawić książkę na półce i tylko patrzeć na nią z daleka? Wówczas nie byłaby narażona na ryzyko zniszczenia, tyle tylko, czy byłaby szczęśliwa?

Książki zasługują na to, by być czytane, by być kochane. By być ściskane, przytulane, byś dzielił się z nimi swoimi myślami i emocjami. Zatem jeśli do tej pory obchodziłeś się z książką niczym z jajkiem i na wszelki wypadek wolałeś omijać ją szerokim łukiem, to teraz może się ta sytuacja diametralnie zmienić. Kiedy sięgniesz po pozycję „Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami”, autorstwa Keri Smith znanej niektórym czytelnikom z pozycji o podobnym charakterze „Zniszcz ten dziennik”, przekonasz się, że książki pragną być wykończone. Zdarte, pozaginane, postrzępione – wszystko to bowiem świadczy, że zyskały status naszych przyjaciół, że często po nie sięgamy, że towarzyszą nam w chwilach dobrych i złych.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kropka, obala wszystkie mity związane z książkami, zachęcając do aktywności względem nich i z ich udziałem. Tym samym przekonuje nas (tak, tak, również dorosłych), że samotna książka, odstawiona do szklanej gabloty lub na półkę, jest nieszczęśliwa. Zachęca nas do również do wszelakich aktywności względem książki, zarówno tych podpowiadanych przez autorkę, jak i tych, które tylko przyjdą nam na myśl. A tak zapewne będzie, ponieważ kiedy już zaczniemy traktować książkę w sposób daleki od szablonowego, wszystko się zmieni, a kolejne pomysły będą w nas rodzić się w zastraszającym tempie.

Już sama okładka tej książki jest nietypowa, jej wewnętrzna strona stanowi instrukcję wykonania korkowych ludzików. Zresztą dołączone do książki rzeczy, które tylko wydawać się mogą dziwne, wręcz zachęcają nas do tego, by tworzyć. Te korkowe ludziki staną się zresztą naszymi przewodnikami po lekturze i jeszcze wielokrotnie je spotkamy. Są urocze i wyjątkowe, podobnie jak wyjątkowa jest trzymana w dłoniach pozycja. Czy wyobrażałeś sobie kiedykolwiek, że książka będzie zachęcała cię do tego, by ją… pocierać, zaginać i zwijać strony? Jakby było tego mało, książka zaprasza do jej dotykania (nawet palcami stóp), do wydobywania z niej różnych dźwięków, a nawet do wąchania. Dzięki takiej interakcji staje się nam bliska i nie wyobrażamy sobie już wędrówki przez życie zarówno bez niej, jak i bez innych książek.

Książkę tę czyta się nie tylko w domu, ale również w podróży czy na spacerze (do czego zresztą namawia). Potrafi ona latać, kiedy wprawisz ją w ruch i najchętniej pójdzie z tobą wszędzie. Szczególnie jeśli wyprawisz jej urodziny czy też wspólnie przeżyjecie przygodę na oceanie podczas sztormu. Wszystko to sprawia, że dzięki temu, że stopniowo wykończysz tę książkę, nawiązując z nią bliską relację, pokochasz wszystkie książki. Zrozumiesz bowiem, że mogą stać się prawdziwymi przyjaciółmi. Na dobre i złe!

Justyna Gul


Autor: Keri Smith

Tłumaczenie: Paulina Błaszczykiewicz

Tytuł: Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami

Tytuł oryginalny: Wreck This Picture Book

Wydawnictwo: Kropka

Data wydania: 2021-03-24

Kategoria: literatura dziecięca

ISBN: 9788366671560

Liczba stron: 60

Ocena: 10/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kształty. Już znam! – Magda Garguláková

Kształty. Już znam! – Magda Garguláková

Szkrabajekmar 3, 2022

Kształty. Już znam! – Magda Garguláková Lubię przerabiać edukacyjne książeczki z najmłodszymi odbiorcami. Dzieci są ciekawe świata, chłoną wiedzę jak…

Mamo, nie krzycz

Mamo, nie krzycz

Szkrabajekkwi 6, 2023

Poradniki wychowania zwykle są albo bardzo trudne do zrozumienia przez nieprzystosowanego do żargonu psychologicznego rodzica albo podają gotowe rozwiązania. Ta…

Zapowiedź: Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant

Zapowiedź: Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant

Szkrabajeksty 15, 2024

Bożena Bażant to dzielny mały ptaszek, który mieszka w lesie w pobliżu wioski Góra. Za każdym razem, gdy Bożena próbuje…

Basałyk i Psotka idą do pracy. Część 2 – Małgorzata Żółtaszek

Basałyk i Psotka idą do pracy. Część 2 – Małgorzata Żółtaszek

Szkrabajekcze 4, 2021

Basałyk i Psotka idą do pracy. Część 2 – Małgorzata Żółtaszek Basałyk i Psotka, niesforne i obdarzone bujną wyobraźnią rodzeństwo,…

Arystoteles. Głód wiedzy – Jordi Bayarri

Arystoteles. Głód wiedzy – Jordi Bayarri

Michellesie 2, 2021

Arystoteles. Głód wiedzy – Jordi Bayarri Ludzie to wzrokowcy, a w szczególności dzieci. Mali czytelnicy zdobywają umiejętność w różnym wieku,…