Czytam sobie. Smog w centrum miasta. Złota Rybka. Mały skryba i wielka piramida

Date
paź, 10, 2020

Fanką serii Czytam sobie jestem już od dłuższego czasu. Powoli kolekcjonuje wszystkie wydane do te pory egzemplarze z wielką nadzieją, że przydadzą się moim dzieciom, za jakiś czas. Jeżeli jeszcze nie znacie tej serii wydawniczej, to musicie wiedzieć, że jest idealna dla dzieci, które uczą się czytać. W cyklu możemy wyróżnić trzy poziomy trudności. Jednak te książeczki to nie tylko tekst, ale i … Właśnie, co? Zaraz wam zdradzę coś więcej.

Smog w centrum miasta to opowieść o tytułowym smogu, Nelka rano w radiu usłyszała przedziwną wiadomość – w centrum miasta grasuje smog! Dziewczynka wraz z mamą wybiera się na wycieczkę. Nelka bardzo chce zobaczyć smoga – musi być wielki, potężny i strasznie, strasznie zły. Mama wyjaśnia dziewczynce, że to nie smok, ale coś o wiele gorszego i realniejszego. Smog w centrum miasta to książeczka, która należy do poziomu pierwszego. W tekście znajduje się 150-200 wyrazów i 23 podstawowe głoski. Zdania są proste, więc początkujący czytelnik bez problemu sobie z nimi poradzi, a co ważniejsze, zrozumie ich sens. Dodatkowo jest to historyjka bardzo ciekawa. Dzieci dowiedzą się, co to jest smog i z czego się składa, a dodatkowo jak z nim walczyć. W książeczce znajdują się ćwiczenia głoskowania trudniejszych wyrazów. Ilustracje są ciekawe, szczegółowe i świetnie dopełniają czytany tekst. Na skrzydełku okładki znajdują się pytania, na które dzieci mogą odpowiedzieć po lekturze książeczki.

Złota rybka to historia o Matim i Werce, którzy udają się na weekend do mamy swojej mamy. Dorota nie jest zwykłą babcią – ma dredy i kolczyk w nosie. Przygotowała dla swoich wnuków świetne atrakcje. Jednak Mati woli grać na smartfonie, bo to jego ulubione zajęcie. Czy złota rybka pomoże mu zdobyć upragniony przedmiot? Kocham książki pani Justyny Bednarek. Autorka ma niezwykły talent do tworzenia cudownych historii i tak jest i w tym przypadku. Złota rybka zaliczana już jest do poziomu 2. Tutaj również znajdziemy ćwiczenia z sylabizowania, ale zwiększa się ilość słów, pojawiają się dialogi, a zdania są dłuższe. Tutaj jest już więcej akcji, a dzieci z lektury także wyniosą pewien morał. Na skrzydełku okładki znajdują się pytania, które dotyczą tekstu.

Mały skryba i wielka piramida to książeczka, która również zalicza się do poziomu drugiego. Panufer opowiada swoją historię, jak w wyniku przypadku, popłynął na rejs po Nilu z Tury d o Gizy. Wszystko w tej książeczce jest wyjaśnione – trudniejsze nazwy czy miejsca, związane z Egiptem, dzięki czemu dzieci nie będą miały problemu ze zrozumieniem tekstu, a także poszerzą swoją wiedzę. W tej części ilustracje są niezwykle intrygujące i mogą rozpalić w dziecku chęć do nauki i poznania innej kultury.

Każda z wymienionych powyżej książek, jest nie tylko świetną lekturą i sposobem nauki i doskonalenia umiejętności czytania, ale także niezapomnianą, literacką przygodą.

 


Autor: Dorota Łoskot Cichocka

Ilustrator: Dorota Łoskot Cichocka

Tytuł: Smog w centrum miasta

Seria i nr tomu: Czytam sobie. Poziom I

Wydawnictwo: HarperCollins Kids

Wydanie: I

Data wydania: 2020-08-12

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788327658371

Liczba stron: 32

★★★★★★★✩✩✩

Autor: Justyna Bednarek

Ilustrator: Agnieszka Żelewska

Tytuł: Złota rybka

Seria i nr tomu: Czytam sobie. Poziom II

Wydawnictwo: HarperCollins Kids

Wydanie: I

Data wydania: 2020-08-12

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788327658395

Liczba stron: 48

★★★★★★★✩✩✩

Autor: Marcin Baran

Ilustrator: Joanna Rusinek

Tytuł: Mały skryba i wielka piramida

Seria i nr tomu: Czytam sobie. Poziom II

Wydawnictwo: HarperCollins Kids

Wydanie: I

Data wydania: 2020-08-12

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788327658401

Liczba stron: 48

★★★★★★★✩✩✩


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Irena Sendlerowa. Magiczny koralik – Renata Ostrowska

Irena Sendlerowa. Magiczny koralik – Renata Ostrowska

Szkrabajekpaź 15, 2020

To mogła być taka zwykła, kolejna książka o głównej bohaterce. Laurka, ślicznie napisana, niewymagająca dużo myślenia. Kawa na ławę. Wszystko…

#SOS. Wszystko dla lajków? Powiedz stop fikcji w Internecie

#SOS. Wszystko dla lajków? Powiedz stop fikcji w Internecie

Szkrabajekkwi 1, 2022

Idealne zdjęcia, idealne życie, a może idealne oszustwo? Idealne oszustwo Niestety coraz częściej wychodzi na jaw, że to, co dzieje…

Teoria względności i jej tajemnice – Sheddad Kaid-Salah Ferron

Teoria względności i jej tajemnice – Sheddad Kaid-Salah Ferron

Szkrabajekpaź 7, 2021

Teoria względności i jej tajemnice – Sheddad Kaid-Salah Ferron Jeśli ktoś po przeczytaniu tej książki nadal nie zrozumie szczególnejteorii względności,…

Ciszka. Opowieść o uważności – Magdalena Subocz

Ciszka. Opowieść o uważności – Magdalena Subocz

Kasiamar 16, 2021

Ciszka. Opowieść o uważności – Magdalena Subocz „Ciszka” to książka, o której niezmiernie ciężko mi się wypowiedzieć. To opowieść przepełniona…

Zapowiedź: Opowieści o kolorach

Zapowiedź: Opowieści o kolorach

Szkrabajekmar 20, 2024

Zbiór dwunastu niezależnych opowiadań, a w każdym z nich bohaterem jest inny kolor: biały obłoczek, który nie chciał zamienić się…