Domowa Pyra

Domowa Pyra – Jory John

Date
kwi, 29, 2024
Comments
Możliwość komentowania Domowa Pyra – Jory John została wyłączona

Nigdy nie pomyślałabym, że historia o ziemniaku będzie taka fascynująca. A jednak! Wcale nie dlatego, że utożsamiam się z Pyrą, ale dlatego, że tak świetnie opowiada o emocjach. Tym razem będzie to wychodzenie ze strefy komfortu. I to dosłownie, bo Pyra, domatorka, wyjdzie na zewnątrz domu.

Pyra przedstawia się nam jako dość pospolity kartofel w swojej rodzinie. Lubi drzemać, grać w gry komputerowe, oglądać telewizję, poddawać się masażom. To, czego absolutnie nie cierpi, to wstawanie z kanapy. Najchętniej zatrudniłaby do wszelkich czynności związanych z ruchem jakieś roboty czy maszyny, a sama wylegiwała się na tapczanie. Jej życie przerywa jednak przerwa w dostawie prądu. Z braku lepszego zajęcia postanawia wyjść przed dom i zabrać psa na spacer. Okazuje się, że świat na zewnątrz jest naprawdę piękny, a widok zachodu słońca przyćmiewa wszystkie wirtualne światy, w których dotychczas bywała Pyra.

Na szczęście książka nie jest hurra-optymistyczna i przesadnie moralizatorska. Pyra to przecież ziemniak, więc dość przyziemnie podchodzi do odkrytej nowości, jaką jest świat poza kanapą. Owszem, wychodzi od tego wydarzenia z psem częściej, spotyka się z innymi i podziwia przyrodę, ale nie zmienia się o 180 stopni. Zmienia się odrobinkę, zachowując zdrowe proporcje pomiędzy lenistwem przed TV a rekreacją na świeżym powietrzu.

„Domowa Pyra” to doskonała lekcja dla dzieci (ale i dorosłych!) o znaczeniu równowagi w życiu oraz znaczenia realnej przyjaźni. Stanowi ósmą część serii „Smaczna Banda i emocje”, dzięki której w wesoły i przyjemny sposób możecie spędzić czas z dzieckiem. A być może sami dzięki niej wstaniecie z kanapy.

Monika Kilijańska


Autor: Jory John
Tłumaczenie: Sabina Bauman
Ilustrator: Pete Oswald
Tytuł: Domowa Pyra
Tytuł oryginalny: The Couch Potato
Seria i nr tomu: Smaczna banda i emocje t. 8
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2024-04-24
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788327686589
Liczba stron: 32


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Mój przyjaciel Ufik

Vickylut 2, 2020

Jak zarazić dzieci miłością do fantastyki i pozwolić na rozwój? Wystarczy podsunąć film, który zaszczepi w nich miłość do przygody…

Sekretna historia ludz…skarpetek. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Sekretna historia ludz…skarpetek. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Szkrabajeksty 2, 2023

Kiedy mignęła nam wiadomość, że nie będzie więcej przygód rezolutnych skarpetek, moje dzieci były szalenie rozczarowane. Ja trochę też, bo…

Czytam sobie. Poziom 1: Zagraj to, Fryderyku! / Wakacje Adelki

Czytam sobie. Poziom 1: Zagraj to, Fryderyku! / Wakacje Adelki

Martakwi 1, 2023

Czy da się namalować muzykę? Nauczyć się grać ot, tak? Podobno trzeba mieć talent i czuć muzykę całym sobą od…

Akademia Mądrego Dziecka. Poznajmy dinozaury. Stegozaur / Triceratops

Akademia Mądrego Dziecka. Poznajmy dinozaury. Stegozaur / Triceratops

Martalut 26, 2024

Świat jest przeogromnym placem zabaw, który trzeba poznać jak najszybciej. Tylko że wiedzy dookoła naszych pociech jest mnóstwo, a nadmiar…

Listy do A. – Anna Sakowicz

Listy do A. – Anna Sakowicz

Szkrabajeksty 21, 2021

Listy do A. – Anna Sakowicz Śmiem twierdzić, że to jedna z najlepszych książek, jakie dane mi było przeczytać w…