Wodny świat. Encyklopedia obrazkowa – Jessica Greenwell, Hannah Watson

Date
mar, 14, 2021

Wodny świat. Encyklopedia obrazkowa – Jessica Greenwell, Hannah Watson

„…mandaryn wspaniały …dłoń topielca… głuptak zwyczajny… żółw natator… rocha trygonowata… antenarius frędzlowaty… brodatek plamisty… koszyczek Wenery… meduza arktyczna… delfin risso… melibe kapturowy… powłócznica chlebowa… ośmiornica fotogeniczna… wampirzyca piekielna… olindasz kapeluszowaty…”

Pod nieprzeciętnie sugestywnie brzmiącymi nazwami i szalenie atrakcyjnymi skojarzeniami skrywają się niebywale fascynujące rośliny i zwierzęta. Jak zatem nie skusić się na ich poznanie? Encyklopedia obrazkowa wciąga w podziwianie blisko tysiąca niezwykłych wodnych istnień. Inspiruje do tworzenia ustnych opowieści z udziałem żyjących cudów natury lub przygotowania serii rysunków na ich podstawie. Przygoda nie na jeden dzień, czy tydzień, ale na miesiące atrakcyjnych spotkań z reprezentantami wodnego środowiska. Zdumiewająco prezentują się mieszkańcy morskiego świata, nieprawdopodobnie różnorodnie, wciąż mocno tajemniczo. Zastanawiające, że lepiej znamy powierzchnię Księżyca niż głębię oceanów Ziemi. Zabawa w odkrywanie wodnych przestrzeni satysfakcjonuje młodych czytelników, ale do takich książek z przyjemnością zagląda się w każdym wieku. Encyklopedyczny charakter stwarza okazję do poszerzania wiedzy i pomaga w wyrobieniu nawyku poszanowania natury. Pierwszy raz zetknęłam się z niektórymi przywołanymi osobliwymi przedstawicielami różnych gatunków, kiedy już wiem, że istnieją, chętnie doczytam o nich w innych opracowaniach.

Publikacja frapująco wciąga w świat przyrody. Podziwiamy rozmaity wygląd wodnych kręgowców. Wyobrażamy sobie niesłychane przygody stworzeń w mrocznych głębinach. Chwytamy piękno mieszkańców ciepłych i zimnych mórz. Sprawdzamy, co przemieszcza się po dnie zbiorników. Obserwujemy rośliny i zwierzęta w strefie stykania się lądu z wodą. Zachwycamy się życiem w rafie koralowej. Doceniamy paletę kolorystyczną płaszczek. Nie brakuje prezentacji rekinów, wielorybów i delfinów. Kraina meduz to dopiero wielokształtne możliwości, podobnie węży i żółwi morskich, czy brunatnic. A może macie ochotę poszukiwać skarbów we wrakach statków lub przejechać się maszynami podwodnymi? Zaopatrzcie się w odpowiedni sprzęt do nurkowania. Obrazkowa encyklopedia to fantastyczny pomysł na książkowy prezent, nie ma opcji, aby nie zainteresował młodego czytelnika, zwłaszcza jeśli intryguje przedstawicielami tajemniczego świata. Przyciąga kolorową oprawą graficzną, każdy skrawek powierzchni książki wypełniają niewielkie rozmiarowo ilustracje, odzwierciedlające istotne detale, charakterystyczne kształty, osobliwe znaki rozpoznawcze. Jest w co wpatrywać się, odnajdywać interesujące szczegóły, wyobrażać sobie sposób poruszania się, oddychania, odżywiania, wzrostu i reakcje na bodźce.

Izabela Pycio


Autor: redakcja Jessica Greenwell, Hannah Watson
Tłumaczenie: Michał Brodacki
Ilustrator: Nikki Dyson
Tytuł: WODNY ŚWIAT. ENCYKLOPEDIA OBRAZKOWA
Tytuł oryginalny: 1000 Things Under The Sea
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2021-02-10
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788328076426
Liczba stron: 34
Ocena: 8/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Bestsellerowa seria nareszcie w Polsce!

Bestsellerowa seria nareszcie w Polsce!

Szkrabajekmar 1, 2022

Dołączcie do Poli i Piotrusia! To przesympatyczna para przyjaciół, z którymi będziecie świetnie się bawić, zdobywać nowe umiejętności i poznawać…

Tatusiu, czy dziesięć to dużo?

Tatusiu, czy dziesięć to dużo?

Kasiacze 29, 2022

Mam wielką,żeby nie powiedzieć ogromną słabość do książek, w których mogę znaleźć ilustracje autorstwa Emilii Dziubdziak. Są piękne,tajemnicze,cudowne i można…

Przygoda kryminalna dla dzieci – Jagoda i tajemnica zaginionego naszyjnika

Przygoda kryminalna dla dzieci – Jagoda i tajemnica zaginionego naszyjnika

Kasialip 3, 2023

Jagoda kończy pierwszą klasę, czas więc na wakacje! Dzieci część dnia spędzają na sportowych półkoloniach w szkole. Wakacyjne lenistwo przerywa…

“Malamander”- nowa, fantastyczna premiera dla młodych fanów fantastyki.

“Malamander”- nowa, fantastyczna premiera dla młodych fanów fantastyki.

Kasialut 19, 2021

“Malamander”- nowa, fantastyczna premiera dla młodych fanów fantastyki. Zbliża się premiera nowej fantastycznej trylogii dla młodzieży! Trwają właśnie prace nad…

Pojazdy. Akademia Mądrego Dziecka. Moja książeczka z okienkami

Pojazdy. Akademia Mądrego Dziecka. Moja książeczka z okienkami

Vickykwi 19, 2024

Czy wasz maluszek potrafi na dłużej skupić na czymś uwagę? Mój prawie trzyletni synek uwielbia tekturowe, interaktywne książeczki. Kiedy może…