Rycerze i żołnierze – Jana Sedláčková

Date
paź, 26, 2020

Rycerze i żołnierze – Jana Sedláčková

Rycerze, wojownicy rozpalali zawsze wyobraźnię nie tylko najmłodszych. Zbroje i narzędzia walki, sam styl życia wojowników – wszystko to jest częścią historii. Dzieci, podziwiając swoich ojców, od wieków bawiły się figurkami żołnierzyków, stanowiącymi mniej lub bardziej wierne odtworzenie prawdziwych postaci. Współcześni wojownicy już nie wyruszają na rozkaz króla grabić i łupić, nie polują też na dzikie zwierzęta, a raczej w garniturze i z laptopem w ręku planują wrogie przejęcia firm. Nic zatem dziwnego, że zachwyt nad czasami rycerstwa nie maleje, a wręcz rośnie, rośnie też fascynacja stanem rycerskim, czemu dają wyraz różne bractwa.

To zainteresowanie nie tylko rycerzami, ale i historią, która jest z nimi nierozerwalnie związana, wzbudzić można w dzieciach, podsuwając im odpowiednią literaturę. Jedną z takich książek, które nieco z przymrużeniem oka patrzą na tych dzielnych mężczyzn, a przy tym niepostrzeżenie wyposażają dzieci w wiedzę, jest publikacja pt. Rycerze i żołnierze, opowiadająca o najwspanialszych wojownikach, jacy istnieli na przestrzeni wieków.

Jana Sedláčková, w tej bogato ilustrowanej książce, opublikowanej nakładem Wydawnictwa RM, opowiada nam wciągającą historię. Dzięki niej mamy możliwość przenieść się w czasie, aż do najdawniejszych czasów prehistorycznych myśliwych – łowców mamutów. Odwiedzimy również Egipt, doceniając to, jak szybko Egipcjanie uczyli się od swoich wrogów sztuk walki, ale prawdziwie zachwycą nas dopiero greccy hoplici, ciężkozbrojni piechurzy o potężnej muskulaturze i lśniących zbrojach. Zajrzymy także do spartańskiej szkoły wojskowej, pod warunkiem spełnienia pewnych warunków oczywiście (musimy mieć minimum 7 lat i solidną budowę ciała).

Poznamy także Hunów i Celtów, o twarzach pomalowanych niebieskim barwnikiem, spotkamy również…  ziejące ogniem smoki, a właściwie chińskie maszyny, wypuszczające z „paszczy” grad płonących strzał. Nie zabraknie też opowieści o japońskich samurajach, a także o tych chłopcach, którzy chcieli wstąpić w ich szeregi. Przeczytamy o rycerzach w lśniących zbrojach, o niezwykle uroczystym pasowaniu na rycerza chłopców ze szlachetnych domów, a także o łucznikach i sokolnikach, którzy położyli kres rycerstwu i ciężkiej kawalerii.

Przeniesiemy się również w czasy nam nieco bliższe, do okresu drugiej wojny światowej, a także zobaczymy, jak wyglądają żołnierze współcześni, jak wygląda ich dzień. Będziemy mieć również szanse zostania bohaterem, odbędziemy bowiem kurs samoobrony i kto wie, w jakich okolicznościach przyjdzie nam wypróbować nabyte umiejętności. Poznamy również sławnych wodzów, zobaczymy ponadto, jak rozwijały się środki transportu.

Wszystkie te informacje, zebrane ciekawostki o wojownikach z różnych zakątków świata i żyjących w różnych czasach, tworzą niezwykle barwną i fascynującą mieszkankę, a przy tym stanowią bodziec do poszerzania wiedzy o nich i o czasach, w których przyszło i walczyć. Dlatego też publikacja adresowana do dzieci w wieku szkolnym może być nie tylko zachętom do nauki historii, ale może stać się częścią edukacji dziecka, stosowaną również przez nauczycieli. Książka napisana w sposób zrozumiały, ujawniająca poczucie humoru autorki i talent ilustratorów, to doskonała pozycja dla młodych i chłonnych wiedzy uczniów.

Justyna Gul


Tytuł: Rycerze i żołnierze

Autor: Jana Sedláčková

Ilustracje Kateřina Hikadová, Ondřej Dolejší, Tomáš Pernický

Seria i nr tomu: Polscy Superbohaterowie

Wydawnictwo: RM

Data wydania: 2018-04-11

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 978-83-7773-821-4

Liczba stron: 80

★★★★★★★


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Moje bajeczki o Bingu – Opracowanie Zbiorowe

Moje bajeczki o Bingu – Opracowanie Zbiorowe

Szkrabajekgru 22, 2020

“Moje bajeczki o Bingu” to mała książeczka, która ucieszy fanów króliczka, ale nie tylko ich. Moje dzieci bajek o Bingu,…

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziadki

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziadki

Kasiasie 13, 2020

Mamy gratkę dla wszystkich fanów Festiwalów Literatury! W tym roku, pomimo pandemii, festiwal Ojce i Dziadki odbędzie się w wybranych…

Skarb Lucilli. Siostry Niezapominajki – Giovanni Di Gregorio

Skarb Lucilli. Siostry Niezapominajki – Giovanni Di Gregorio

Szkrabajeklut 10, 2023

Kolonia na Wybrzeżu Atlantyku brzmi wspaniale prawda? Gorzej, bo akurat jest jesień i cała wycieczka nudzi się przeokropnie. No, prawie…

Tato no weź! – idealna pozycja dla wszystkich tatusiów

Tato no weź! – idealna pozycja dla wszystkich tatusiów

Kasiacze 10, 2022

Rodzice wszystkich krajów świata – trzymajcie się! Bycie ojcem przypomina przejażdżkę rollercoasterem. Z tą różnicą, że kiedy wagonik osiąga najwyższy…

Tunele

Tunele

Szkrabajekmar 27, 2023

Wznowienie serii Tunele to chyba jedno z najlepszych książkowych wydarzeń tego roku. Przeczytanie cyklu od dawna miałam w planach. Na…