Gutek i potwory.Obronić Nautilusa – Jaume Copons

Date
paź, 11, 2020

Gutek mieszka z potworami, ba, on je nawet ze sobą nosi. Na szczęście potrafią udawać maskotki, a Dziuras dodatkowo umie robić dziury, w których bez problemu się mieszczą (na nieszczęście nie potrafi zminimalizować ich wagi, ale czego się nie robi dla przyjaciół). W tym tomie bohaterowie odkrywają, że Doktor Brzydkof mieszka niedaleko, w domu w parku, obserwują go więc i postanawiają przed nim i przed krytykiem kulinarnym, obronić restaurację Nautilus.

Ten tom to ścisła kontynuacja pierwszego i choć na początku jest przypomnienie i można dzięki niemu dowiedzieć się, o co chodzi i skąd wzięły się potwory w życiu Gutka, to jednak nie polecam czytać bez znajomości początku. Są pewne szczegóły, bez których znajomości zabawa nie będzie tak dobra, Gutek się rozwija, zmienia pod wpływem potworów i to też można zaobserwować tylko znając Pan Flat nadchodzi.

Pierwszy tom bardzo mi się podobał, ale ten mnie wręcz zauroczył. Są tu fragmenty książek, a dokładniej ich opisy w wykonaniu pana Flata, po które dziecko może sięgnąć. To już nie jest polecenie mamy, czy pani z biblioteki, to rekomendacja super fajnego bohatera z książki i jego potwora. Wydaje mi się, że taka zachęta zadziała dużo lepiej. W końcu pan Flat to potwór książkowy i zna się na rzeczy. Obok tego aspektu mamy tu też współpracę i jej siłę. Wszystko można zrobić, jeśli się ma dobry plan i przyjaciół do pomocy. Równie ważne jest podkreślenie, że każda pomoc się liczy i jest tak samo ważna. Jednak najbardziej wzruszył mnie fragment, w którym Gutek się dziwi, że potwory pomogły obronić tytułowego Nautilusa, poświęcając na to czas, który mogły spożytkować na szukanie Księgi potworów. Mówią mu wtedy, że przecież jakby nie pomogły, nie mogłyby spojrzeć sobie w oczy, muszą pomagać, w końcu są potworami. Mam nadzieję, że do dziecięcych serduszek też trafi ten fragment i zrozumieją, że pomaga się zawsze, bo tak trzeba, skoro nawet potwory pomagają. Bo te potwory są czasem bardziej ludzkie niż ludzie.

Na koniec trzeba też wspomnieć o wątku rywalizacji, tu akurat między Gutkiem a Lizką Lizuską, która co prawda wykonała kulinarne dzieło sztuki, ale to proste, nieskomplikowane, ale wykonane z serca (i przy pomocy przyjaciół) danie, zachwyciło kolegów. Bo nie sztuką jest się przechwalać i robić coś na pokaz.

Drugi tom przygód Gutka polecam z niesłabnącym entuzjazmem. Edukacyjne, ale też dla świetnej zabawy, bo książka nadal trzyma poziom i śmieszy czasami do łez. Nie zawiedziecie się. I wiecie co? Nawet rysunki już nie wydawały mi się takie złe. Po prostu są, jakie są.

 


Autor: Jaume Copons

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Ilustrator: Liliana Fortuny

Tytuł: Obronić Nautilusa

Seria i nr tomu: Gutek i potwory tom II

Wydawnictwo: BoNoBo, Wydawnictwo RM

Wydanie: I

Data wydania: 10.10.2018

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788377739792

Liczba stron: 128

★★★★★★★★★✩


12 października 2020

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Szkrabajeklut 8, 2022

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka Pomidory należą do moich ulubionych roślin. Lubię nie tylko smak czerwonych kul, ale…

dummy-img

Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z emocjami – Grzegorz Kasdepke

Kasialip 29, 2020

Z niektórymi emocjami niektórzy dorośli mają problem, a co dopiero dzieci, które dopiero poznają świat i zasady, które nim rządzą.…

Basia w zoo – nowa planszowa gra dla najmłodszych!

Basia w zoo – nowa planszowa gra dla najmłodszych!

Kasiamar 12, 2021

Basia w zoo – nowa planszowa gra dla najmłodszych! Basia ma pięć lat, uwielbia pasiaste ubrania i codziennie przeżywa mnóstwo…

Kwiat Paproci – Baśnie nie dość znane

Kwiat Paproci – Baśnie nie dość znane

Kasiasty 11, 2022

Baśń tę dedykuję wszystkim, którzy nie czują się szczęśliwi” – napisała Roksana Jędrzejewska-Wróbel na okładce „Kwiatu paproci”, opowieści o mądrości.…

Zuziu, która godzina?

Zuziu, która godzina?

Kasiamaj 22, 2023

Pojęcie czasu jest bardzo abstrakcyjne. Trudno je ogarnąć umysłem, a jeszcze trudniej wyjaśnić. Napisano o tym setki, jak nie tysiące…