W rytmie serca

W rytmie serca. Opowieści o dzieciach, które uwierzyły w siebie – Aleksandra Struska-Musiał

Date
mar, 18, 2024
Comments
Możliwość komentowania W rytmie serca. Opowieści o dzieciach, które uwierzyły w siebie – Aleksandra Struska-Musiał została wyłączona

Nie trzeba być takim, jak wszyscy, by być wspaniałym człowiekiem.* (tekst z okładki)

Wszyscy mamy cechy, które sprawiają, że jesteśmy inni. Dzięki nim się wyróżniamy i stajemy rozpoznawalni dla innych. Czasami są to same mocne strony, ale są też i te sprawiające, że tracimy pewność siebie. Zwłaszcza gdy staje się to obiektem wytykania przez innych oraz niesprawiedliwego oceniania.

Zarys fabuły

Pięć różnych historii dziejących się od zerówki do czwartej klasy. Pięć bohaterów próbujących poradzić sobie z własnymi ograniczeniami najlepiej jak potrafią. Tereska uwielbia tańczyć i cieszy się na szkolny występ, niestety przez to, że cierpi na zespół Downa, nie ma takiego poczucia rytmu jak inni. Nie brakuje jej za to czegoś innego, równie ważnego w tańcu. Z kolei Wojtek, jako wysoce wrażliwy chłopiec potrafi często dostrzec więcej niż inne dzieci. Malwina przez swoje serce musi rezygnować z wielu rzeczy, co odbiera jej szansę cieszenia się z tego, co inni rówieśnicy, ale nawet dla niej znajduje się ważne zadanie. Jest jeszcze Basia, która uwielbia pisać, ale uważa, że to nic takiego.

Wszyscy dobrze wiemy, jak ważne jest budowanie poczucia własnej wartości oraz pewności siebie. Zwłaszcza teraz gdy panuje powszechny kult piękna oraz bycia idealnym. Warto od małego wpajać dzieciom, że bycie sobą nie jest niczym złym i W rytmie serca to idealna lektura pokazująca, że nie ważne, z czym się zmagamy i tak jesteśmy wspaniali.

Słów kilka o szacie graficznej

Na dużą uwagę zasługuje tutaj oczywiście wydanie. Widać, że jest staranne i piękne – twarda oprawa, trwały papier, no i przepiękne ilustracje Edyty Danieluk. Już sama okładka daje przedsmak tego, co znajdziemy w środku, takie lubię chyba najbardziej. Kreską oraz kolorystyką ilustracje przypominają te z dawnych lat. Mają w sobie swój urok i jak żadne inne pasują do opisanych historii. Edyta Danieluk rewelacyjnie poradziła sobie z oddaniem różnic cechujących postacie, ale również pokazanie sytuacji, czy emocji.

Moje wrażenia

W rytmie serca może wyglądać na niepozorną książeczkę, ale Aleksandra Struska-Musiał sprawiła, że zawarte w niej opowieści warto poznać i o nich mówić. To historie dzieci wyjątkowych, ale nie dlatego, że są inni, tylko z powodu jak sobie z tym radzą. Autorka w sposób wyjątkowy pokazują, że wszyscy mają słabsze i mocniejsze strony, że muszą sobie radzić z tymi pierwszymi i nie powinno się tego nikomu wypominać. Nigdy też nie wiemy, kiedy to właśnie ta słabsza część pozwoli nam pomóc, bo ta osoba będzie rozumiała, co czujemy, gdy coś nam nie wyjdzie lub czegoś się przestraszymy. Autorka tworzy opowieści pełne emocji, a co lepsze losy bohaterów, to ich codzienność, z którą muszą sobie radzić.

Na zakończenie

Zanim skusiłam się na lekturę W rytmie serca, trafiłam na kilka opinii zaufanych osób i byłam pewna, że to będzie tytuł idealny dla Potworków. Książka, która uczy nie tylko pewności siebie, ale również empatii oraz akceptacji to, coś wartego uwagi. I naprawdę warto zaopatrzyć się w swój egzemplarz, to niezwykle ciepłe, dające pole do rozmów oraz przemyśleń teksty. Jej szczególnym atutem jest uniwersalność, bo nada się idealnie dla dzieci borykających się z podobnymi problemami do tych, które dotykają bohaterów. Jednak też będzie idealnym początkiem do uczulania pozostałych, na to, jak reagować i gdy w otoczeniu pojawi się ktoś taki.

Nie da się ukryć, że W rytmie serca to przede wszystkim tytuł skierowany na edukację pod względem nauki pewności siebie oraz akceptacji, ale oprócz tego też dostarcza fajnych historii, które czyta się z dużym zaangażowaniem i ciekawością tego, co będzie dalej.


Autor: Aleksandra Struska-Musiał
Ilustrator: Edyta Danieluk
Tytuł: W rytmie serca. Opowieści o dzieciach, które uwierzyły w siebie
Wydawnictwo: BIS
Wydanie: I
Data wydania: 2024-03-08
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788375518061
Liczba stron: 99


Bujaczek

Related Posts


Przeczytaj również

Wesoły Ryjek i zima – Wojciech Widłak

Wesoły Ryjek i zima – Wojciech Widłak

Kasiagru 3, 2020

Zima to zachwycająca pora roku, która daje dzieciom ogrom możliwości do zabawy. Maluchom nie przeszkadza mróz i ziąb. Ja uwielbiam…

Znamy polski tytuł i okładkę najnowszej książki J.K Rowling.

Znamy polski tytuł i okładkę najnowszej książki J.K Rowling.

Kasiacze 30, 2021

fantastyczna okładka nowej książki dla dzieci autorstwa J.K. ROWLING GWIAZDKOWY PROSIACZEK Autorem ilustracji i okładki książki, która ukaże się drukiem…

Operacja rower – Jorn Lier Horst

Operacja rower – Jorn Lier Horst

Szkrabajekkwi 21, 2021

Operacja rower – Jorn Lier Horst   „Niewiele możemy zrobić, kiedy nikt niczego nie widział.” Dopiero od trzech tomów gościmy…

dummy-img

Evelyne Brisou-Pellen – Dwór. Alisanda i ognisty krąg. Tom 3

Michellelut 10, 2020

Całkiem długo przyszło mi czekać na trzeci tom Dworu Evelyne Brisou-Pellen i zapewne co najmniej tyle samo czasu zajmie czekanie…

dummy-img

Kod rabatowy od Wydawnictwa Egmont + co robić, gdy #zostajemywdomu

Kasiamar 19, 2020

Jak wiecie, spacery trzeba sobie teraz odpuścić, szczególnie do parku czy na place zabaw. Jeżeli teraz odizolujemy się od reszty,…