Opowiadania z Doliny Muminków

Dlaczego warto czytać Muminki?

Date
kwi, 02, 2025
Comments
Możliwość komentowania Dlaczego warto czytać Muminki? została wyłączona

Wszystko, co naprawdę ważne, wydarza się w ciszy.*

Chyba każdy z nas słyszał o Muminkach fińsko-szwedzkiej pisarki oraz ilustratorki Tove Jansson. Pierwszy tom serii został wydany w 1945 roku i cała seria szybko zyskała ogromną popularność. Seria jest niezwykle ciepła, pełna przygód, skrytych między nimi wartości oraz różnorodnych bohaterów, nic więc dziwnego w tym, że Muminki stały się wręcz kultowe i doczekały się wielu adaptacji – komiksowych, animowanych bajek, seriali telewizyjnych, a nawet pojawiły się na deskach teatru.

Myślę, że niejeden dorosły z sentymentem wraca do wspomnień, gdy w telewizji wieczorem były puszczane wieczorynki w tym ta o tych białych trollach. I cieszy nas fakt, że ostatnimi czasy na nowo rośnie ich popularność. Wznowienia, przeróżne dodatki i opowieści dla dzieci w różnym wieku. Naprzód oczekiwaniom małych czytelników wyszło też wydawnictwo HarperKids i stworzyło serię Opowiadania z Doliny Muminków, będącej zbiorem krótkich historyjek tworzonych na podstawie opowieści samej autorki. Pełne magii oraz przygody, mówią o wartościach takich, jak przyjaźń, akceptacja czy rodzina.

W jej skład wchodzą między innymi:

Muminek i gwiazdka z nieba
Muminek i Święto Lodu
Muminek i wiosenna niespodzianka
Muminek i złoty liść
Muminek i księżycowa przygoda.

Jak już wspominałam, Muminki to cała masa przygód, ogromu magii i humoru, ale ma również dużo więcej zalet. Oto kilka z nich:

uniwersalność – chyba nie ma tematu, którego nie poruszono w tym uniwersum, a przyjaźń, rodzina, strach, nadzieja, to zaledwie ich mała garść;

mądrość życiowa – nie da się ukryć, że seria uczy i to w sposób przyjemny, bo pokazuje, jak bardzo ważne jest, by akceptować samego siebie, być otwartym na innych, pomagać i radzić sobie z problemami;

emocje – no nikt nie zarzuci tutaj ich braku, każda historia jest nimi przepełniona, ale też pokazuje, jak różnie mu je odbieramy;

wyobraźnia – tego z całą pewnością nie da się odmówić autorce. Nie tylko stworzyła cudowny pełen magii świąt, ale również postacie, różnorodne i nie do podrobienia. Mała Mi, Włóczykij, Buka (do dziś nie rozumiem czemu wszyscy się jej boją;)), Muminek, Ryjek i cała reszta. Zachwycają i zapadają w pamięć;

ekologia – temat ważny wtedy i teraz, Muminki pokazują miłość oraz szacunek do natury, zaznaczają, jak ważna jest harmonia ze środowiskiem i dbanie o nie.

Te pięć punktów to nie wszystko, co znajdziemy w tym kultowym uniwersum. I jak widać Muminki to ponadczasowe opowieści, które niezależnie od formy przekazu nadal zachwycają pokolenia. Dzieci odkryją, co lubili rodzice i dziadkowie, a my… my mamy okazję wrócić do dziecięcych chwil, chociaż na chwilę.

Bujaczek

Related Posts


Przeczytaj również

Nowa książeczka aktywnościowa dla dzieci

Nowa książeczka aktywnościowa dla dzieci

Kasiapaź 6, 2022

Odbijaj się jak piłeczka, fruń delikatnie jak motylek, płyń zwinnie jak rybka… A to wszystko za pomocą gestów dłoni. Oto…

Srebrny smok

Srebrny smok

Kasiasie 23, 2023

Matylda już prawie jedzie do Japonii, spełnić swe największe marzenie, gdy okazuje się, że musi zamienić ten wyjazd na wakacje…

Zapowiedź: Nieproszeni goście. O czym szumią wierzby. Tom 4

Zapowiedź: Nieproszeni goście. O czym szumią wierzby. Tom 4

Szkrabajekmaj 29, 2023

Ropuch wyciągnął lekcje ze swoich brawurowych przygód i postanowił się zmienić. Koniec z automobilami i szaleńczą jazdą. Od dzisiaj będzie…

Bliżej. Rodzicielstwo bliskości dla tych, którym kończy się cierpliwość

Bliżej. Rodzicielstwo bliskości dla tych, którym kończy się cierpliwość

Szkrabajeksty 20, 2022

Podobno nie ma czegoś takiego jak intuicja, a to, za co ją zwykle mamy, to zbiór wspomnień, które podświadomie pokazują…

Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż

Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż

Kasiamar 6, 2022

Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż Wiecie, dlaczego zjadamy marchewkę albo pietruszkę? A może ciekawi was, ile lat…