Podróżnik

Podróżnik – D-P Filippi

Date
mar, 13, 2024
Comments
Możliwość komentowania Podróżnik – D-P Filippi została wyłączona

Grzesiek zmienia miejsce zamieszkania. Wcale nie podoba mu się sąsiedztwo gotyckiej kolegiaty i cytadeli. Do tego zmienia również szkołę. Bez zmian pozostaje jedynie ciocia Agata, ze swoimi poniżającymi prezentami. I o ile ta kolegiata i cytadela mogłyby brzmieć fantastycznie, to jednak dla Grześka jest to porażka, od razu wpada w kłopoty, a potem znajduje medalion. I wtedy przygoda zaczyna się na dobre.
Grzesiek cofa się w czasie, choć niby wszystko pozostaje bez zmian – również siostra i ciotka, ku ogromnej rozpaczy chłopaka. Jednak możliwość rozmowy z gargulcami, patrzenia na smoki i inne magiczne istoty rekompensuje mu wszystko. Wplątany zostaje również w walkę o tamten świat, a to już brzmi naprawdę dobrze.

Już za samą fabułę twórcom należą się brawa. Jest ciekawie, zaskakująco, czasem śmiesznie, czasem trzeba coś przemyśleć. Gargulce zdobyły moje serce od razu, Fidiasz jest po prostu nie do podrobienia, a jego radosna mordka od razu wywołuje uśmiech na twarzy. I co z tego, że jest dość skamieniały, jest przeuroczy. Zawojował mnie też podejściem do Grzesia, choć człowiek powinien bardzo go zdziwić – nic z tego, Fidiasz przyjmuje świat, jakim jest, a jak jeszcze chłopak pomoże w liczeniu rozbieganych stworków i ratowaniu smoków to tym lepiej.

Jak na komiks przystało, należy zwrócić uwagę na rysunki. A jest na co patrzeć. Każde okienko jest dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Pełne ruchu i emocji sprawiają, że lektura jest prawdziwą ucztą nie tylko dla umysłu, ale i oczu. Nie trzeba czytać tekstu, by widzieć, kiedy bohater jest zniesmaczony, a kiedy zadowolony. Co więcej, zasada ta dotyczy również wszystkich innych, niekoniecznie ludzkich postaci. Jednak tym, co zwróciło moją szczególną uwagę, jest dobór kolorów. Przy zmianie czasu zmieniają się również kolory, z żywych, bardzo nasyconych na pastelowe lub pociągnięte sepią, trochę mrokiem. Od razu można zauważyć, gdzie się Grześ aktualnie znajduje. Oczywiście można się tego domyślić również po strojach, ale zabawa kolorem dodaje wartości.

„Podróżnik” to komiks lekki i przyjemny, pełen zwrotów akcji i przygód. Spodoba się każdemu, bez względu na wiek. Bawiłam się przy nim równie dobrze, jak moje dzieciaki. Przeczytali go w moment, co może niekoniecznie zachęcać, jak chce się, by dziecko dłużej spędziło nad lekturą, ale jest też dobra wiadomość. Chętnie wracają do tego zeszytu, zaśmiewając się z min strojonych przez Grześka i znajdując coraz to nowe szczegóły w fenomenalnych rysunkach.

Katarzyna Boroń


Scenariusz: D-P Filippi
Rysunki: J. Etienne
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Tytuł: Gargulce Podróżnik
Tytuł oryginału: Gargouilles tome 1 – Le voyageur
Seria i nr tomu: Gargulce tom I
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: I
Data wydania: 2024-03-06
Kategoria: komiks, dla dzieci
ISBN: 9788328167827
Liczba stron: 48


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Kicia Kocia u dentysty – Anita Głowińska

Kicia Kocia u dentysty – Anita Głowińska

Kasiapaź 20, 2020

Wizyta u dentysty owiana jest złą sławą. Boją się jej dorośli więc nic dziwnego, że dzieci też odczuwają lęk przed…

dummy-img

Kod rabatowy od Wydawnictwa Egmont + co robić, gdy #zostajemywdomu

Kasiamar 19, 2020

Jak wiecie, spacery trzeba sobie teraz odpuścić, szczególnie do parku czy na place zabaw. Jeżeli teraz odizolujemy się od reszty,…

Aladyn-Xavier Vives Mateu, Bobbi Weiss

Aladyn-Xavier Vives Mateu, Bobbi Weiss

Martalip 25, 2022

Każdy z nas marzył kiedyś o zmianie ról, odnalezieniu skarbu, który odmieniłby nasze życie, lampie z dżinem mogącym dać nam…

Jak poznałem Świętego Mikołaja Ben Miller

Jak poznałem Świętego Mikołaja Ben Miller

Szkrabajekgru 7, 2022

Jak poznałem Świętego Mikołaja Ben Miller Dzieci dorastają szybciej, niż myślimy. Pierwszym pytaniem, jakie zadaje już bardziej świadome, dziecko jest…

Jaszczurunia – Marta Guśniowska

Jaszczurunia – Marta Guśniowska

Bujaczeklip 18, 2022

Jaszczurunia – Marta Guśniowska […] w rodzinie najważniejsza jest miłość i że można kogoś kochać najbardziej na świecie, mimo że…