Małgosia, dziewczynka z lodówki

Małgosia, dziewczynka z lodówki – Vincent Zabos

Date
gru, 13, 2023
Comments
Możliwość komentowania Małgosia, dziewczynka z lodówki – Vincent Zabos została wyłączona

Jak galaktyka szeroka istnieją miejsca, gdzie dzieci potrzebują wsparcia. Czasem to tylko słaba ocena, kłótnia z przyjacielem a innym razem choroba kogoś bliskiego. Tak czy inaczej, wsparcie jest niezwykle potrzebne. Z każdym smutkiem i porażką poradzimy sobie o wiele łatwiej z kimś u boku. Na szczęście we wszechświecie istnieje szkoła, która szkoli agentów mających chronić dzieciaki w potrzebie. Na pierwszym roku takiego szkolenia są Herkules i jego kolega Marlon. Ta dwójka musi znaleźć obiekt badań na ziemi i tym samym zaliczyć jedno z zadań potrzebnych do ukończenia pierwszego roku. Jedno ogromne gruchnięcie i sporo krzyków Marlona później Herkules zauważa na dachu budynku dziewczynkę, która zjada lód i zrzuca kota z dachu. Idealny obiekt do badań?

Małgosia, dziewczynka z lodówki

Vincent Zabus to nazwisko, które kojarzy się z tekstami popkulturowymi niosącymi ze sobą dość ciężki, a równie ważny przekaż. Dzięki niemu dostrzegamy emocje towarzyszące chorobom, poczuciu straty, śmierci czy pokładom żalu. Niesiona tą wiedzą musiałam sięgnąć po serię Herkules agent międzygalaktyczny i przekonać się jak styl autora sprawdzi się w połączeniu z superbohaterami i akademią, w której się ich szkoli. Tło historii pozwala nam zatrzeć granice i spojrzeć na pojawiający się problem z innej strony. Łatwiej zmierzyć się z lękiem, który dotknąć może również niejednego agenta, prawda? Poważna choroba, utrata bliskich i brak zrozumienia ze strony innych zostały ujęte delikatnie i ze smakiem, ale i z ogromną dozą stanowczości. Nie powinniśmy bać się emocji, bez względu na ich wydźwięk i siłę.

Wśród postaci

Choć to pierwszy tom serii, to już z ręką na sercu mogę przyznać, że pokochałam Herkulesa i Marlona za ich nie idealność i umiejętność wpadania w kłopoty. Pierwszy z nich swoje miejsce w akademii dostał niejako w spadku po swoim tragicznie zmarłym bracie, który we wszystkim był najlepszy, a nasz bohater cóż, ma całkowicie na odwrót. Grozi mu niezaliczenie roku. Gdy jednak nowo poznana dziewczynka z ziemi prosi go o pomoc, ten nie waha się mimo konsekwencji. Małgosia zmaga się bowiem z podobnymi emocjami, co on. Jej mama jest od miesiąca w szpitalu, a dziewczynka próbuje zamrozić swoje emocje. Czy jej się to uda? Autorowi udało się stworzyć nietuzinkową mieszankę postaci i zdarzeń oraz nadać jej intrygującego charakteru. Całość połyka się dość szybko, a niebezpieczeństwo czyhające na naszych bohaterów w akademii dodaje dynamiki.

Wśród ilustracji

Małgosia, dziewczynka z lodówki to świetna warstwa tekstowa, ale i kreska, która przyciąga wzrok czytelników w każdej grupie wiekowej. Zabawa kolorem, ziemia oraz galaktyka, w której nie ma żadnych zasad co do wyglądu postaci. Ogromne pole dla wyobraźni, które ilustrator wykorzystał w 100 procentach. Kreska jest wyrazista i płynna, a postaci tworzone z jej wielu wariacji są różnorodne, jedne polubimy od razu, inne zaś wzbudzą w nas niepokój i wywołają gotowość do walki. To pięknie scalona opowieść, którą zatrzymano w wielobarwnych kadrach. Do tego zabawa światłocieniem, który sugeruje nam nastrój danej chwili. Antonello Dalena zachwyca i niezmiennie zaskakuje talentem.

Podsumowanie

Małgosia, dziewczynka z lodówki to historia, która zabiera nas w daleką podróż, równocześnie pokazując, że emocje, które towarzyszą nam w ciężkich chwilach, wcale się nie różnią od tych kosmicznych. Vincent Zabus udowadnia, że nie ma dla niego tematu trudnego do przedstawienia w formie komiksu. Jego opowieść podnosi na duchu, nie owijając w bawełnę tego, co smutne, złe i niesprawiedliwe. Nawet we wszechświecie pojawia się śmierć, choroba, smutek i strach. Ważne, by mieć przy sobie kogoś, kto sprawi, że trudne chwile będą znośne. Jestem przekonana, że to jedna z tych serii, które przyjdą z pomocą w odpowiednim czasie. Warto sprawdzić co w trawie piszczy i czekać na kolejne odsłony przygód tej uroczej dwójki.


Scenariusz: Vincent Zabos
Rysunki: Antonello Dalena
Tłumaczenie: Agata Cieślak
Tytuł: Małgosia, dziewczynka z lodówki
Tytuł oryginału: Margot the Fridge Girl
Seria i nr tomu: Herkules agent międzygalaktyczny (tom 1)
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2022-10-26
Kategoria: fantastyka
ISBN: 9788328156500
Liczba stron: 48


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Related Posts


Przeczytaj również

Żarłoczny Koziołek – Allan Mills

Żarłoczny Koziołek – Allan Mills

Kasiamar 20, 2021

Żarłoczny Koziołek – Allan Mills „Żarłoczny Koziołek”, który zagościł na naszym rynku dzięki wydawnictwu Kropka, to opowiastka klasyczna, znana pokoleniu…

Inność jest wspaniała. Kiedy Karol poznał Emmę

Inność jest wspaniała. Kiedy Karol poznał Emmę

Kasiamar 29, 2023

Każdy jest inny i to jest wspaniałe!   Na placu zabaw Karol spotyka Emmę, dziewczynkę, która różni się wyglądem od…

Pucio zostaje kucharzem czyli o radości z jedzenia

Pucio zostaje kucharzem czyli o radości z jedzenia

Kasiawrz 4, 2021

Pucia kochają wszyscy – maluchy oraz ich rodzice. Ten sympatyczny chłopczyk podbił serca czytelników w całym kraju i nic w tym…

Pinokio – Seria Nostalgia

Pinokio – Seria Nostalgia

Kasiasie 21, 2020

Pinokio to jeden z najstarszych filmów animowanych z wytwórni Walta Disneya – widać to po kresce, animacji, głosach bohaterów. Jednak…

Mobilna, rodzinna gra miejsca z Cecylką Knedelek!

Mobilna, rodzinna gra miejsca z Cecylką Knedelek!

Kasiawrz 16, 2020

Gra moblina na podsatwie książki? Czy to możliwe? Tak! Dla naszych czytelników z Bydgoszczy i okolic mamy wspaniałe wiadomości. Jeżeli…