Na skrzydłach motyla

Date
mar, 29, 2023
Comments
Możliwość komentowania Na skrzydłach motyla została wyłączona

Od lat powtarzamy, że dziecko należy traktować jak małego człowieka, z respektowaniem wszystkich praw, jakie mu przysługują. Najnowsze badania nad dziecięcą psychiką pokazują, jak skomplikowany i kruchy jest to mechanizm, a wydarzenia mogą mieć odbicie w zachowaniu naszych pociech. Muszą jakoś odreagować to, czego doświadczyli – niekiedy jest to nieodpowiednie zachowanie czy zapakowanie malucha w paczkę z podpisem „niegrzeczne dziecko”.

Kilka słów o fabule

„Na skrzydłach motyla” opowiada historię małego chłopca, Bazyla, który nie słucha nauczycieli ani opiekunów, potrafi brzydko odpowiedzieć na zwrócenie uwagi. Dodatkowo bohater nagminnie buja się na krześle i za nic ma wszystkie ostrzeżenia, że zrobi sobie krzywdę. Niestety, w końcu Bazyl przewraca się, trafia do szpitala, a przez dziurę w głowie uciekają wszystkie jego wspomnienia myśli i marzenia. Opuszcza go również piękny motyl, który jest przewodnikiem chłopca. Razem wyruszą w niezwykłą podróż, podczas której Bazyl będzie musiał odnaleźć swoje wspomnienia, a także i głęboko skrywane sekrety.

Moja opinia i przemyślenia

Mam ogromny problem z tą książką. Jest piękna pod względem rozwoju fabuły i wprowadzenia do akcji motyla-przewodnika. Zakończenie usprawiedliwia wszystkie zachowania Bazyla i dorosły widzi, że to, czego bohater był świadkiem, wpłynęło an jego niegrzeczne zachowanie. „Na skrzydłach motyla” to lektura idealna dla dzieci, które doświadczyły straty, potrzebują wsparcia i pomocy w zrozumieniu swoich emocji. Jednak historia Bazyla nie jest dla małych czytelników.

Dzieci, które przystępują do lektury książki, powinny być nieco starsze niż przedszkolaki czy uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej. Obawiam się, że młodsi czytelnicy nie zrozumieją natłoku emocji, które aż bombardują odbiorcę. „Na skrzydłach motyla” to opowieść naładowana wszelakimi uczuciami, a szczególnie ogromnym bólem, stratą. Ja sama byłam niezwykle wzruszona po lekturze i chociaż wydaje się, że jest napisana lekko, to musicie przemyśleć czy ta lektura jest odpowiednia dla waszej pociechy. To opowieść dość obszerna i należy przeczytać ją całą z ogromną uwagą, aby zrozumieć jej sens. Również powstrzymałabym się przed czytaniem jej bardziej wrażliwym odbiorcom. Zachowanie lekarza zostało przedstawione karygodnie i czułam się źle, gdy czytałam jego wypowiedzi.

Podsumowanie

Książka Laury Dockrill jest lekturą bardzo ważną i potrzebną. Piękną, ale trudną i bardzo emocjonalną. „Na skrzydłach motyla” skłania do refleksji, pozwala zajrzeć w głąb siebie i przepracować własne emocje i doświadczenia. Doszłam do wniosku, że historia Bazyla pokazuje niejako, jak dotrzeć do głęboko zakopanych myśli i przeżyć, które nie pozwalają nam normalnie żyć i funkcjonować w społeczeństwie. I choć nie chcemy o nich pamiętać, ich widmo wciąż nad nami wisi.

 

Książkę “Na skrzydłach motyla” znajdziecie na stronie księgarni TaniaKsiazka.pl

Inne ciekawe pozycje dla najmłodszych czytelników znajdziecie na stronie księgarni. 

 


Autor: Laura Dockrill
Tłumaczenie: Joanna Jagiełło
Ilustrator: Gwen Millward
Tytuł: Na skrzydłach motyla
Tytuł oryginalny: Butterfly Brain
Wydawnictwo: Świetlik
Wydanie: I
Data wydania: 2023-02-02
Kategoria: literatura dziecięca 7+
ISBN: 9788383212340
Liczba stron: 80


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Kicia Kocia i Nunuś. Jaki to zawód? Książka z okienkami- Anita Głowińska

Kicia Kocia i Nunuś. Jaki to zawód? Książka z okienkami- Anita Głowińska

Kasialis 20, 2020

Kicia Kocia i Nunuś. Jaki to zawód? Książka z okienkami- Anita Głowińska Kicia Kocia ma wielkie grono fanów wśród dzieci.…

Księgi Mroku – J.A. White

Księgi Mroku – J.A. White

Kasialis 11, 2021

Księgi Mroku – J.A. White Mam słabość do książek dla dzieci – pomimo że lat mi przybywa, a nie ubywa,…

Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy – Isabel Thomas, Robert Klanten

Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy – Isabel Thomas, Robert Klanten

Michellelut 2, 2021

Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy – Isabel Thomas, Robert Klanten Powiadają, że matematyka to królowa nauk…

Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 3 – Joris Chamblain

Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 3 – Joris Chamblain

Szkrabajekpaź 26, 2022

Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 3 – Joris Chamblain Enola znów staje przed niezwykłym stworzeniem i znów spieszy z pomocą.…

Warszawska powieść przygodowa z elementami fantasy!

Warszawska powieść przygodowa z elementami fantasy!

Kasiacze 9, 2021

Ula i Felek to współcześni nastolatkowie, których naprawdę wiele różni. Ona bez trudu nawiązuje przyjaźnie, on z kolei uchodzi za…