Biblia. Dobra nowina opowiedziana dzieciom

Date
lut, 13, 2023
Comments
Możliwość komentowania Biblia. Dobra nowina opowiedziana dzieciom została wyłączona

Nakładem wydawnictwa Jedność ukazała się książka Biblia. Dobra Nowina opowiedziana dzieciom autorstwa Lodovicy Cimy, przedstawiająca w prostej formie wybrane treści z Pisma Świętego. Podobnych publikacji na rynku wydawniczym jest już kilka – jak choćby znana od dekad Biblia w obrazkach dla najmłodszych. Warto jednak nadmienić, iż książka Cimy otrzymała w Polsce Imprimatur biskupa Andrzeja Kalety.

Wartościowe wnętrze

Na książkę składa się ponad 50 opowiadań opartych o fragmenty Starego i Nowego Testamentu Pisma Świętego. Na okładce czytamy, iż po książce możemy oczekiwać „barwnego języka opowieści”, jednak – według mnie – jest to pewne nadużycie. Język opowieści jest składny, poprawny i nie można mu wiele zarzucić, jednak jest on bardzo prosty. Nie jest to zarzut w stosunku do autorki, bowiem opowieści mają za zadanie przekazać specyficzne teksty Biblii poprawnie, a jednocześnie w sposób dostosowany do możliwości pojmowania dziecka – i tak w dużej mierze jest.

Piękna prostota

Treści prowadzone są w sposób niemal czysto fabularny, nie wyjaśniają zatem złożonych treści teologicznych. Tłumaczą je w stopniu podstawowym. Jako lektura przeznaczona dla bardzo młodego czytelnika, „Biblia. Dobra Nowina opowiedziana dzieciom” wprowadza w świat Biblii w sposób uproszczony. W tym zakresie odgrwa dobrze swoją rolę. Co więcej, stanowi lekturę, która autentycznie może zainteresować dziecko na równi z wieloma publikacjami dla dzieci niezaangażowanymi teologicznie.

Książka ma ciekawą szatę graficzną. Rysunki pod pewnym względem towarzyszą prostocie tekstu – są dziecinne, łagodne. Jednak mają w sobie pewną głębię, jakiś rys bardziej wymowny. Jednocześnie są na tyle wyraziste, że z większości łatwo można odgadnąć fragment Pisma Świętego, jaki reprezentują. Rysunki są bezapelacyjnie największym atutem publikacji.

Na zakończenie

Książka została pomyślana jako prezent. Przed stroną tytułową umieszczono stronę przeznaczoną na umieszczenie stosownych informacji o obdarowywanym, darczyńcy i okazji obdarowania. Sam sposób wydania również jest nieco uroczysty – bardzo estetyczny, na solidnym kredowym papierze i w twardej oprawie. Myślę, że jako prezent – zwłaszcza z okazji zaangażowanych religijnie, jak choćby I Komunia Święta – jest całkiem sensowną alternatywą.

Iwona Ladzińska


Autor: Lodovica Cima
Tytuł: “Biblia. Dobra Nowina opowiedziana dzieciom”
Wydawnictwo: Jedność
Seria i nr tomu: –
Język oryginału: włoski
Tytuł oryginału: “Ti racconto la bibbia”
Język wydania: polski
Tłumacz: Dr Dariusz Chodyniecki
Ilustracje: Chiara Fedele
Wydanie: I
Data wydania: 24.03.2022
Kategoria: religia, chrześcijaństwo, Biblia, dla dzieci
ISBN: 978-83-8144-476-7
Liczba stron: 304


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Akademia Eko Wiedzy – Katarzyna Bardos, Adam Bardos

Akademia Eko Wiedzy – Katarzyna Bardos, Adam Bardos

Kasiasie 31, 2020

Jak najlepiej uczą się dzieci? Przez zabawę. Dzisiaj opowiem Wam o świetnych książeczkach, gdzie wraz z bohaterami, Idą i Filipem,…

Myszart w Wenecji – Thierry Joor, Gradimir Smudja

Myszart w Wenecji – Thierry Joor, Gradimir Smudja

Martawrz 6, 2020

Jedni o nią zabiegają, inni dostają mimochodem. Zawsze jednak wiąże się z jakimś wyczynem, który czyni daną osobę rozpoznawalną. Sława,…

Kraina Lodu. Oficjalny Magazyn 1/2024

Kraina Lodu. Oficjalny Magazyn 1/2024

Szkrabajeksty 24, 2024

„Mam tę moc, mam tę moc”. Ten refren kołacze mi się po głowie, ilekroć myślę o swoich wnuczkach, a podejrzewam,…

Pinokio – Seria Nostalgia

Pinokio – Seria Nostalgia

Kasiasie 21, 2020

Pinokio to jeden z najstarszych filmów animowanych z wytwórni Walta Disneya – widać to po kresce, animacji, głosach bohaterów. Jednak…

Ada nie chce spać – opowieść dla wszystkich dzieci, które nie chcą już kończyć dnia

Ada nie chce spać – opowieść dla wszystkich dzieci, które nie chcą już kończyć dnia

Kasiasty 10, 2022

Wyciszająca o opowieść o dziewczynce, która niechętnie kładzie się spać. Świat jest przecież taki ciekawy! Ada lubi jednak wieczorne przytulanie…