Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach – Michał Rusinek
Jakie tajemnice kryją nasze nazwiska? Dlaczego niektóre brzmią tak swojsko, podczas gdy pisownia i wymowa innych sprawiają czasem sporo kłopotu? I czemu tak wiele osób nosi te same nazwiska, mimo że nie są ze sobą spokrewnieni? Sekrety kryjące się w naszych nazwiskach częściowo ujawnia i wyjaśnia Michał Rusinek w uroczo ilustrowanej książce „Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach”.
Jeśli mieliście okazję sięgnąć po poprzednią publikację autora, „Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości”, możecie domyślać się, co znajdziemy w środku. Michał Rusinek wziął na warsztat kilkadziesiąt nazwisk i przybliżył najmłodszym czytelnikom ich prawdopodobne pochodzenie (jestem przy tym przekonana, że i rodzice owych czytelników z równie dużym zainteresowaniem zagłębią się w lekturę). Są wśród nich zarówno nazwiska bardzo popularne i powszechnie spotykane, jak i nietypowe bądź brzmiące dosyć zagadkowo i enigmatycznie.
Książka została podzielona na tematyczne rozdziały, z których dowiemy się, jak narodziły się poszczególne grupy nazwisk. Są wśród nich nazwiska tworzone od imion (te oczywiste, jak np. Stanisławski i Stasiak od Stanisława, i te mniej oczywiste, jak Biernat pochodzący od Benedykta), imion rodziców, jak Adamowicz, Andrzejczyk, Tomczyk czy Pawłowicz, a także nazw zawodów – Kołodziej, Bednarz, Duda, Sołtysik czy Piwowarczyk. Znalazło się miejsce dla nazwisk obcego pochodzenia jak Holoubek, Krzywanek
czy Miller.
Podczas lektury dzieci mogą przekonać się, że część nazwisk została utworzona od przezwisk (np. Banach i Banaszek pochodzą prawdopodobnie od określenia grubego lub niegrzecznego dziecka), nazw przedmiotów (Sagan, Korczak), części ciała (Noga, Liczko) czy zwierząt (Królikowski, Woźniak czy Sroczyński). Interesującym rozdziałem był ten poświęcony nazwiskom złożonym – możecie z niego poznać pochodzenie takich nazwisk jak Mrzygłów, Palimąka, Pędzimąż czy Kręcichwost.
Podobnie jak to było w „Wytrzyszczce”, tak i w „Podbipięcie” tekst uzupełniają barwne, zabawne ilustracje Joanny Rusinek. Są proste, ale z pewnością pobudzą wyobraźnię małego czytelnika.
Mówiąc krótko, warto sięgnąć razem z dzieckiem. Może znajdziecie pochodzenie znajomych nazwisk? A może lektura zachęci Was do zagłębienia się w historię Waszej rodziny?
Katarzyna Abramova
Autor: Michał Rusinek
Ilustrator: Joanna Rusinek
Tytuł: Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach
Wydawnictwo: Znak
Wydanie: I
Data wydania: 2022-01-26
Kategoria: dziecięca
ISBN: 9788324075843
Liczba stron: 56