Mity greckie – Joanna Zaręba

Date
mar, 30, 2021

Mity greckie – Joanna Zaręba

Myślałam, że na mitologi greckiej zjadłam już zęby i nie znajdzie się nic, co mogłoby mnie jeszcze zaskoczyć. W praktyce bywa tak, że wiele szczegółów ulatuje z głowy, gdy dane zagadnienie schodzi gdzieś na dalszy plan. I to właśnie uświadomiła mi lektura książki Joanny Zaręby. Bo choć kocham mity greckie i, jak mi się do tej pory wydawało, pamiętałam dość dużo z czasów szkolnych i ostatnich lat, w których zaczytywałam się we wszelkich tego typu publikacjach, to wiele rzeczy zapomniałam. I o dziwo odnalazłam je w tytule przeznaczonym dla dzieci. Prawdą jest więc, że książki dla dzieci bywają często dużo ciekawsze dla dorosłych odbiorów.

Ale do sedna! Ta niepozorna niebieska książka skrywa w sobie ogrom ciekawostek o bogach z greckiej panteony oraz tamtejszych herosach, a było ich sporo. Oczywiście nie jest to leksykon, z którego wyczytacie multum informacji o wszystkich z nich, bo tak zwyczajnie nie jest, ale ci bardziej znani (i nie zawsze lubiani) skrywają się pośród tych stu sześćdziesięciu stron.

By jednak poznać bogów i herosów, należy zacząć od początku. A początkiem był… chaos. Z niego wyłoniła się Ziemia, a potem poszło już z górki, choć kolorowo to właściwie nie było. Nie od początku. Nim na Olimp wkroczyli znani nam bogowie jak Zeus, Hera, czy Posejdon, po ziemi „błąkały się” różne typy, których, jak sądzę, nie chcielibyście poznać. Chociaż i sami bogowie olimpijscy nie należeli do przyjemniaczków – weź tu, któremuś podpadnij… pozamiatane.

W każdym razie w pierwszej kolejności należy poznać początek, by móc poznać ciąg dalszy. Gdy więc już poznacie, skąd wzięli się bogowie, tytani, mojry i cała plejada mitycznych postaci, wówczas poznacie herosów i garstkę mitów. A ich historie pochłoniecie w mig, bo są tak fantastycznie opowiedziane, że lektura przypomina bardziej słuchanie zacnego bajarza, który ma magiczny dar snucia opowieści tak ciekawych, że buzia sama się otwiera i należy uważać, by jakaś mucha nie zabłąkała się między jedynkami a kłami.

Autorka w cudowny sposób opowiada o arkanach mitologii greckiej. Posługuje się lekkim i plastycznym językiem. Całość jest opowiedziana w przystępny sposób, biorąc pod uwagę wiek odbiorcy. Są tutaj zabawne wstawki, które powodują, że usta układają się w uśmiech, a garść informacji, jakie serwuje Joanna Zaręba, popycha do zgłębiania tajemnic Starożytnej Grecji.

Całość okraszona jest genialnymi ilustracjami Grzegorza Sobczaka. Niby czerń, biel i trochę żółci, ale jaki efekt! Słowa i obrazy zachwycają na równi. Te pierwsze przenoszą w inny świat, te drugie są fantastyczną pomocą w wizualizacji pewnych historii.

Mity greckie. Bogowie i herosi jest idealnym wstępem do świata Starożytnej Grecji. Joanna Zaręba otwiera przed młodymi czytelnikami okno na świat, które zachwyca swoją różnorodnością. I pokazuje, jak ówcześni ludzie tłumaczyli sobie różne zjawiska zachodzące w przyrodzie.

Michalina Foremska


Autor: Joanna Zaręba
Ilustrator: Grzegorz Sobczak
Tytuł: Mity greckie. Bogowie i herosi
Wydawnictwo: RM
Wydanie: II
Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: lit. Dziecięca 9-12
ISBN: 9788381511810
Liczba stron: 160
Ocena: 10/10


Michelle

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Ciszka. Opowieść o uważności – Magdalena Subocz

Ciszka. Opowieść o uważności – Magdalena Subocz

Kasiamar 16, 2021

Ciszka. Opowieść o uważności – Magdalena Subocz „Ciszka” to książka, o której niezmiernie ciężko mi się wypowiedzieć. To opowieść przepełniona…

Pet Agents 1. Na ratunek zwierzętom – Riina Kaarla, Sami Kaarla

Pet Agents 1. Na ratunek zwierzętom – Riina Kaarla, Sami Kaarla

Szkrabajeklip 23, 2021

Pet Agents 1. Na ratunek zwierzętom – Riina Kaarla, Sami Kaarla „Na ratunek zwierzakom” to pierwsza część nowej serii książek…

Zapowiedź: “Nikt nie widzi słoni”

Zapowiedź: “Nikt nie widzi słoni”

Kasialis 24, 2021

NAUKA AKCEPTACJI ODMIENNOŚCI: „NIKT NIE WIDZI SŁONI” KATARZYNY WIERZBICKIEJ, ILUSTRACJE AGA GAJ Z innością spotykamy się na co dzień. Otaczają…

Powracają “Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Kolorowe wydanie” Anny Dziewitt-Meller

Powracają “Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Kolorowe wydanie” Anny Dziewitt-Meller

Kasiagru 8, 2020

Już jest nowe, kolorowe wydanie wielkiego bestsellera! To Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Kolorowe wydanie Anny Dziewit-Meller ze wspaniałymi ilustracjami Joanny Rusinek. Książka dla…

Moje dwa domy – Phil Earle

Moje dwa domy – Phil Earle

Szkrabajekkwi 26, 2024

Zmiany czasem bywają dobre, a czasem złe, jednak często to my sami, dorośli, rodzice, nauczyciele jesteśmy odpowiedzialni za to, jak…