Złote rękawice Arachne – Stella Terakson

Złote rękawice Arachne – Stella Terakson

Złote rękawice Arachne – Stella Terakson

Mity greckie jawią Wam się jako nudne? Dzieci nie chcą ich znać, a nauczyciel ciśnie? To poznajcie Tima i jego przygody w starożytności, a wszelkie problemy odejdą w niebyt. Tym razem chłopiec chce ocalić ludzi zamienionych w kamień. Perseusz radzi, by udali się do Jazona po złote runo…

To kompletnie świeże spojrzenie na mity greckie. Mały chłopiec przy pomocy wazy przenosi się do starożytności i trochę w niej miesza. Na początku trudno było mi się połapać, o co chodzi, bo to kolejna część cyklu, a ja nie znałam poprzednich, ale nie martwcie się, jak jesteście w tej samej sytuacji. Na początku książki jest krótkie streszczenie przygód z poprzedniego tomu dzięki czemu spokojnie można się odnaleźć w tym, o co chodzi. To też bardzo pomocne, jeśli dzieci same czytają poszczególne tomy, bo również im odświeża pamięć. Owszem, jeśli się czyta jeden za drugim, to taki wstęp może nużyć, ja jednak jestem jego ogromną fanką.

Razem z Timem i jego tamtejszą przyjaciółką, Zoe poznajemy kolejne postacie z panteonu greckiego. I choć część rzeczy jest żywcem wzięta z mitologii i doskonale wyjaśniona, to jednak nie do końca, sporo zostaje niedopowiedziane, zaledwie zarysowane. Książka zachęca w ten sposób, by sięgnąć po oryginalne mity i poznać historię dokładniej. Młodszym dzieciom zapewne wystarczy ta historia, i tak wyniosę z niej sporo wiedzy, natomiast ręczę, że starsze będą pytać, szukać i czytać więcej na ten temat. Wiem, co mówię, u nas był dokładnie taki scenariusz. Syn był zachwycony samą historią, za to córka zasypała mnie pytaniami o Herę i Herkulesa.

Oprócz przygód w starożytności Tim jest również przedstawiony w czasie teraźniejszym i tu też ma swoje większe i mniejsze kłopoty. Dzięki temu nie jest tylko superbohaterem, a chłopakiem z krwi i kości, z którym można się utożsamić. I może niewiele dzieci ma problem, że ich mama spotyka się z nauczycielem, ale problem nowych związków rodziców już nie jest tak rzadki. Jestem przekonana, że ten wątek pomoże dzieciom, które znalazły się takiej sytuacji.

Wartka akcja, wielu bohaterów, lekkie wprowadzenie w świat mitów to główne zalety tej książki. Do tego przyjemne rysunki jeszcze bardziej podkreślające inność bohaterów z antyku i mamy przepis na bardzo udaną lekturę.

Katarzyna Boroń


Autor: Stella Terakson

Tłumaczenie: Marta Szelichowska

Ilustrator: Nick Roberts

Tytuł: Superbohater z Antyku: Złote Rękawice Arachne

Tytuł oryginalny: Hopeless Heroes: Arachne’s golden gloves!

Seria i nr tomu: Superbohater z antyku – klasyka dla dzieci tom 3

Wydawnictwo: Tandem

Wydanie: I

Data wydania: 2021-01-12

Kategoria: dla dzieci, klasyka dla dzieci

ISBN: 9788382330441

Liczba stron: 208

Ocena: 9/10


Dodaj komentarz

Close Menu