Papua – Grzegorz Rejchtman

Date
lis, 09, 2020

Papua – Grzegorz Rejchtman

Papua to nowa gra twórcy bestsellerowego Ubongo. Coraz bardziej zadziwia mnie pomysłowość twórców planszówek, bo na rynku co chwilę pojawia się coś innego. Papua to świetny sposobów na spędzenie wspólnego wieczoru czy popołudnia, w gronie rodziny i znajomych. Papua to majstersztyk w każdym calu – począwszy od pomysłu, fabuły, wykonania i grafiki.

Co znajduje się w pudełku?

·   32 dwustronne plansze (128 zwykłych i 128 o zwiększonym poziomie trudności oraz 1024 zadania w łatwiejszym wariancie, które można wykorzystać w grze z młodszymi graczami);

·     52 kafelki mostów (po 13 w każdym kolorze);

·     8 żetonów bonusowych;

·      4 żetony wulkanów;

                                                                   ·      Spinner

                                                                   ·      Kostka.

Jaki jest cel gry?

Każdy z graczy musi ułożyć kafelki mostów na swojej planszy tak, aby wyspy były połączone z drogą startową. Jeżeli uda się połączyć wyspę, uczestnik otrzymuje jeden punkt, a jeżeli doprowadzi drogę do wszystkich 4 plansz, zdobywa żeton bonusowy. Gracz, który po 8 rundach, będzie miał najwięcej punktów, zostaje zwycięzcą.

Minimalna liczba osób biorąca udział w grze: 2.

Maksymalna liczba osób biorących udział w grze: 4

Przygotowanie do gry.

Należy zdecydować, czy gracze będą używać trudniejszej, czy łatwiejszej strony. Plansze trzeba potasować i ułożyć nieużywaną stroną do góry. Każdy z uczestników otrzymuje po 13 kafelków mostków oraz 1 pionek. Na środku stołu układamy planszę punktacji, a następnie gracze ustawiają pionki na polu 0. 8 żetonów bonusowych należy potasować i ułożyć je zakryte dookoła planszy punktacji. Spinner oraz żetony wulkanów używane są w łatwiejszym wariancie gry, więc w przypadku wyboru trudniejszej wersji, trzeba je odłożyć do pudełka.

Przebieg gry.

Gra trwa 8 rund. Każdy z graczy bierze 1 planszą zadania i kładzie ją przed sobą. Innu gracz rzuca kostką, która wskazuje drogę startową. Uczestniczy jednocześnie i szybko starają się ułożyć kafelki mostów na swoich planszach tak, aby połączyć drogę startową z 4 wyspami. Możecie kombinować, bo kafelki można dowolnie układać i przekręcać. Jeżeli któremuś z uczestników uda się połączyć wszystkie 4 wyspy, krzyczy PAPUA!

Aby nie było tak prosto, musicie pamiętać, że kafelki należy kłaść na niebieskich polach, a most musi tworzyć jedną spójną drogę. W trudniejszej wersji, nie można zakrywać pól z wulkanami.  Gra kończy się po 8 rundzie czyli wtedy, kiedy zostanie zdobyty ostatni żeton bonusowy. Wtedy każdy z graczy odkrywa swoje żetony i dodają do nich punkty, które zdobyli w czasie poszczególnych rund. Wygrywa ten, który zdobył największą ilość punktów.

W przypadku wariantu łatwiejszego, gracze muszą połączyć 3 wyspy. Najmłodszy z graczy kręci planszą spinnera, a strzałka wskazuje wyspę, która musi być wyłączona  z gry. Następnie rozgrywka przebiega tak jak wy przypadku wariantu trudniejszego.

Przy Papui nie da się nudzić. 8 rund mija błyskawicznie, nawet zbyt szybko, a po zakończonej rozgrywce ma się ochotę zagrać jeszcze raz. Ta gra to ogrom świetnej zabawy, rywalizacji i humoru. Idealnie nadaje się dla całej rodziny, nawet dla najmłodszych, którzy mogą uczestniczyć w rozgrywce dzięki łatwiejszemu wariantowi gry.


Wydawca: Tomasz Kołodziejczak / Egmont

Projektant: Grzegorz Rejchtman

Kategoria: gra planszowa

Wydanie: I

Instrukcja: w zestawie

★★★★★★★★


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Nominacje do Polskiej Książki Roku 2020!

Nominacje do Polskiej Książki Roku 2020!

Kasiagru 7, 2020

Ten rok nas nie oszczędza, ale Polska Sekcja IBBY przynosi wesołe wiadomości. Ogłoszono nominacje do Polskiej Książki roku 2020! Trzy…

Zapowiedź: Książę Śnieżnych Kotów

Zapowiedź: Książę Śnieżnych Kotów

Szkrabajekkwi 1, 2024

Syv, najmłodszy książę śnieżnych kotów, nieco się różni od swoich braci. Lud Nordan go lubi… i jego starsi bracia to…

Moja książeczka z okienkami. Dom

Moja książeczka z okienkami. Dom

Vickycze 6, 2025

Recenzja książeczki Dom Wśród dziecięcej literatury jest kilka serii, które spokojnie można polecić wszystkim rodzicom – są kolorowe, solidnie wykonane,…

Dog Man. Wichrowe bzdurza – Dav Pikley

Dog Man. Wichrowe bzdurza – Dav Pikley

Szkrabajekgru 28, 2021

Dog Man. Wichrowe Bzdurza – Dav Pikley Dav Pilkey przedstawia kolejną beztroską opowieść o odnalezionej rodzinie i przyjaźni, po raz…

Baśnie Hansa Christiana Andersena

Baśnie Hansa Christiana Andersena

Kasialut 24, 2021

Baśnie Hansa Christiana Andersena Uwielbiam baśnie. To na tych klasycznych historiach się wychowałam. To je czytałam w nocy, schowana pod…