Jedyna taka Ester – Anton Bergman
Jako ludzie, jesteśmy istotami społecznymi, dlatego tak ważne są dla nas bliskie relacje z rodziną, utrzymywanie kontaktów ze znajomymi czy przyjaźnie. Niestety o te ostatnie z biegiem lat jest coraz trudniej, zbyt mało mamy bowiem okazji do częstych spotkań z ludźmi i poznania kogoś na tyle, by mu zaufać, by się z nim zaprzyjaźnić. Dlatego też najwięcej przyjaźni zawieramy w dzieciństwie, w okresie szkolnym, a także na studiach. Jeśli odpowiednio je pielęgnujemy, trwają one zwykle latami, przynosząc nam nie tylko wiele satysfakcji, ale dając też poczucie bezpieczeństwa. Z przyjacielem u boku jesteśmy gotowi bowiem na wszelkie wyzwania, nie są straszne nam żadne burze, wiemy bowiem, że zawsze możemy liczyć na ciepłe słowo czy wszelkiego rodzaju formy pomocy. Bywa jednak tak, że ta przyjaźń jest trudna, niekiedy wiąże się z negatywnymi dla nas konsekwencjami, nie zawsze też jest szczera. Kluczem do tego, by była satysfakcjonująca, jest odpowiedź na pytanie, czy chcemy poznać przyczyny występujących trudności i czy druga osoba rzeczywiście jest warta naszych starań i tego, by obdarzyć ją zaufaniem.
O takiej właśnie trudnej przyjaźni, ale też o zasadach, którymi warto się w życiu kierować i szczerości wobec tych, których kochamy, traktuje niezwykle wartościowa książka pt. „Jedyna taka Ester”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Widnokrąg. Anton Bergman i Emma AdBåge stworzyli niezwykle ciepłą, ale i inspirującą do rozmów i pokonywania trudności powieść dla czytelników w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym, która śmiało może stać się lekturą. Kryje w sobie wiele mądrości, a mimo iż rozgrywa się poza granicami naszego kraju, to tak naprawdę dotyczy wszystkich, i to niezależnie od wielu, koloru skóry i miejsca zamieszkania, czy nawet wieku.
Poznajemy Signe, niezwykle mądrą i dojrzałą jak na swój wiek dziewczynkę, wychowywaną przez niezwykle troskliwych i rozważnych rodziców. Stosują oni metody wychowawcze oparte na wyznaczaniu granic, ale i na pełnym zaufaniu, wpajają też dziewczynce i jej bratu fundamentalne wartości. Niestety największą bolączką dziewczynki jest to, że nie ma w szkole przyjaciółki, z którą mogłaby spędzać czas na przerwach oraz poza szkołą, której mogłaby się radzić, a nawet wspólnie popełniać błędy. Dlatego też, kiedy w klasie Signe zjawia się Ester, dziewczynka od razu zwraca na nią uwagę. Znacząco różni się bowiem od innych uczniów, a przy tym najwyraźniej chce spędzać z Signe czas, zaprasza ją nawet do siebie do domu, pod nieobecność rodziców, co dla młodej bohaterki jest niezwykłym wyróżnieniem. Sama Signe nie dysponuje nawet kluczem do domu, po lekcjach zostaje zatem w świetlicy, nie ma też nawet takiej możliwości, żeby zaprosiła kogoś, gdy rodziców nie ma w mieszkaniu.
Fascynacja Signe nową przyjaciółką rośnie z dnia na dzień, szczególnie gdy dowiaduje się, że matka przyjaciółki jest aktorką, dziewczynka często przebywa w domu tylko z kotem, potrafi przygotować pyszne grzanki, a na dodatek robi sama zakupy. Po początkowym zachwycie jednak Signe zaczyna dostrzegać też u Ester szereg niepokojących cech i zachowania, które sprowadzają kłopoty na nią samą. Kiedy okazuje się, że przyjaciółka kłamała w wielu sprawach, a na dodatek naraziła Signe na posądzenie o kradzież, czy namówiła do oszukania rodziców, bohaterka zaczyna wycofywać się z relacji.
Czy ta przyjaźń właśnie tak się zakończy? A może warto zastanowić się, co jest przyczyną takiego zachowania Ester? Jak zachowają się rodzice Signe, poznając prawdę o nieuczciwości córki i o samej Ester? Przekonamy się o tym dzięki powieści „Jedyna taka Ester” o nie jedynej tak naprawdę takiej Ester i takiej przyjaźni. Książkę pochłania się łapczywie, czemu sprzyjają krótkie zdania i powszechnie stosowane wyrazy, dzięki temu sięgnąć mogą po nią nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dłuższymi formami literackimi. Wspaniałe ilustracje natomiast podkreślają walory tekstu i dodatkowo pobudzają wyobraźnię, pozwalając przenieść się w miejsce akcji i obserwować z bliska rozwój sytuacji. Warto też, byśmy z tej historii wyciągnęli wnioski dla siebie…
Justyna Gul
Tytuł: Jedyna taka Ester
Autor: Anton Bergman
Ilustracje: Emma AdBåge
Tłumacz: Marta Wallin
Wydawnictwo: Widnokrąg
Data wydania: 28.10.2020