Explorer Academy. Akademia Odkrywców. Sokole Pióro – Trudi Trueit

Explorer Academy. Akademia Odkrywców. Sokole Pióro – Trudi Trueit

Pamiętacie Cruza Coronado i jego przyjaciół, którzy właśnie wstąpili w szeregi prestiżowej Akademii Odkrywców? Po świetnej Tajemnicy Mgławicy nadszedł czas na kolejny tom ich przygód, a jednocześnie następną porcję przygód, tajemnic i niezwykłych zagadek.

Sokole Pióro to druga część cyklu Explorer Academy. Akadema Odkrywców, który ukazuje się nakładem wydawnictwa National Geographic. Przygodowa seria jest skierowana do starszych dzieci i nieco młodszych nastolatków w wieku od dziewiątego do trzynastego roku życia. Doskonale też wpisuje się w tematykę, jakiej możemy zazwyczaj oczekiwać po tym właśnie wydawnictwie – oprócz rozrywki i ciekawej akcji, są w niej poruszone problemy ekologii, ochrony środowiska i badań naukowych. Jednym słowem, jest to mieszanka naprawdę wyśmienita.

Wydarzenia przedstawione w niniejszym tomie to bezpośrednia kontynuacja tych, które zakończyły Tajemnicę Mgławicy, dlatego warto sięgnąć po książkę bezpośrednio po lekturze poprzedniego tomu. Główny bohater, blisko trzynastoletni Cruz ukończył pierwszy etap szkolenia w Akademii i wraz z pozostałymi adeptami właśnie wyrusza w rejs do Europy. Nie jest to jednak zwykła wycieczka – podwodna łódź należąca do Akademii pełni rolę szkoły i laboratorium jednocześnie. Nie jest to jednak zwykła szkoła – uczniowie poznają w niej zagadnienia m.in. z dziedziny archeologii czy biologii morskiej.

Sam pobyt na łodzi jest fascynujący, ale na Cruza czeka jeszcze jedno zadanie, które musi utrzymać w tajemnicy – musi odnaleźć wskazówki pozostawione przez jego zmarłą mamę. Mają go doprowadzić do ściśle tajnej receptury, nad którą przed laty pracowała kobieta i przez którą… została zabita. Cruzowi także grozi niebezpieczeństwo, zwłaszcza że wróg czai się bliżej, niż chłopiec się tego spodziewał.

W porównaniu z pierwszym tomem, który służył przede wszystkim zapoznaniu czytelnika z bohaterami, tym razem akcja zawiązuje się już niemal od pierwszej strony. Wraz z Cruzem i jego przyjaciółmi możemy zanurzyć się w niezwykły podwodny świat, a jednocześnie przeżyć niesamowitą przygodę. Powieść stanowi świetne połączenie dynamicznej akcji z zaskakującymi zwrotami, tajemnic i spisków. Jednocześnie, mimo że bardzo dużo się tu dzieje, autorce udało się silnie zaakcentować to, jak istotna w naszym życiu jest wiedza, zdobywanie nowych doświadczeń i jak fascynująca potrafi być nauka.

Dodatkowym smaczkiem są, podobnie jak w poprzednim tomie, dołączone na zakończenie ciekawostki o prawdziwych naukowcach i badaczach, których prace i badania zostały wykorzystane przez Trudi Truent w powieści. Okazuje się, że to co można by uznać za futurystyczne mrzonki jest całkiem realne, a otaczający nas świat, pozornie dogłębnie już zbadany, jest znacznie bardziej intrygującym miejsce niż mogłoby się wydawać.

Mówiąc krótko, gorąco polecam wszystkim młodym miłośnikom akcji, przygody i nowinek technologicznych!

Katarzyna Abramova


Tytuł: Tajemnica Mgławicy

Autor: Trudi Trueit

Ilustracje: Scott Plumbe

Tłumaczenie: Krzysztof Kietzman

Seria: Explorer Academy. Akademia Odkrywców (część 2)

Wydawnictwo: Olesiejuk

Data wydania: 24.04.2019

★★★★★★★★✩✩


Dodaj komentarz

Close Menu