Opowiastki babi Lejli to seria książeczek dla dzieci z morałem. Bohaterami się przeróżne zwierzątka: kotka, jeż, mysz, rybka, pies, komar, ptak, żaba i… pająk. Babcia Lejla jest praprawnuczką La Fontaine’a, znanego pisarza, na którego bajkach wychowały się całe pokolenia. Na pewno je znacie – bohaterami były zwierzęta, z cechami ludzkimi, na których błędach dzieci mogły się uczyć. W domu babci Lejli mieszkają zwierzątka, a ona opowiada o nich historię, bo coś po prapradziadku ma. Bohaterem tej opowieści jest Rozgniewany pająk.
Gryziek kocha tkać sieci. Niestety, jego praca non stop ulega zniszczeniu przez współlokatorów i babcie Lejlę. Bohater co chwila wpada w złość i od nowa zaczyna swoją pracę. Zdenerwowany obmyśla zemstę. Czy Gryzik przestanie się gniewać, a jego pajęczyny nie będą już niszczone?
Cała historia napisana jest w formie wierszyka, a jak wiadomo, dzieci bardzo lubią rytmiczne teksty. Dodatkowo cała szalenie historia jest ciekawa – kolejno dowiadujemy się, kto wpadł w pajęczynę i jakie emocje towarzyszyły pająkowi. Dzięki tej historii z dzieckiem można porozmawiać o uczuciach, a szczególnie o zdenerwowaniu i złości, gdy młodsze rodzeństwo niszczy pracę (jak np. budowla z klocków) i psuje zabawki. Nie chodzi w tym przypadku o ustępowanie, zemstę, ale raczej o to, żeby znaleźć wyjście z sytuacji. Tak samo postępuje Gryzik, który wpada na genialny pomysł, gdy wie, dlaczego wszyscy wpadali w jego pajęczyny. Autorzy za pomocą prostej bajki, pokazują dzieciom, jak radzić sobie z problemami, przeciwnościami i znaleźć wyjście z sytuacji. Sami wiemy, że złość nie zawsze popłaca i nie daje nam gotowego rozwiązania.
Książka wydana jest bardzo ciekawie. Tekst zajmuje niewiele miejsca na stronie, a ilustracje są … właśnie. Nie wszystkim mogą przypaść do gustu. Można powiedzieć, że są mroczne, dziwne, niektórzy mogą powiedzieć, że brzydkie, ale i intrygujące i wyróżniające się na tle innych książek dla dzieci. Nie wszystkim dzieciom mogą się spodobać. Ilustracje są bardzo dynamiczne, ruch postaci skupia uwagę i wyróżnia się na całej stronie. Podoba mi się to, że bohaterowie są bardzo szczegółowi – z ilustracji można wyczytać wszystkie ich emocje.
Rozgniewany pająk to bardzo fajna książka, która pozwala dzieciom oswajać emocje. Niestety, ilustracje nie wszystkim mogą się spodobać.