Z pamiętnika babci – Ellen DeLange

Date
mar, 08, 2023
Comments
Możliwość komentowania Z pamiętnika babci – Ellen DeLange została wyłączona

„Przez lata prowadziłam wiele pamiętników. Nadal piszę o rzeczach, które są dla mnie ważne. Chcę je zapamiętać na zawsze. Ty też chciałabyś prowadzić pamiętnik? – pyta babcia”.

Kilka słów o fabule

Babcia i wnuczka przeżywają wzruszający dzień. Jedna odmładza się, sięgając pamięcią do zgromadzonych doświadczeń i cieszy z możliwości pozostawienia wartościowych idei w młodym pokoleniu. Druga przekonuje się, że każdy dorosły kiedyś był dzieckiem, podlegał tym samym prawom dorastania, obserwował świat i ludzi, uczył się interpretować uczucia, starał się unikać popełniania błędów, a jeśli się zdarzyły, naprawiać je. Przyjazna, ciepła, czuła, ujmująca i życzliwa propozycja czytelnicza. Zapewnia wiele radości wspólnego czytania, odwołuje się do najcenniejszych wartości w życiu, uczy szacunku do seniorów i uznania zgromadzonych doświadczeń, a przede wszystkim stawia dziadków w cudownym świetle niemal supermocy, a jednocześnie zwykłej niezwykłości.

Zmienia się model funkcjonowania człowieka we współczesnej cywilizacji, pospieszny tryb życia nie sprzyja podtrzymywaniu relacji z bliskimi, spektakularny rozwój technologii czyni codzienność łatwiejszą, ale też więcej wymaga od człowieka, a komunikacja, chociaż imponuje dostępnymi kanałami, to grzeszy nadmiarem i miałkością informacji. Dużo się mówi o konsekwencjach starzenia się społeczeństw, wyzwaniach, przed jakimi staje ludzkość, intensywnym rozwoju przestrzeni miejskich, które nie wpływają korzystnie na budowanie więzi społecznych. Na szczęście, wciąż fantastycznie sprawdza się instytucja dziadków, nie tylko od strony dobrowolnej pomocy przy wychowaniu, lecz również, a właściwie przede wszystkim, z perspektywy szczerej i prawdziwej miłości, najwierniejszej przyjaźni i zrozumienia, ogromnego życiowego doświadczenia, czekającego, aby czerpać z niego wzorce, mądrość i wiedzę.

Z pamiętnika babci

Wiele znaczyły przyjemne dni spędzone u babci. Cudownie czułam się przy wspólnym czytaniu książek, wprowadzaniu w świat literackiej wyobraźni, budowaniu pasji towarzyszącej życiu. Jakże cieszyło, kiedy babcia opowiadała coś ze swojego życia, co przeżywała, jak się bawiła, jakie marzenia udało się jej zrealizować. Moja babcia nie prowadziła pamiętnika, przy ówczesnej sytuacji politycznej i gospodarczej, a także trójce dzieci, nie miała już na to czasu, a szkoda, bo jakże mocno ceniłabym taką pamiątkę, mogłaby być przekazywana z pokolenie na pokolenie, zawierać subiektywną, a jednak unikalną historię rodu. Udowadniałaby, że natura człowieka nie zmienia się na przestrzeni wieków, każdy poznaje słodkie i gorzkie nuty życia, pragnie i marzy, emocjonuje się i przeżywa. Na pocieszenie, przetrwały listy pisane przez babcię do mojej mamy, w pierwszych dniach, kiedy się urodziłam. Wybrzmiewa cudowne ciepłe wsparcie, niezwykle silna duma, nieznająca granic radość, przeogromne szczęście i bezwarunkowa miłość.

Wartości napędzające wsponienia

Dlatego czułam, że książka „Z pamiętnika babci” powinna trafić do mnie, tak abym mogła z sentymentem i nostalgią w nią spojrzeć, a następnie do członków prowadzonego przeze mnie klubu młodych czytelników, by uświadomić dzieciom pewne rzeczy, zwrócić uwagę na istotne aspekty, zachęcić do bliższego poznania dziadków. I chociaż Ellen DeLange opowiada historię babci i wnuczki, to równie dobrze mogłaby powstać taka sama o dziadku i wnuku. Publikacja nie zawiera dużo tekstu, w sam raz na potrzeby młodych odbiorców, ale wypełniona jest cennymi przekazami. Kilkuletnia dziewczynka odkrywa nieznany jej dotąd świat przeszłości, nie zdawała sobie sprawy z jego istnienia i fantastycznego brzmienia. Wspólnie z babcią przyjemnie spędza jej urodziny i zmienia nie tylko perspektywę spojrzenia na starszą osobę, ale również na siebie samą i rodzinne dziedzictwo. Odnajduje wartości napędzające wspomnienia. Przekonuje się, że warto je zapisywać, ponieważ to cudowne skarby. Niezapisane ulatują i tracą kształty, a ze stron pamiętnika zapraszają do ponownego przeżywania i pielęgnowania, zachwycają wyrazistymi szczegółami i intensywnością emocji. Znakomicie czuje się ducha osoby, która je utrwaliła, lepiej się ją rozumie, odkrywa drobne sekrety, a nawet fascynujące tajemnice codzienności.

Podsumowanie

Wiele aspektów pojawiających się w książce można rozbudowywać podczas rozmów z młodym pokoleniem, podsuwać ciekawe tropy do poznawania drugiego człowieka, rodzinnych korzeni, dawnych czasów, historii, tradycji, obyczajów, okoliczności, ale również wskazówek odnośnie do wypełnionego godnością i szacunkiem życia. Zachwyca oprawa graficzna, wiele się dzieje, sporo uszczegółowień, a jednak stonowana kolorystycznie, a przy tym kojąca i serdeczna zupełnie jak nasza miłość do babć.

Izabela Pycio

 

Współpraca barterowa


Autor: Ellen DeLange
Tłumaczenie: Karolina Marcinkowska
Ilustrator: Ilaria Zanellato
Tytuł: Z pamiętnika babci
Tytuł oryginalny: Lissy’s Dagboek
Wydawnictwo: Kropka
Wydanie: I
Data wydania: 2023-01-11
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788367510141
Liczba stron: 32


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

DZIEWCZĘTA MYŚLĄ O WSZYSTKIM – CATHERINE TIHMMESH

Szkrabajekmaj 6, 2020

Tytuł: Dziewczęta myślą o wszystkim. Genialne wynalazki genialnych kobiet Autor:  Catherine Tihmmes Ilustracje: Melissa Sweet Tłumaczenie: Justyna Grzegorczyk Seria: XXX…

Delisie. Życie ma smak-Magdalena Kania, Maciej Kur

Delisie. Życie ma smak-Magdalena Kania, Maciej Kur

Martakwi 4, 2022

Podobno życie ma smak. Słodki, gorzki a może kwaśny? Bez względu na to, jak faktycznie smakuje, zawsze znajdzie się smakosz,…

Frigieli Fluffy. Tom II. Sami najlepsi – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Frigieli Fluffy. Tom II. Sami najlepsi – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Szkrabajekcze 25, 2021

Frigieli Fluffy. Tom II. Sami najlepsi – Frigiel i Jean-Christophe Derrien Frigiel z przyjaciółmi i nowo poznanym Sifay’em jadą do…

Niezwykła nauka. Ukryty świat – Dara Ó Briain

Niezwykła nauka. Ukryty świat – Dara Ó Briain

Szkrabajekcze 9, 2021

Niezwykła nauka. Ukryty świat – Dara Ó Briain Dlaczego sen jest tak naprawdę niebezpieczny i dlaczego we śnie tyle się…

Baśnie wybrane braci Grimm

Baśnie wybrane braci Grimm

Kasialip 7, 2021

Baśnie wybrane braci Grimm Już jako dziecko kochałam czytać. Zagłębiałam się w zaplecza biblioteki i odkrywałam książki, przez które nie…