Dzień dobry, traktorku!-Akademia mądrego dziecka. Pierwsze bajeczki

Date
lut, 12, 2022

Od zawsze w naszym domu królowały książki. Babcia kochała romanse, mama zaczytywała się w klasykach i powieściach przygodowych. Ja od zawsze chłonęłam niemalże każdy rodzaj literatury. Nic dziwnego zatem, że największą radość sprawia mi pytanie: Poczytasz mi mamo? Każda z moich pociech jest inna i lektury wybiera pod siebie, a koło czytelniczej miłości zaczyna się zamykać. No właśnie, dzieci są już spore więc skąd u nas Dzień dobry, traktorku? Pierwsze bajeczki wciąż dumnie prężą się na półkach, często zastępowane już powieściami doroślejszymi, nie oznacza to jednak rezygnacji z tytułów dla młodszego czytelnika. Oboje wciąż oboje uwielbiają te z ruchomymi elementami i takie też nadal można znaleźć w naszym repertuarze.

Dzień dobry, traktorku!

Kartonowa książeczka z ulubionym motywem Antka nie mogła do nas nie trafić. Wystarczy fragment traktora lub nawet krótka opowieść o gospodarstwie i młody siedzi jak zaklęty z przyklejoną do rąk książką. Młodsi czytelnicy odkryją tu masę zabawy i radości skrytej za elementami, które można przesunąć bądź odkryć. To niesamowicie ciekawa i wciągająca dla malucha forma podążania za opowieścią. Kojący głos mamy czytający krótkie sentencje z elementami dźwiękonaśladownictwa i malutkie rączki podążające za historią na ilustracjach. Twarda oprawa i piękne żywe kolory sprawiają, że całość jest nie tylko trwała, ale i przyjemna dla oka. Dziecko dzięki lekturze nabywa wiedzę na temat dnia w gospodarstwie, a traktorek jest wdzięcznym kompanem tychże przygód.

Wśród ilustracji

Wiadomo, że to obraz najbardziej przemawia do młodszego adepta literatury, ale i warstwa tekstowa odgrywa tu ważną rolę. W przypadku mojego starszaka cała masa wyrazów dźwiękonaśladowczych posłużyła nam jako podstawa ćwiczeń logopedycznych, których nie lubi. Nieważny jest wiek, a frajda z czytania i w przypadku tej pozycji to się niesamowicie sprawdza. Żywe kolory i treściwa historia zapewniają przyjemną przygodę, która dla malucha nie będzie zbyt długa, a dla starszego dziecka będzie początkiem opowieści, którą dalej opowie nam samo. Książeczki z serii Pierwsze bajeczki idealnie sprawdzają się także podczas terapii ręki oraz ćwiczeń mających na celu usprawnić umiejętności oko-ręka. U nas świetnie przyjęta w terapii poznawczej i utrwalania wiedzy naszej autystki.

Podsumowanie

Kartonowe książeczki są nie tylko trwałe i pięknie zilustrowane, ale i spełniają się na wiele sposobów. Czy to zabawa, ćwiczenia czy terapia, każda forma przeznaczenia może wyzwolić w dzieciach to, co najlepsze. Dzień dobry, traktorku! od pierwszych chwil uczy i bawi. Maluch poznaje tajniki pracy na wsi, utrwala sobie formę powitania i dźwięki, które usłyszeć można w gospodarstwie. Ruchome elementy są niczym magnes dla małych rączek, a zwykła książka dzięki nim nabiera magicznej mocy. Historia wydaje się ożywać, traktorkowi ruszają się kółka, pole zmienia strukturę, a mały umysł chłonie magię i wiedze ot tak, mimochodem. Czyż to nie cudowne?

 


Autor: Nathalie Choux

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb

Ilustrator: Nathalie Choux

Tytuł: Dzień dobry, traktorku

Tytuł oryginalny: Bonjour petit tracteur!

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka. Pierwsze bajeczki 

Wydawnictwo: HarperKids

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2022-01-26

Kategoria: literatura dla dzieci 

ISBN:9788327663269

Liczba stron: 10


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza – Nancy Springer

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza – Nancy Springer

Szkrabajekmar 2, 2021

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza – Nancy Springer Przygody i zagadki są tym, co dzieci bardzo w książkach cenią. Powieści…

Dyskryminacja. Powiedz STOP!

Dyskryminacja. Powiedz STOP!

Szkrabajekpaź 21, 2021

Dyskryminacja. Powiedz STOP! Żyjemy w społeczeństwie rozwijającym się i wydaje się, że na ogół mamy wszystko, co potrzebne, by nie…

Zabawy zimowe bez śniegu

Zabawy zimowe bez śniegu

Szkrabajekgru 9, 2023

Zabawy zimowe bez śniegu Zima to magiczna pora roku, ale czasem brak śniegu może sprawić, że dzieci czują się trochę…

Ciasto ze szczyptą nadziei – Sarah Moore Fitzgerald

Ciasto ze szczyptą nadziei – Sarah Moore Fitzgerald

Kasialip 15, 2022

Zaginął Oscar Dunleavy – chłopiec, który piekł najlepsze tarty jabłkowe na świecie. Uważa się go za zmarłego. Oprócz jego przyjaciółki,…

Kwiat Paproci. Baśnie nie dość znane – Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Kwiat Paproci. Baśnie nie dość znane – Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Kasialut 1, 2022

Kwiat Paproci. Baśnie nie dość znane – Roksana Jędrzejewska-Wróbel Baśń o tajemniczym, mitycznym wręcz kwiecie paproci, znana jest od lat,…