Czy historia musi być nudna? Nie! Ja od dziecka lubiłam uczyć się akurat tego przedmiotu, ale wiem, że daty i suche fakty, jakie znajdują się w podręcznikach, mogą przerażać młodych czytelników. Dlaczego historia nie może być opowiedziana ciekawie, intrygująco, bez przynudzania? Jeżeli szukacie książki, która pozwoli wam i waszym dzieciom pokochać poznawanie przeszłości, to seria Horrendalna historia Polski będzie dla Was świetnym wyborem. Dzisiaj opowiem wam o dwóch częściach – Sprytni Słowianie oraz Pokrętni Piastowie.
Ja sama przeczytałam obie części jednego wieczoru i to od deski do deski. Następnego dnia wróciłam co do ciekawszych fragmentów, aby uporządkować wszystkie myśli i ułożyć je w sensowną całość. Sprytni Słowianie to książka, która dotyczy najwcześniejszych lat państwa Polskiego, chociaż o jako takim mówić jeszcze nie można było. Jednak Słowianie to nie tylko Polacy, Rosjanie, Białorusini, Litwini czy Ukraińcy lub Bułgarzy. Wiedza na ich temat porządkowana była latami, zbierana w różnych źródłach i dzięki temu możemy odtworzyć niektóre wydarzenia oraz wielkość państw i państewek. Muszę przyznać, że ten okres historii jest bardzo zaniedbany w szkole. Uczniowie bardziej skupiają się na starożytnej Grecji czy Rzymie, nie zdając sobie sprawy, że Słowianie również mają niezwykle intrygującą i ciekawą przeszłość. Sprytni Słowianie przepełniona jest wartościową wiedzą – opisami bitew, charakterystykami postaci, datami czy opisami. Ale sposób, w jaki autorki podały to wszystko, zasługuje na brawa. Zacznijmy od pierwszych stron – znajdziemy tutaj kalendarium, gdzie w sposób zwięzły opisane są najważniejsze daty dla Słowian oraz dla Europy. Poznamy historię powstania naszych sąsiadów. Czytelnicy dowiedzą się czegoś o bogach i bóstwach, w jakie wierzyli Słowianie, ale mity opowiedziane są w formie zabawnej historyjki, okraszonej śmiesznymi ilustracjami. Na łamach gazet opisane są najważniejsze bitwy, które wpłynęły na los ludu Słowian. To nie tylko – czytelnicy dowiedzą się, o co tak naprawdę chodzi z chrztem, poczyta o początkach państwa Polan, pozna dawne jednostki miar i wag. Autorki posługują się językiem prostym i młodzieżowym. Nie boją się walczyć z konwencją, bawić się słowem czy wplatać żartów. Chciałabym aby tak były prowadzone lekcji historii na lekcjach.
Zaraz po Sprytnych Słowianach musicie sięgnąć po Pokrętnych Piastów. Tutaj już autorki skupiają się na historii naszego państwa. Ta część również rozpoczyna się od kalendarium, gdzie wytłuszczono najważniejsze daty, a Jędrzej Łaniecki okrasił to zabawnymi ilustracjami, dzięki którym łatwiej będzie zapamiętać poszczególne daty. Autorki przybliżyły postacie królów i książąt Polski, aby potem opowiedzieć, co się działo w kolejności chronologicznej – od tajemniczych i pokrętnych początków, aż do ostatniego przedstawiciela roku Piastów. Dzięki tej książce, dzieci dowiedzą się rzeczy, którymi mogą zaskoczyć nauczyciela, a Ci bardziej ciekawscy, znajdą odpowiedź na swoje wszystkie pytania. Przyjrzymy się bliżej codziennemu życiu zwykłych obywateli, o rycerzach, biskupach, a także dlaczego Kazimierz Wielki takimi przywilejami obdarzył Żydów. Nie da się wszystkiego wymienić w krótkiej recenzji, ale coś niecoś chcę wam opowiedzieć, aby zaostrzyć Wasz apetyt. Również i w tej części nie zabraknie zabawy językiem, wplatanych żartów, intrygujących tytułów rozdziałów i podrozdziałów. Komiksy, łamy starych gazet z najważniejszymi wydarzeniami, a także studio wojenne, gdzie szeroko omawiany jest Tatarski Terror (po przeczytaniu tego fragmentu, nie mogłam się przestać śmiać).
Te książeczki są fenomenalne i polecam je wszystkim. Wiem, że przeznaczone są dla dzieci, ale i rodzice będą się przy nich wyśmienicie bawić, podbierając tę lekturę swoim pociechom. Małgorzata Fabianowska i Małgorzata Nesteruk odwodniły, że historia może być opowiedziana w sposób ciekawy, intrygujący, zabawny i przystępny.
Tytuł: Sprytni Słowanie, Pokrętni Piastowie
Autor: Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk
Ilustracje: Jędrzej Łaniecki
Seria: Horredndalna Historia Polski
Data wydania: 12.08.2020,
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Ocena: 10/10